Upotreba reči arbanije u književnim delima


Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

“ Za vreme balkanskih ratova i za vreme kratkog života autonomne Arbanije, pa i za vreme Svetskog rata, Južni Sloveni su stalno napadali politiku AustroUgarske i otvoreno iskazivali svoju

vreme proterivanja Austrijanaca iz Srbije (1914), a naročito za vreme povlačenja vojske i jednog dela stanovništva preko Arbanije, kada je svaki bio ostavljen svojoj sudbini (1915).

dinarskih ljudi javlja se jugozapadno od Sjenice, gde je dinarsko stanovništvo u Crnoj Gori i stanovništvo severne Arbanije do reke Maće organizovano u plemena ili fisove.

O plemenima severne Arbanije koja su često mešovitog, srpsko-arbanaškog, porekla, ali danas poarbanašena, nećemo se baviti.

Znaju joj granice, slavne gradove i mesta. U ove granice uvlače „polovinu Arbanije“ smatrajući je kao istorijsku srpsku oblast, naseljenu plemenima srpsko-arbanaškog porekla.

U Rosoki su najstarije porodice od Aromuna koji su doseljeni iz Arbanije. U Lazaropolju se jedan od najvećih rodova zove Drakuli: aromunskog je porekla i svi su njegovi članovi jako crnomanjasti.

Više nego i u kome drugom varijetetu prevlađuje staro stanovništvo, i pored njega srpski doseljenici iz Arbanije, koji su se u ovu oblast doselili naročito u toku poslednja dva ili tri veka.

Između njih su se uvukli mnogobrojni doseljenici iz Prespe, od Struge i Ohrida, od Kostura i srednje Arbanije, od Skadra itd... I samo njihovo ime se sa vremenom izgubilo. Poznate su samo oblasti u kojima su sedeli.

U Rosoku su najstariji stanovnici „Vlasi“, koji su došli iz Arbanije. Kao što smo videli, u Lazaropolju ima veliki rod Drakuli, poreklom iz Rosoke, koji se u ovo selo doselio pre 120

). Ovo su oblici koji nemaju ničega arhaičnog. Staru slovensku osnovu pojačali su mnogobrojni doseljeni Sloveni iz Arbanije.

Među Mijacima ima, dakle, mnogo srpskih doseljenika iz Arbanije, na koje ćemo takođe nailaziti i po drugim oblastima. Pred procesom arbanašenja i pomuhamedanjivanja oni su delimično

Docnije je bilo i novih prožimanja: dolazili su aromunski doseljenici iz Arbanije. Ali je s druge strane i slovenski elemenat bio pojačavan doseljavanjem Srba iz Arbanije, naročito u toku poslednja

Petrović, Petar Njegoš - GORSKI VIJENAC

Vidite li, ako Boga znate, koliko je mora i primorja, ravne Bosne i Hercegovine, Arbanije upravo do mora, koliko je naše Gore Crne, — sve je oblak pritiskâ jednako, svud se čuje jeka i grmljava, svud ispod

Pade na njem kletva besčestija. Što je Bosna i po Arbanije? Vaša braća od oca i majke; svi ujedno, i dosta rabote. Krst nositi vama je suđeno strašne borbe s svojim i s tuđinom!

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti