Upotreba reči veselinovića u književnim delima


Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

do 1901. Zvezda Janka Veselinovića javila se 1894, zatim je izlazila od 1898. do 1901. Nazivajući se skromno »porodičnim listom«, Zvezda je bila gotovo

Roman, kod Jakova Ignjatovića sedamdesetih godina, i kod Janka Veselinovića, Sime Matavulja, Stevana Sremca, Svetolika Rankovića devedesetih godina, pokazuje takođe znatan napredak.

— Od Janka Veselinovića ostalo je i nekoliko romana: nedovršen politički roman Borci (Beograd, 1889), velika »pripovetka iz seoskog života«

Hajduk Stanko, najveći i najpopularniji roman Janka Veselinovića, jeste roman iz prvog ustanka. Istorijska vernost mogla bi se osporavati, ali u romanu ima mnogo dubokog nacionalnog

koja je vrlo dobro umetničko delo, i Hajduk-Stanka, koji vredi kao popularan istorijski roman, ostali romani Janka Veselinovića stoje ispod njegovih pripovedaka.

»pripovetka iz srpskoga života« Čiča Mita. Dete sa sela, on je iz početka, pod uticajem Janka Veselinovića, gledao život sa idilične strane; docnije, nervozan, razdražen, razočaran, počeo ga je gledati sa odveć crne strane.

da opeva seoski život i sa neidilične i nepoetične strane, i u tom pogledu idući za primerom svoga učitelja Janka Veselinovića. To su interesantne slike sa današnjeg srbijanskog sela.

Kao đak počeo je čitati srpske pripovedače, Šapčanina, Milićevića, naročito Janka Veselinovića, na koga se ugledao u svojim prvim pripovedačkim pokušajima.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti