Upotreba reči vidinu u književnim delima


Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

) Pasmandžija ostane nezavisim u Vidinu; nakupi jošt više vojske plaćajući dobro na mesec; i tako svi zlikovci iz turskog carstva iskupe se u Vidin.

veran, a i mi smo tebi verni, daj ti tvoga sina neka nakupi vojske, a mi ćemo svi ići, mi smo bili toliko godina u Vidinu, i znamo kako se lako uzeti može, mi ćemo ga uzeti i tvome sinu predati, a s time ti ćeš caru uslugu učiniti, da i

Ali dahije su noćas niz vodu pobegle, oni će u Vidinu vojsku pokupiti, i opet na nas udariti, kao što su i za Hadži-Musta-paše činili, dok ga veće i ubiše.

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

Ni sam praotac Poje na svom brodu nije bio tako „sortiran”. Tek ako bi u Vidinu ili Pirotu takovo što video. Šteta što ne beše fotografije da se kod potomstva ovekoveči.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Ostavši bez novca, zaustavi se u Vidinu. Tu je bio prvo čuvar bašte jednog Turčina, potom učitelj u osnovnoj škole. 1817, zbog veze sa grčkim heteristima, bude

Patriot i romantičnog duha, prijatelj Vuka Karadžića, on je narodne pesme još više počeo voleti i ceniti. Još 1817. u Vidinu beležio je narodne pesme. U zbirku Nekolike pіesnice (Lajpcig, 1826) uneo je i nekoliko narodnih pesama.

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

Bilo ih je ne samo u Bukureštu nego i u Pešti i Beču, i u Vidinu; ne samo u AustroUgarskoj nego i u Italiji i Francuskoj, i u Turskoj.

Imao ih je desetak, ali nisu sve bile njegove: dve su bile Gospodar-Miloša Obrenovića, Kneza srpskoga. Plovio je prema Vidinu, vreme je bilo vedro a Dunav pitom pod već zimskim, nestvarnim suncem.

naredio je da se hrana sa njegove najveće lađe razdeli sirotinji, za zdravlje kneza Miloša; ostalo se moglo prodavati, u Vidinu i drugde, ali po bagatelnoj ceni.

Otuda su, u Vidinu, Anastasijevića dočekali ne samo kao dobrotvora nego i kao spasioca: kad nije hteo da mu plate, darivali su ga,

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

1863, knj. 108, str. 48, iz rukopisnog dnevnika Milutinovićeva vođenog u Vidinu počev od 25. aprila 1817. god., a koji je dnevnik u doba objavljivanja pesme bio svojina dr Jovana Andrejevića (v.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Na Timoku, zlatnome potoku, tu bijahu dvije vojevode: jedno Bjelić, drugo Zltnokosić. Na Vidinu, gradu bijelome, onđe bješe starac Vladislave. A na ravnoj zemlji Karavlaškoj, onđe bješe Karavlah Radule.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti