Upotreba reči građanske u književnim delima


Vasić, Dragiša - CRVENE MAGLE

Još jednom, poslednji put, baci pogled po sobi, na svoje građanske rite, na knjige, na fotogoafije, na plakate i na tabake.

Ovaj stari orman, u kome stoje moje građanske rite i ostaci vojničke uniforme, ništa se nije promenio. Služi on, olupina nijedna, služi i služiće ko zna koliko još

Nušić, Branislav - POKOJNIK

(Našao je stranu.) A evo: §144 krivokletstvo. (Čita u sebi.) Dakle, godina dana robije i godina dana gubitka građanske časti. Može i više, ali na jednu godinu možeš onako sigurno da računaš. ANTA: Ko to? SPASOJE: Pa ti! ANTA: Zašto ja?

ANTA: Ama, kako ti to meni: robija? I to odmeravaš kao kilu šljiva ili luka. Robija, taman posla! SPASOJE: I gubitak građanske časti. ANTA: To već i ne marim, može se lepo živeti i bez građanske časti.

Robija, taman posla! SPASOJE: I gubitak građanske časti. ANTA: To već i ne marim, može se lepo živeti i bez građanske časti. Ali robija, gospodine, to je već nešto drugo. I ono što me buni to je: otkud ti, zašto ti to meni odmeravaš?

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Zmaj je prožet prvobitnim duhovnim zdravljem građanske klase, njenim graditeljskim odnosom prema smislu života, njenim biološkim i nacionalnim poletom.

POBUNA PETLIĆA I Zmajevo dete je dete čestite građanske sredine, čije je mesto u društvu sigurno, zadaci jasni, obaveze utvrđene.

osećamo, jače nego ikad, ulogu koju je igrao u razvoju naše pesme za decu, kao i u borbi za održavanje naše kulturne i građanske samosvesti, u borbi za osmišljavanje života, za osvajanje njegovog dostojanstva i časti. Pariz, 22. septembra 1984.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Car je suzbijao i pravoslavnu crkvu, ograničavao vlast vladika, izvesne sporove prenosio na građanske sudove, hteo da u korist škola ukine nekoliko manastira, i protiv njega je ustala srpska jerarhija kao i neprosvećenji

vlast stala ukidati silna praznovanja, kada je pokušavala da se brakorazvodne parnice od crkvenih sudova prenesu na građanske, kada se izdala naredba da se, u interesu javnoga zdravlja, mrtvaci moraju sahranjivati u zatvorenim sanducima i u

i »rkaće« i »latinske«, i »rišćanske« i »krišćanske«, i zagorske i primorske, i plemićke i pučke, i seljačke i građanske, i iz nje dao najveću galeriju najraznovrsnijih tipova koju srpska književnost ima.

izumrlih Slovena na obalama Severnoga mora sa germanskim osvajačima; dramatične epizode iz svetske istorije, verske i građanske ratove u Francuskoj, sjajni i krvavi život Obnove, ritersku Španiju i pobunjenu Poljsku.

On je u teškim vremenima imao građanske hrabrosti i satiričkog duha za političku poeziju, i devedesetih godina i početkom XX veka on je u srpskoj književnosti

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

Posle toga nastade duboka, tiha noć, i rodoljubivi građani divne zemlje Stradije, umoreni vršeći uzvišene građanske dužnosti, zaspaše slatkim snom, snivajući srećnu budućnost i veličinu svoje mile otadžbine.

dremaju stojeći, usta im poluotvorena, oči zatvorene, a glava im klimata levo-desno, gore-dole; zanijaju se po dve građanske glave malo jače, udare se, preznu, oba političara pogledaju tupim pogledom jedan drugog, ne iznenade se ničemu, oči im

mislim da od Kolba nemamo boljeg čoveka za predsednika tako važna zbora, — govori jedan iz prve grupe — jer njegove su građanske vrline i kuraž svima nama dobro poznate. Ja mislim da nema nijednog među nama koga su velikaši češće jahali no njega.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

kao što su stare i daleke kulture avangardnim pesnicima izgledale privlačne, nasuprot racionalno utemeljene „evropske građanske“, bio im je privlačan i zanemareni infantilni svet. Na njega se gledalo kao na predvorje logičnoga.

je da je u ovome periodu, u poeziji, preovladavala pozitivistička linija, koju on vezuje za „kodeks patrijarhalne i građanske etike“, a s njom korelira i onaj malograđanskosentimetalni i u suštini konzervativni duh (drugo saznanje) koje je

A pozitivistička linija u srpskoj poeziji o kojoj Mišić govori, i koja se preko građanske vezuje za kodeks patrijarhalne etike, nastala je sticajem specifičnih okolnosti u kojima se u prošlome veku formirala,

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Ta stilska nepouzdanost, i iznenađenje koje ovakav postupak nehotično donosi, dobro su poznati već iz građanske lirike XVIII veka. Sve to, uostalom, jedva da je i zanimljivo.

TISA SE MUTI... (str. 57). Tekst je uzet iz Ostojić— Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, br. 28, str. 30—1. O SAVKA, SAVKA... (str. 59).

28, str. 30—1. O SAVKA, SAVKA... (str. 59). Tekst je uzet iz Ostojić— Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, br. 53, str. 68—9. — Našao ju je Pavle Popović u Serpskom slavuju, č. II Budim 1827, 21 (br. 9; v.

Uzeto iz Ostojić—Ćorovićeve zbirke, br. 75, str. 90—1. HOJ DEVOJKO... (str. 63). Uzeto iz Ostojić—Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, br. 63, str. 77. VIDIŠ, MOJ CVET LjUBEZNI... (str. 64).

63, str. 77. VIDIŠ, MOJ CVET LjUBEZNI... (str. 64). Uzeto iz Ostojić—Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, br. 93, str. 112. — U knjizi Uѕpomene pa ѕtarі Brod, zabilježio oko godіne 1838. I. A.

PJESN ZA POHVALU NEKOTORE GOSPOŽE NOVOSADSKE (str. 65). Uzeto iz Ostojić—Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, br. 72, str. 87—8. NATRAG, DRAGI, NATRAG, KUD HITAŠ TAMO... (str. 67).

72, str. 87—8. NATRAG, DRAGI, NATRAG, KUD HITAŠ TAMO... (str. 67). Uzeto iz Ostojić—Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, br. 47, str. 60. DA VIDIŠ OVO DETE, DRUŽE! (str. 69).

47, str. 60. DA VIDIŠ OVO DETE, DRUŽE! (str. 69). Uzeto iz Ostojić—Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, br. 57, str. 73—4. PJESN VO VSJA DNI (str. 70).

57, str. 73—4. PJESN VO VSJA DNI (str. 70). Uzeto iz Ostojić—Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, br. 91, str. 109—110.

171. od 18. maja i br. 173. od 15. juna 1962). MADAME (str. 72). Pesma je uzeta iz Ostojić—Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, br. 85, str. 100—1. MOLBA DEVOJAČKA (str. 74).

” PJESN NA MOROVUJU BOLEZN (str. 76). Pesma je uzeta iz Ostojić—Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, Bgd 1926, 49—50; uz pesmu je onde štampano, iz jedne rukopisne pesmarice preuzeto ovakvo objašnjenje

Pesma se i pevala, kao i mnoge druge „građanske”, pa se svakako time može objasniti što se nalazi u većini rukopisnih pesmarica i štampanih lira u drugoj polovini XIX

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Ona je poreklom iz dobre građanske loze, ali kad je došao red da se ona rodi, sva je njena svojta poispropadala, i materialno, i zdravstveno, izgleda i

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

Ne mislim da bi država imala darovati medalje za hrabrost, za građanske zasluge i za revnosnu službu, iako bi takva odlikovanja bila vrlo podesna i u braku, ali da nađe možda koji drugi način

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti