Upotreba reči zmaja u književnim delima


Simović, Ljubomir - NAJLEPŠE PESME

ljuća, od breskve sočnija, od masla bujnija, šljiva: bičem nadvoje presečena, jeribasma: mesečina u ustima, nozdrva zmaja, dinja, dimnjak i bunar, zumbul u proleće, zemljani lonac kad stegne ciča zima moja je čavka otvorena svima!

Dučić, Jovan - PESME

MAĆEDONIJA U svakoj planini imaš svoga zmaja, I vile brodarke pokraj sviju reka, Na svakom raskršću po jedan kralj čeka, I starinski napev poljima bez kraja.

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

Tek na nekom vidiš vranu ili parče repa od dečjeg zmaja, koji je bog te pita s koje strane pao i zalleo se u granje sa kojega je lišće davno otpalo, a rep ost’o tu da krasi

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

začuđen, kako Višnjevski useda, podižući sam sebi nogu, u uzengiju, vrlo visoko, a zatim skače u sedlo, kao da useda zmaja. Isakovič je dugo gledao za svojim gostom, kad bi Višnjevski otišao.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Od najpoznatijih ću pomenuti filosofa Obradovića, lingvistu Daničića, pesnike Jakšića i Zmaja Jovana Jovanovića i načelnika štaba srpske vojske za vreme ratova 1912—1915. god., vojvodu Putnika.

Ršumović, Ljubivoje - JOŠ NAM SAMO ALE FALE

VIDITE AŽDAJU 3 ŠTA JEDE MALA ALA 4 ZAŠTO AŽDAJA PLAČE 5 IDILA 6 ŠTA MAJKE IZ LIVNA NISU ZNALE 7 TUŽICA JEDNOG ZMAJA 8 BILO JE PROLEĆE MESEC MAJ 9 ZAPIS O PARADNOJ AŽDAJI 11 ŽURKATA NA AKREPITE 12 KAD AŽDAJA NIJE U DOBROM

AKREPITE 12 KAD AŽDAJA NIJE U DOBROM STANjU 14 SEĆANjE NA ASPIDU KOSANU 15 BABA ROGA 16 AŽDAJA SVOM ČEDU TEPA 17 JEDNOG ZMAJA KRAJA 18 JOŠ NAM SAMO ALE FALE NI PET PARA Svet je postao bez veze, sve prinčevi i princeze.

TUŽICA JEDNOG ZMAJA Umome celom zmajevskom veku ljudi me gone i glavu mi seku, a ja čim njupnem carsku kćer odmah mi kažu da sam zver!

bićeš ličnost negativna, rugobice moja dnvna! a tvoja će jadna majka celog veka da se vajka! JEDNOG ZMAJA KRAJA Jednome zmaju dosadi da živ, jer mu je život bio strašno siv.

Maksimović, Desanka - TRAŽIM POMILOVANJE

Za kaluđera kome svake noći na san dolazi kako leti o desnuju ljutog zmaja kroz goru koja zvezdom rominja, a pod krilom mu, ukradena, odnekud iz raja, najlepša od mladih monahinja.

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Ljubomir Nedić, u jednom pronicljivom i zlovoljnom članku o Zmaju, veli: ako išta kod Zmaja valja, onda su mu to dečje pesme.

Nesrećni susret dečjeg pesnika Zmaja i kritičara Nedića ponovio se kasnije bezbroj puta, s tom razlikom što su Zmajevi i Nedićevi potomci često bivali

Ismevano je neuko, rutinsko rimovanje koje je, nemajući šta da započne, nastavljalo i razvodnjavalo Zmaja. Dobrobit najmlađih je pritom uvek isticana u prvi plan.

”16 Dalje od svedočenja dečji pesnik niti hoće, niti može. To ne znači da nije nikad pokušavao: od Zmaja, koji se, izgleda, deci obratio u stanju klonuća i mirenja sa sudbinom, do Vuča, Ćopića i Grigora Viteza (1911—1966),

Ja samo mislim da bi dečji pesnici, od Kerola i Zmaja do danas, pisali pesme koje pišu i onako kako ih pišu, i kad ih deca uopšte ne bi čitala.

J. Zmaja, Luisa Kerola, Edvarda Lira i Dušana Radovića... Taj, poseban tonalitet, tu umekšanu intonaciju glasa, osećamo i u nek

Ono što se od njih skriva, to im je najpotrebnije. Da nije tako, zašto bi se skrivalo? 1978. ZMAJ I Kod Zmaja najpre pada u oči bezmerna, nesuzdržana otvorenost, okrenutost ka drugima.

Poznato je da su se na Zmaja najradije ugledali nedaroviti stvaraoci, oponašajući njegov poučni smer. Ali i u vaspitnosti, Zmaj je nadmoćan.

Kad bi se oslobodio vaspitne tendencije, on je stvarao dečje pesme koje su do danas ostale nenadmašne. I Zmaja je, kao i današnje dečje pesnike, privlačila smelost igre, iracionalna uzročnost zbivanja, a podsticaj za to on je

Dete je, za Zmaja, pre svega Srpče malo, koje treba uputiti u izvesne kolektivne obrede pre nego što i postane svesno njihovog smisla i

Najbolje dečje pesme u Zmaja su upravo one koje ne teže simbolizmu basne, pa čak ni personifikaciji, već poetsku suštinu nalaze u bitnim odlikama

vaspitna akcija, u to nema sumnje: dečji pesnik, Radović je istovremeno i vaspitač, vaspitač vaspitača, i, posle Zmaja, najodgovorniji prijatelj naše dece.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

To je alegorično-istorijski spev, u kome je opevan rat od 1788—1790. Rusije i Austrije (orlova) protivu Turske (zmaja). To je pesma jednog patriota i hrišćanina koji slavi pobede hrišćanskog oružja i početak oslobođenja od Turske.

Njegova je nevolja što je u poeziji posle sebe imao Zmaja i Jakšića, a u filologiji kao protivnike Vuka Karadžića i Đuru Daničića.

Od 1860. on se smatra kao osnivač nove srpske poezije i postaje uzor mladih pesnika srpskih. [Vrši jak uticaj na Zmaja, B. Atanackovića, K. Ruvarca, J. Grčića i na gotovo sve slabe pesnike šezdesetih godina.] 1861.

Najzad, od Zmaja su ostale i čitančice za decu i mladež: Prednevenče (Zagreb, 1898) i tri knjige zbirke Međnevenče (I, Zagreb, 1899; II,

1866, u trećem broju Zmaja, on je rečito izneo program svog prostranog satiričnog rada: »Dok se korov i kopriva ne istrebe, ne može se dobro seme

I otuda kod Zmaja toliko pesama suviše prigodnih, dnevnih, lokalnih, u stvari stihovanih novinarskih članaka, sa strastima koje su nam

koji je toliko odgovarao njegovoj prirodi, i Bajrona, koji je bio pesnički uzor svima romantičarima evropskim, pored Zmaja, koji je jako uticao na njega i upućivao ga u poeziju, on je počeo pevati u Beču 1853. godine.

i 1912. u Beogradu. LIRIČAR. — Srpski romantizam imao je dva velika pesnika: Zmaja i Jakšića. Zmaj je obimniji i obilniji, raznovrsniji, širi, idejniji, ali Jakšić ima jači temperamenat, osobeniji je,

Prvim svojim stihovima stekao je glas, koji je šezdesetih i sedamdesetih godina sve više rastao, tako da se pored Zmaja i Jakšića ubrajao u najbolje pesnike srpske. Svoje lirske pesme pokupio je tek 1873. i 1874.

Njegovi zavidljivi napadi na Branka Radičevića (u Zeti i Crnogorci za 1885) i Zmaja Jovana Jovanovića, protiv koga je napisao celu jednu ružnu knjigu (O Jovanu Jovanoviću Zmaju (Zmajovi), njegovu pevanju,

februara 1875. Srpski romantizam slabo je obdelavao komediju, i od Jovana St. Popovića nijedan od boljih pisaca, sem Zmaja sa Šaranom, nije se tim književnim rodom bavio. Kosta Trifković nastavlja prekinutu tradiciju.

do 1880, nije izlazio; kada se ponova krenuo, 1880, imao je oko sebe od starih još i Zmaja, a od mladih snaga Lazu K. Lazarevića i Vojislava J. Ilića.

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

pogleda dignuta nebu, a ovaj Đorđe, megdandžija, em je konja upropanj nagnao, em je objeručke skopao koplje i probada zmaja ognjevita.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Onda tri cara stanu svoga mrtva šura gledati i zaključe da mu život povrate, pa onda zapitaju najbrža tri zmaja koji može najbrže s Jordana vode donijeti. Jedan veli: — Ja mogu za po sahata!

Čujući Stojša iz dvora ovaj razgovor, iziće i on pred zmaja, a zmaj kako ga vidi, stisne se na njega, a Stojša ga dočeka pa se uhvate u koštac te se ponesi.

Najposle Stojša obori zmaja i pripuši ga, pa mu reče: — Šta ćeš sad? A zmaj mu odgovori: — Da si ti meni pod kolenima kao što sam ja tebi, ja

Kad prođe nedelja dana, zapita Stojša zmaja i za trećega zeta, i zmaj ga uputi kud će ići dok ne nađe grad gde su dvori i trećega zeta.

Posle toga opravi se Stojša na put, oprosti se sa sestrom i zetom, pa pođe da traži trećega zmaja. Idući tako dugo vremena, dođe opet pred jedan grad i pred gradom nađe jednu česmu, s koje je sav grad vodu nosio.

Čujući Stojša iz dvora ovaj razgovor, iziđe i on pred zmaja, a zmaj kako ga opazi, stisne se na njega, a Stojša ga dočeka te se uhvate u koštac pa se ponesi.

Jedanput Stojša obori zmaja i pripuši na zemlju, pa mu reče: — Šta ćeš sad? A zmaj mu odgovori: — Da si ti pod mojim kolenima kao ja što sam pod

A Stojša im odgovori: — Šta ja marim za vašega zmaja, neka dođe nek se najede zeca. Kad malo čas, eto ti zmaja; kako dođe odmah opazi da zeca nema pa poviče na dvorane:

A Stojša im odgovori: — Šta ja marim za vašega zmaja, neka dođe nek se najede zeca. Kad malo čas, eto ti zmaja; kako dođe odmah opazi da zeca nema pa poviče na dvorane: — Ko je to uradio?

sve vatra sipa iz njega, pa poleti na čardak, a Stojša ga dočeka pa se ponesi: niti se Stojša daje oboriti, niti može zmaja da obori: najposle reče Stojša zmaju: — Kako ti je ime? A zmaj mu odgovori: — Moje je ime Mladen.

Zmajevski car pristane, i tako pođu njih dvojica da udare na zmajeve. Kad ona tri brata zmaja čuju da se Stojša udružio i zbratio sa zmajevskim carem, i da sad obadvojica idu na njih, oni se uplaše pa skupe silnu

skupe silnu vojsku, te iziđu s vojskom preda njih, a ovi udare na celu vojsku, i sve razbiju i rasteraju, samo ona tri zmaja uteknu u onu jazbinu.

Popović, Jovan Sterija - IZABRANE KOMEDIJE

JAKOV: O, čiča! Ti si prost, Nisi čitao Mrazovićev Magazin za decu. Ne u magarca, nego u zmaja i u aždaju pretvoriće te, samo ako oće.

Ćopić, Branko - Čarobna šuma

Starino lovče, gdje ti je puška? Evo jezera, pravoga raja, na njemu utva vatrenih krila, tu junak čeka troglava zmaja, nad njim se voćka čarobna svila. Ponoćna jeza i sati hudi, jezero vrije i neman gudi. Ko će junaka od sna da budi?

Tu ti se heroj zmaja ne boji, sa mačem spreman u noći stoji, nejake štiti, krvnike gazi, tražeći pravdu pod zemlju slazi, razbija brave,

Na klupi sedi meda, plećat, kosmat i jak. „Navali narode!“ — viče. — „Imam krušaka džak!“ Oko kineskog zmaja buljuk se dece plete, a on za dinar — za dva izvodi vatromete.

Njegošu slavnom iz „Gorskog vijenca“ otkide sjajno perce, projuri besno narodnom pesmom kupeći deseterce. Od Zmaja cvetnu obrsti leju, ponešto štrpnu i Dositeju.

“ Uskoro, evo, s daleka puta, iz Kine šalju dečaka žuta, iz malog sela Tri-Zmaja-Ljuta. Pišu mi pismo „Drugaru fini, najbolji dečak to je u Kini, boljega nema. Zdravo! Izvini!

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

danak; Nešto pred njom rosu trese, Boga moli đevojčica: “Daj, mi, Bože, da ja vidim Svako zv’jere s očicama, Razma zmaja planinskoga!

Kad đevojka k majci dođe, Već za zmaja i ne haje. Zmaje čeka đevojčicu, Čeka danas, čeka sjutra; Puče zmaje na kamenu Čekajući đevojčicu. — 33.

Simović, Ljubomir - PUTUJUĆE POZORIŠTE ŠOPALOVIĆ

Krenuću u oblak, usijan ko sač, da nabodem zmaja na drveni mač! Doneću iz oblaka, u senku i penu, devojku drvenim mačem osvojenu!

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Počela su bila i hapšenja. Dok sam ja čitao Zmaja, Miletića, Kostića i divio se pesmi koju je Kostić napisao o Šekspiru („našem Viliju“), novosadska policija pohapsila

Zaprepašćuje me niskost sa kojom se borilo protiv Jakšića, oko Zmaja i Laze Kostića. Vi mislite da to nema veze sa onim što ću vam pisati? Videćete da ima.

Petrović, Petar Njegoš - GORSKI VIJENAC

Polu zemlje Turci mu uzeše, no pošto je svu obliše krvlju i pošto mu brata izgubiše, zmaja ljuta vojvodu Uroša, na širokom polju Ćemovskome.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

počne ga tiho moliti da bježi dok se nije zmaj probudio, ali on ne šćedne, već uzme buzdovan, pa razmahne njime i udari zmaja u glavu, a zmaj iza sna maši se rukom na ono mjesto đe ga je on udario pa reče đevojci: „Baš ovđe me nešto ujede.

najmlađi carev sin a ne ono čobanče, i da su ga braća iz zavisti ostavila na onome čardaku u kome je on sestru našao i zmaja ubio, a to sve zasvjedoči i sestra i one đevojke.

eda li si čuo kad od koga gde su dvori zmaja cara?” Ovaj ga čovek lepo uputi i kaže mu i vreme u koje valja da je tamo.

” Sutradan kad zmaj otide od kuće, carev sin dođe, ta mu ona kaže sve šta je čula od zmaja. Onda on otide u onu planinu k babi, i došavši k njoj reče joj: „Pomozi Bog bako!

” Kad to zmaj čuje, odmah sedne na konja pa poteraj. A njih dvoje kad opaze za sobom zmaja gde ih tera, prepadnu se, te stanu nagoniti konja da brže trči, ali im konj odgovori: „Ne bojte se, ne treba bežati.

” Kad to čuje konj pod zmajem, | a on mahne glavom i snagom, a nogama uvreten te zmaja o kamen; zmaj sav prsne na komade, a konj se s njima udruži.

mi smo sve tri u zmajevskim rukama. Ima njih tri brata zmaja, oni su nas odneli pa nas drže svaki u svome dvoru.” Onda se uzmu za ruke, pa u zmajev dvor; u dvoru sestra brata lepo

više kuće, a Stojša brže istrči pred kuću pa mu ne dadne ni na zemlju pasti nego ga dočeka u ruke pa ga zavitla preko zmaja čak na drugi hatar. Kad zmaj to vidi, začudi se: „Kakva to sila goni od mojega dvora!

” Čujući Stojša iz dvora ovaj razgovor iziđe i on pred zmaja, a zmaj kako ga vidi stisne se na njega, a Stojša ga dočeka te se uhvate u koštac pa se ponesi.

Jedan put Stojša obori zmaja i pripuši ga, pa mu reče: „Šta ćeš sad?” A zmaj mu odgovori: „Da si ti meni pod kolenima kao ja tebi, ja bih znao šta

Onda ga zmaj uzme za ruku, pa ga uvede u dvor i učini veselje za nedelju dana. Kad prođe nedelja dana, zapita Stojša zmaja za druga dva zeta, zmaja ognjevita, i zmaj ga uputi kuda će ići dok ne nađe grad, gde su dvori drugoga zmaja, a onde

Kad prođe nedelja dana, zapita Stojša zmaja za druga dva zeta, zmaja ognjevita, i zmaj ga uputi kuda će ići dok ne nađe grad, gde su dvori drugoga zmaja, a onde reče mu da će čuti za

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

GOSPODAR-JOVANOVA 12 SIMINA ULICA 16 ULICA VASE ČARAPIĆA ILI VASINA ULICA 20 ULICA UZUN-MIRKOVA 26 ULICA ZMAJA OD NOĆAJA 31 ULICA DOBRAČINA 38 ULICA FILIPA VIŠNjIĆA 45 ULICA RIGE OD FERE 52 ULICA ZMAJ-JOVINA 58 ULICA

godina ovog veka, i da je umetnost socijalističkog realizma svojim jednostranim viđenjem obeležila tog bronzanog Zmaja od Avale.

Od velikog ugleda i knez gročanske nahije, Vasa je i dale prepoznavao u sebi onog zmaja, neosetljivog od večne mladosti, koga je sad trebalo zatomiti.

To mu je bilo treće prolaženje. ULICA ZMAJA OD NOĆAJA Na uglu Ulice Zmaja od Hoćaja i Ulice Sedmog jula dve su kuće, jedna do druge: jedna je stara a druga

To mu je bilo treće prolaženje. ULICA ZMAJA OD NOĆAJA Na uglu Ulice Zmaja od Hoćaja i Ulice Sedmog jula dve su kuće, jedna do druge: jedna je stara a druga prastara.

Reč je o uglu sa kojeg se, zatrpana arhaičnim mrakovima, Ulica Zmaja od Noćaja probija ka Kalemegdanu. U staroj kući na roglju, sada je frizer; u prastaroj, poslastičarnica.

“ Očigledno da Stojana Čupića, Zmaja od Noćaja, niko nije nadgovorio, ali se već od njegove mladosti govorilo da je on dete sreće.

Baš u taj čas onaj se nesigurni i mlohavi konjanik Čupić pretvara u sigurnog i mahnitog Zmaja od Noćaja o kome narodni pevači, skloni preterivanju, kažu da mu ni, sablja, ni koplje, ni kubura nikad ne omanu.

Pobeda je, razume se, Stojana Čupića, Zmaja od Hoćaja; ali, od pobede u njemu ostaje samo neka izmrvljena pustoš koja dugo drži.

Tu, gde Ulica Sedmog jula preseca Ulicu Zmaja od Noćaja, oduvek lebdi neka stara tama. Postojala je, sigurno, i pre 1810, kada su ovde, na Zereku, Karađorđevi ljudi

Gledano sa tog ugla, nebo je već usko i nepristupačno i, samo što se zađe u Ulicu Zmaja od Noćaja, postaje još uže i još nepristupačnije.

nema pojma kud su izmakle te decenije, vrti čibukčicu i nada se da su žitelji ove ulice, koji su morali da čuju za Zmaja od Noćaja, ipak čuli nešto i o Stojanu Čupiću. Jer za sve što se desilo Zmaju, kriv je Stojan.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

sin, opet dugo putujući, srete jednoga čoveka, pa ga zapita: — Zaboga, brate, eda li si čuo kad od koga gde su dvori zmaja cara? Ovaj ga čovek lepo uputi i kaže mu i vreme u koje valja da je tamo.

Sutradan, kad zmaj otide od kuće, carev sin dođe, pa mu ona kaže sve šta je čula od zmaja. Onda on otide u onu planinu k babi, i došavši k njoj reče joj: — Pomozi bog, bako!

Kad to zmaj čuje, odmah sedne na konja, pa poteraj. A njih dvoje, kad opaze za sobom zmaja gde ih tera, prepadnu se, te stanu nagoniti konja da brže trči, ali im konj odgovori: — Ne bojte se, ne treba bežati.

Kad to čuje konj pod zmajem, a on mahne glavom i snagom, a nogama u vreten, te zmaja o kamen; zmaj sav prsne na komade, a konj se s njima udruži.

počne ga tiho moliti da bježi dok se nije zmaj probudio, ali on ne šćedne, već uzme buzdovan, pa razmahne njime i udari zmaja u glavu, a zmaj iza sna maši se rukom na ono mjesto đe ga je on udario, pa reče đevojci: — Baš ovđe me nešto ujede.

najmlađi carev sin a ne ono čobanče, i da su ga braća iz zavisti ostavila na onome čardaku u kome je on sestru našao i zmaja ubio, a to sve zasvjedoči i sestra i one đevojke.

Onda tri cara stanu svoga mrtva šura gledati i zaključe da mu život povrate, pa onda zapitaju najbrža tri zmaja koji može najbrže s Jordana vode donijeti. Jedan veli: — Ja mogu za po sahata.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Tamo sam prvi put čuo za nekog Amerikanca koji se zvao Franklinu a koji je pomoću ključa i zmaja otkrio da je munja posledica električnog pražnjenja koje nastaje između dva oblaka, a da je grmljavina posledica

Filadelfiju upitao sam nadzornika da li je to bilo mesto gde je pre sto godina čuveni Bendžamin Franklin puštao svog zmaja, na što mi je on odgovorio da nikad nije čuo za tog džentlmena, a da ja, po svoj prilici, mislim na Viljema Pena.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

Vi ćete se lako setiti da je Laza Kostić voleo pozne Snohvatice Jovana Jovanovića Zmaja, i u njima posebno pesmu „Pčele i protopop Nedjeljko“.

početku citirani Mišićev sud da je u jeziku udes naše poezije, onda su to svakako romantičari, počev od Radičevića i Zmaja. Pre svega, jezik koji im je zajedno s usmenim stihom nametnut bio je, kao pesnički medijum, krajnje neelastičan.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

sama sebe voli Neg’ klevetanja snosit tako zela; A nadeždom ga krepi anđel raja: Sav narod spasti kad probode zmaja.

”. — jednom je dotaknuto pitanje izvesnog uticaja Pavla Popovića Šapčanina na mladoga Zmaja. Jovan Maksimović je pisao (Zmajeva lektira, Bgd 1906, 4; separat iz Srpskog književnog glasnika, knj.

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

Tako je na naslovnu stranu prvog broja Radovana stavio pesmu „Pozdrav deci“ čime je doprineo afirmisanju Zmaja kao pesnika za decu (i Venac pesama iz 1872. sadrži čak devetnaest Zmajevih pesama). U poslednjim decenijama 19.

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Često je ministrirao. Toga maloga Hansa je župnik voleo neobično, i nekako kao druga. Igrao se s njim, pravio mu zmaja i lađe, pričao priče, zadavao zagonetke.

Popa, Vasko - USPRAVNA ZEMLJA

sunčevu namesnicu U sveopštem mraku Stoji presrećan na oblaku Bos u poderanoj košulji Opasan repom ubijenog zmaja U putiru prepunom krvi Na presečenom vratu Parčad se njegovog mača pretvaraju U drobni hleb Sveta majka Subota Po

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

“ Tko će ljuta zmaja prevariti? Tko li njega spavaćiva naći? Đorđe se je junak naučio prije zore svagda uraniti, umiti se i bogu moliti, i

reči ukazuju na mogućnost da je pesma o Marku i Đemu nastala ia osnovu neke starije pesme u kojoj se govorilo o vešanju zmaja. 33 Pa da vidiš časti i poštenja, a i lepa, brate, dočekanja, tj. kako se ukazuje počast, kako se gosti dočekuju.

Za zmaja, pak, misli se da je kao ognjevit junak, od kojega u lećenju oganj odskače i svijetli.“ alaj — odeljenje vojske; zastava je

Ćopić, Branko - Orlovi rano lete

da će nategnuti iz boce, kad se iza plasta ukaza nekakva ogromna čupava i rogata glavurda s izbečenim očurdama i poput zmaja snažno dunu na nj iz vlažnih širokih nozdrva. — Drekavac! — pomisli poljar nijem od straha i pade na leđa.

— Eh, ona, s onim velikim očurdama! — sad već blaže progunđa Stric. — Uplašila bi zmaja. — Pa ipak je ti voliš — napasno zaškilji Jovanče. Stric buknu kao vatra i razvika se: — Ih, zar nju, Ciganku!

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti