Upotreba reči značenjski u književnim delima


Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

mora svaki put zamisliti kad na ovu našu reč naiđe, jer iz njene okoline mora razabrati koje značenje ili koji značenjski preliv preteže.

Time se u pridevu blag – koji inače znači isto što i mek i blag – pomera i aktivira onaj značenjski sadržaj koji je u ovu našu reč unelo hrišćanstvo, a jezik je to zauvek zapamtio: objava onog što nam s one druge

kosti“, nalaze skriveni arhetipski prizori: da iz dubina našega kolektivnog pamćenja dolaze obertonovi koji ove prizore značenjski „senče“ i „tumače“ kao sudbinske, ponovljive čovekove situacije.

granične sfere savremenog jezičkog sistema izvuče i na savremeno njegovo stanje projektuje slikovni, glasovni, odnosno značenjski supstrat na kome današnja jezička suštastva počivaju.

„alajbegova slama“, „mlatiti praznu slamu“, „mlatili slamu“, pa pridev „slamnat“, sve to ovoj reči daje jedan poseban značenjski sloj u vezi sa uzaludnim, i praznim i neistinskim, dakle neposredno nas vodi ka šarenim lažima, krpicama i lutkama, ka

Kanda oko njihovih reči nedostaje izvestan značenjski i emotivni fluid koji osećamo u najboljim Dučićevim, Disovim ili Miljkovićevim pesmama.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

71 Kao da se uz pomoć anakoluta rečenicom može izraziti neki poseban, neuhvatljiv značenjski preliv, što inače kod zeugme odmah vidimo: prirok osim obične ima i vezu koja se tek u prenosnom značenju može razumeti.

Najnepostojaniji, najzamagljeniji značenjski prelivi koje Crnjanski saopštava prenose se, kao što se i moglo očekivati, pomoću prozodije, pomoću muzikalnosti

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti