Upotreba reči karakteriše u književnim delima


Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

I sedoše da se odmore... 9. OČAJNA BORBA — „Ko ti iskopa oko?” — „Brat”. — „Zato je tako duboko!” Ništa lepše ne karakteriše našu ljutu borbu u prvom ustanku od ove poslovice narodne.

Afrika

Guvernerova palata dominira tim vrtom, prostranim proplancima i širokim stazama; ničega što karakteriše jednu varoš: nijednog dućana i nijedne kafane.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Prema obliku zamenice što ovaj je jezik podeljen na štokavski i čakavski dijalekat i smatralo se da štokavski dijalekat karakteriše Srbe, a da je čakavski svojstven Hrvatima; danas se zna da se Srbi ne mogu odeliti od Hrvata na taj način.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Ovi obredi pružaju neophodnu orijentaciju u periodima koje karakteriše pometnja, dezorijentacija; oni, dakle, otklanjaju nered i uspostavljaju viši red.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Ono što naročito karakteriše Tu novu srpsku književnost, to je što je samostalna tvorevina, bez tradicija, potpuno nezavisan organizam.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Siže koji se obrađuje, način na koji se on izlaže, kompozicija dela, sugestivnost pričanja, sve ono što karakteriše jednu kreaciju. Priđemo li s te strane našoj narodnoj priči, naša ljubav za nju naići će na ne mala iznenađenja.

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

Onu survava u pako a ovu diže u nebo. Povlači paralelu između jedne i druge, i karakteriše pojedine ličnosti iz obe, a tom prilikom je natrpao sijaset epiteta i pokazao da je u Istoriji kod svoje kuće.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

na opšti odnos između poezije i jezika (kao njenog medijuma) koji ističu moderne teorije pesništva, nego na pojavu koja karakteriše srpsku kulturu.

Stojanka, prvo, slikovito karakteriše svoje sinove iz dvostrane perspektive, iz mitskonacionalne i iskonskomajčinske: Joooj, tri goda srpska u mom

Nije nimalo slučajno što se unošenje u stih tzv. dijaloške reči uvek karakteriše kao prozaizacija, kao što, s druge strane, nije slučajno što se isticanje samo jednog sloja u rečima i stroža

jednog sloja u rečima i stroža organizacija govornoga niza samo na osnovu toga izdvojenog sloja isto tako redovito karakteriše kao poetizacija proznog tkiva.

Zato o tome odnosu toliko i govorimo: u Popinoj se pesmi samo na izrazitiji način zbiva ono što karakteriše poetsko stvaranje uopšte i aktuelizuje odnos između prirodnojezičkoga i književnoga sistema.

ako je tako, onda se lako može izneti tvrdnja da današnja upotreba reči, onaj skup mogućnosti kombinovanja koji je danas karakteriše, počiva na celome nizu ranijih kršenja zabrana.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

rečeno, pripovedanje u Dnevniku i Seobama nema za roman karakterističnu diferenciranost, zapravo reljefnost; naprotiv, karakteriše ga neprekidno lirsko variranje i prelivanje iz opisa u opis.

Najpre, zavisno od oblika pripovedanja, pisac bira najmanje između tri mogućnosti pri karakterisanju lika: ili ga karakteriše pomoću tuđeg govora, ili uz povremeno upućivanje na njegov govor, ili mu dopušta da sam govori.

Petrović, Rastko - AFRIKA

Guvernerova palata dominira tim vrtom, prostranim proplancima i širokim stazama; ničega što karakteriše jednu varoš: nijednog dućana i nijedne kafane.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

000 stihova, dok to ni blizu nije sve što je on objavio? Knjiga je njegova čvornasta prem i nakazna, — kako je karakteriše sam pesnik, ali je odista neproučena, a nezasluženo takva. I đače će videti da je Pačić petrarkist (još uvek!).

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

"Vitez Janko, poznat celom svetu po svojim slavnim delima u Dalmaciji", kako ga karakteriše njemu savremeni nemački istoričar, zaista je bio u carigradskoj tamnici i izbavivši se bekstvom vratio se u svoju kulu

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

Uopšte gledano, drugu polovinu 19. veka karakteriše veći broj časopisa namenjenih deci školskog uzrasta (Dečji prijatelj pokrenut je u Zemunu 1875, Radovan u Novom Sadu

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

U razvitku epske poezije uočene su tri etape. Prvu etapu karakteriše široka, slobodna improvizacija u narodnoj masi; tada „nema nikakvih postojanih formi, pesme se neprekidno menjaju“.

Drugu etapu karakteriše postojanje pojedinih pesama koje se ponavljaju, uglavnom, u određenom obliku. Treću etapu karakteriše „slivanje pesama

Drugu etapu karakteriše postojanje pojedinih pesama koje se ponavljaju, uglavnom, u određenom obliku. Treću etapu karakteriše „slivanje pesama oko jedne fabule“, postanak velikog epa.

Dakle, stvarnost za koju se morao vezati pesnički lik Marka Kraljevića karakteriše nesmenljivo Tursko gospodstvo. Turci su bili u zemlji, njihove snage su bile neizmerne, za dugo vreme na promenu toga

Ono što naročito karakteriše hajduke jeste izvanredna otpornost u svim prilikama. Malobrojni prema turskoj sili, oni su morali da se bore i pameću,

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti