Upotreba reči matije u književnim delima


Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

Ja, bogami, znam kuda ću. — Ja idem kod Matije Đenadića. Ono mu je kuća što pred njom o šljivi ubogovetno visi čutura s prepečenicom! Ko god prođe, nek srkne!

Lepo kod njih oru tri pluga bez prestanka; a kad trgovci pođu lučiti svinje, dobro zabrekne ćemer u Matije. Ovog njihovog Arsena znam još kad je bio kevilj. Izvadi dvojnice iza pojasa, pa sve ćurliče pokraj Burmazovićeve kuće.

Ona ljubi đedu u ruku, a sve drugo, što inače nije običaj u našem selu, i žensko i muško, ljubi nju u ruku. Posle Matije i Radojke još je član kućevnog saveta najstariji sin đedin, Blagoje, otac Arsenov.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

godine Satіr Matije Reljkovića, pisan čistim narodnim jezikom, preveden je »na prosti serbski jezik«, to jest na ruskoslovenski.

LjUBOMIR P. NENADOVIĆ ŽIVOT. — Unuk kneza Alekse Nenadovića i sin prote Matije Nenadovića, Ljubomir Nenadović se rodio 14. septembra 1826. godine u Brankovini, u valjevskom okrugu.

Nenadović je izdao i jedan deo zaostavštine svoga oca: Memoare prote Matije Nenadovića (Beograd, 1867; drugo izdanje Srpske književne zadruge, Beograd, 1893) i njegova pisma o ratovanju na Drini

STJEPAN MITROV LjUBIŠA ŽIVOT. — Pored ranijih pesnika, Matije Bana, Meda Pucića i Jovana Sundečića, Dalmacija daje i jednog pripovedača, Stjepana Mitrova Ljubišu.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Tako Ćorović u Predgovoru Srpskoj građanskoj lirici XVIII veka, XXII, piše da je u pesmarici Matije Ivkovića prepisan Gorestni plač, a potom i Plač (v. o tome i Ostojić, Zaharija Orfelin, 100).

onima Avrama Miletića i Matije Ivkovića); još više nego ove možda i slučajne spoljne podudarnosti, na ovakvo domišljanje upućuju i strukturalna, složena

knj. XXVI Stari pisci hrvatski: Pjesme Antuna Kanižlića, Antuna Ivanošića i Matije Petra Katančića. Priredio za štampu i uvod napisao T. Matić. Zgb 1940, LIV—LVII, 167—178). NADGROBNI STIHOVI (str.

121—2, sa oznakom da je pesma napisana „u Beogradu 1839”. MOLBA POTOKU (str. 199). Preštampano iz zbirke Matije Bana Dubrovčanina Različne pjesne I, Bgd, 1853, 17—8; tu je označeno da je pesma napisana 1839. god.

Stefanovića, Pesmu Vladislava Stojadinovića Čikoša, jednu novu pesmu Sterijinu, dve pesme Miloša Svetića, jednu Matije Bana, tri nove Nikanora Grujića, — ukupno dakle 48 novih pesama.

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

Posle tih dvadesetak koraka, odjednom je rekao da mu se pije rakija, sišao, uzeo od Matije bardak i nakrenuo. I Matija je shvatio zbog čega sam potišten, i kad je na njega došao red, izdržao je duže na mojim

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

Ljubomir Nenadović (1826–1895), rođen u Brankovini, unuk kneza Alekse Nenadovića, sin prote Matije Nenadovića, bio je pesnik, putopisac i prevodilac.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Varadinski ban Petar je mađarski vojvoda Petar Doci, koji je za vlade kralja Matije bio zapovednik u Jajcu i Varadinu. Uz stih da belegu svoju posvedoči Vuk napominje: „I sad kad se momci bacaju kamena,

borbama, nego je upravljao i unapređivao porodični imetak“, koji su on i mlađi mu brat Dmitar dobili od ugarskog kralja Matije (pošto su posle pada Smedereva napustili svoj zavičaj Jagodinu i prešli u Ugarsku).

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti