Upotreba reči nadničar u književnim delima


Popović, Jovan Sterija - TVRDICA

Sos voda si gasi vatra!... Kad si bio u vinograd sos nadničar, izgubilo si jednu sikiru, trideset krajcara... Kad si nosio putunja, puko kajšu i prosulo si toliku kljuk, pet forinta..

Ćosić, Dobrica - KORENI

Ne krijem: selaka se klonim i lomim guste veđe na. sluge i nadničare. Kad je jednom, malo pripit, Tola Dačić, prvi nadničar u kući, pokušao grubo i ismevački da se šali sa mnom, bez reči sam trgao nožinu iz pojasa i jurnuo ciljajući mu pupak.

mu jače zacvokotaše od žalosti, a u dubini grudi zakrvari i zacvile nešto malo, goluždravo i živo, jer se smeje Tola, nadničar, što je u njegovoj kući odrastao, njegovim hlebom decu hrani, njegove su pare, njegova je rakija, pa su veseli, a radovali

Nije mu smetalo što je iz sirotinjske kuće, i što joj je otac bunardžija i nadničar, jer video je još kod manastira da je po svemu drukčija od njegove Živane, tanke, male i savijene kao mahuna pasulja u

— Hajde da me odvedeš i da me vežeš — muca. — Nemoj da si nečovek. Ja četiri sina imam. Siromah sam čovek, nadničar... Ako me ubiješ, deca će mi poskapati od gladi. Aja sam tebe dosad mogao stoput da udavim. — Neću.

Čini joj se da ga tuđe oči mogu pojesti i ukrasti zavist i sumnja, pa u kuhinji ne upali lampu sve dok i poslednji nadničar ne stiže i ne popuni poslednje mesto u krugu velike sofre.

— Šta bih ja sada radio da sam pristao? — reče zabrinut Tola. Đorđe se odmače. ...„Kad ga ne daš, biće sluga i moj nadničar. Život će mu biti gori nego što je tvoj.“ I to je bio greh. Čini mu se da ga noć nosi kao reka iver.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

— Aha dakle, i ti si pravda! — vilištanjac će njemu. — A kako da nisam, — onaj će — kad sam ja kod boga nadničar! — Kaki si nadničar? — Ja sam risar koji risa nema, i zato sam ja pravda.

— vilištanjac će njemu. — A kako da nisam, — onaj će — kad sam ja kod boga nadničar! — Kaki si nadničar? — Ja sam risar koji risa nema, i zato sam ja pravda.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

A to je značilo ne samo veću platu nego i bolji društveni položaj. Više nisam bio običan radnik koji radi kao nadničar nego činovnik koji prima određenu platu. Osećao sam se tada kao Englez koji prima plemićku titulu.

Jakšić, Đura - JELISAVETA

He! he! he! KNEZ ĐURĐE: Tebi je sunce, zlo?... VLADIKA (za sebe): Savest je ovde ubog nadničar, Što težak tovar greha paklenog Na bone duše slabom ramenu U crne dvore pakla ukosi... JELISAVETA: Meni? Nimalo!

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

— Ima u meni nešto grubo i neotesano. Sreće nemam, teške brige vodim, radim kao nadničar, i opet se držim, i ono najgore zaboravljam... Ljuti me što Srba može sve da zaboravi, a eto i ja mogu...

Stanovnici, „kućeposednici” i ostali, puka sirotinja, onovremenska potišena sirotinja: nadničar, sluga, kočijaš, vešerka, ovde-onde zanatlija s radionicom u ćošku kujne, zanatlija za preko nužne opravke obuće,

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti