Upotreba reči pavlović u književnim delima


Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

knez Peja ode u donju vojsku, počeše meni opet dolaziti buljubaše: Živan iz Kalenića, Arsenija Raonić iz Loznice, Vasilj (Pavlović) iz Bajevca, i dovedoše vojske.

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

— Nećeš ti biti tako tvrd na pogodbi. A zbilja, kako ti oni ostali dužnici? Kako Stojan Pavlović i Obrad Ješić? Kako Ivan, Vuksan, Đurađ, Nenad, i oni drugi?... Mo'š li s njima izići nakraj?...

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Iduće godine je učitelj Krizant Pavlović iz Dupnice štampao udžbenike, namenjene školi u Svištovu. Broj bugarskih škola se zatim naglo povećavao, naročito u

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

S puta im ništa ne donosi, te ona ne znaju ni za kakvu milost njegovu“, kaže Pavlović.¹ Zbog ove očeve naglašene uzdržanosti i krutosti u ophođenju s decom, u narodu se kaže: „Otac kao kolac“, Ovde valja

31. ⁶⁹ Kordunaš, M., „Narodno vaspitanje“, Novi vaspitač, 7, Novi Sad 1890, s. 29. ⁷⁰ Pavlović, J., Život i običaji narodni u Kragujevačkoj Jasenici u Šumadiji, SEZ, 22, Beograd 1921, s. 130. ⁷¹ Miodragović, J.

274. ⁶ Filipović, M. S., „Mađijsko razbijanje sudova“, u: Trački konjanik, Prosveta, Beograd 1986, s. 252; up. Pavlović, J. M., Život i običaji narodni u Kragujevačkoj Jasenici u Šumadiji, SEZ, knj. XXII, SKA, Beograd 1921, s. 197.

, isto, s. 200; Mijatović, S. M., isto, s. 161. ¹⁸³ Dučić, S., Život i običaji plemena Kuča, s. 311; Pavlović, J., isto, s. 131; Grbić, S. M., isto, s. 34; Čajkanović, V.

, isto, s. 130; Tešić, M., isto, s. 378. ²² Karadžić, V. S., O Crnoj Gori, Prosveta—Nolit, Beograd 1987, s. 344; Pavlović, J., Život i običaji narodni u Kragujevačkoj Jasenici u Šumadiji, SEZ, XXII, SKA, Beograd 1921, s. 102.

, „Momčanik“, SKG, 1, 1903, s. 62. ⁸ Trojanović, S., „Glavna obeležja srpskog naroda“, GEM, 1, 1926, s. 62; Pavlović, J., Život i običaji narodni u Kragujevačkoj Jasenici, SEZ, XXII, 1921, s. 20. ⁹ Radunović, M.

123; Bogišić, V., isto, s. 38—39; Rihtman-Auguštin, Dunja, isto, s. 167. ¹⁸ Pavlović, J., Život i običaji narodni u Kragujevačkoj Jasenici u Šumadiji, SEZ, XXII, 1921, s. 113. ¹⁹ Pavlović, J., isto, s.

167. ¹⁸ Pavlović, J., Život i običaji narodni u Kragujevačkoj Jasenici u Šumadiji, SEZ, XXII, 1921, s. 113. ¹⁹ Pavlović, J., isto, s. 123; Filipović, M. S., isto, s. 86. ²⁰ Karadžić, V. S., isto, s. 123.

, isto, s. 56. ⁵² Vlajinac, M. Z., Žena u narodnim poslovicama, SEZ, LXXXVII, Beograd 1975, s. 212. ¹ Pavlović, J., Život i običaji narodni u Kragujevačkoj Jesenici u Šumadiji, SEZ, XXII, Beograd 1921, s. 79. ² Petrović, A.

56; Filipović, M. S., isto, s. 295; Dragičević, T., „Narodne praznovjerice“, GZM, 19, Sarajevo 1907, s. 489. ⁸ Pavlović, J., isto, s. 79. ⁹ Erlich, Vera, Jugoslavenska porodica u transformaciji, Liber, Zagreb 1971, s. 71.

189; Milosavljević, S. M., Srpski narodni običaji iz sreza Homoljskog, SEZ, 19, Beograd 1914, s. 300; Pavlović, J., Život i običaji narodni u Kragujevačkoj Jasenici u Šumadiji, SEZ, 22, Beograd 1921, s. 238. ³ Petrović, P. Ž.

Pavićević, M. M., Crnogorci u pričama i anegdotama, Zagreb 1929. Pavlović, J., Život i običaji narodni u Kragujevačkoj Jasenici u Šumadiji, SEZ, 22, Beograd 1921. Pavlović, M.

Popović, Jovan Sterija - RODOLJUPCI

ŽUTILOV: A, oni su mnogo opasniji bili. ŠERBULIĆ: Da se svi popišu, pak da pošljemo Servijancima. SMRDIĆ: Kako je Pavlović jednom prilikom u kafani reko: dasu Srblji ludi. ŽUTILOV: Mađaron, da se zapiše.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

VUJIĆ 110 MILOVAN VIDAKOVIĆ 112 MIHAILO VITKOVIĆ 115 DIMITRIJE DAVIDOVIĆ 117 ĐORĐE MAGARAŠEVIĆ 118 TEODOR PAVLOVIĆ 119 SIMA MILUTINOVIĆ SARAJLIJA 120 JOVAN ST.

no su ovde uneti i nekoji pisci koji se ne nalaze u školskom izdanju (Dimitrije Davidović, Đorđe Magarašević, Teodor Pavlović, Jovan Stejić, Danilo Medaković, Nikola Tomazeo, Milan Đ.

I posle toga ruski prosvetni uticaj nije prestajao. Sa jednim od karlovačkih ruskih učitelja bački vladika Visarion Pavlović osnuje neku vrstu male bogoslovije.

su nedeljni Serbskій narodnый listъ (1835, 1837—1848) i Serbske narodne novine (1838—1848), koje je uređivao Teodor Pavlović, i u kojima se velika pažnja obraćala književnosti.

značaja kao nacionalni i prosvetni radnik na opštim poslovima; u književnosti on je bio ono što je za nj rekao Teodor Pavlović: »revnostan slovesnosti srbske uzbuditelj«. ĐORĐE MAGARAŠEVIĆ Rodio se 10. septembra 1793.

Na tom mestu umro je 6. januara 1831. Magarašević pripada istom redu pisaca u kome su Dimitrije Davidović, Teodor Pavlović, Danilo Medaković, piscima koji su više kulturni radnici no pravi književnici.

TEODOR PAVLOVIĆ Rodio se 14. februara 1804. u Karlovu, u Banatu. Srpsku školu svršio je u mestu rođenja, gimnaziju u Temišvaru, Veliko

bio Dimitrije Davidović, oko 1840. Teodor Pavlović, oko 1865. Svetozar Miletić. On je stvorio čitalačku publiku srpsku, bio jedan od glavnih buditelja narodne svesti u

Pavlović, Miodrag - Srbija do kraja veka

KNjIŽEVNOSTI Antologija SRPSKE KNjIŽEVNOSTI Miodrag Pavlović SRBIJA DO KRAJA VEKA „Antologija srpske književnosti“ je projekat digitalizacije klasičnih dela

Originalno izdanje dela nalazi se na Veb sajtu www.ask.rs. 2010. Antologija SRPSKE KNjIŽEVNOSTI Miodrag Pavlović SRBIJA DO KRAJA VEKA VELIKA SKITIJA 6 SLOVENI POD PARNASOM 7 EPITAF SLOVENSKOG

Nušić, Branislav - NARODNI POSLANIK

Pa onda: tast Pavlović, a zet Janković, tast vladina stranka, a zet opozicija. Pa ide kao namazano; a tast poslanik — a zet načelnik okružni;

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

sigurnosti može tvrditi da su, na primer, dve tako značajne književne individualnosti kao što su Vasko Popa i Miodrag Pavlović, koji su izašle iz krila nekadašnjeg „modernizma“, u mnogo čemu pomerile i izmenile sistem izražajnih sredstava u

Stoga nije, čini mi se, nimalo slučajno što je Zoran Mišić u svojoj antologiji posebno istakao, kao i kasnije Miodrag Pavlović, ovakve ritmičke postupke u Sterijinoj poeziji: I kao pečurka, u kalu začeta, Prsnu o gusti, tvrda groba mrak.

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

Našima dođe u pomoć još dve čete sa Oštre Čuke, gde je sa svojim odeljenjem stajao major Milenko Pavlović, a Turci odmah uvedu u borbu još četiri sveža tabora sa celom jednom poljskom baterijom — i tako se otvori vrlo živa

16 bataljona, 12 teških i 4 laka topa, sa 2 eskadrona, a vojska mu je bila raspoređena ovako: na desnom krilu major M. Pavlović sa 5 bataljona, dopirući svojim levim krilom do Prekonoga, u centru major A.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

sam dati ja stoga što su Solarićevi stihovi (i ne samo ovi) štampani uopšte veoma aljkavo: ovu pesmu na primer Teodor Pavlović je štampao pod zbirnim naslovom Poetičeska sočinenija Pavla Solariča, sa bližom oznakom: (Parče), tj.

su se ove pesme prepisivanjem i preštampavanjem iz raznih rukopisnih pesmarica samovoljno menjale i lako kvarile: Teodor Pavlović, koji je u svome Serpskom narodnom listu, povodeći se svakako za ukusom i potrebama najšire čitalačke publike, kadikad

” (Navedeno: d-r Marko Maletin, Teodor Pavlović, Glasnik Istorijskog društva u Novom Sadu, IX, 1936, 293.) Međutim, i sam Pavlović je sa sličnim preinačenjima donosio

) Međutim, i sam Pavlović je sa sličnim preinačenjima donosio u svome listu neke pesme ilirskih pesnika, uz objašnjenje, doduše, da to čini „po

281—3; ispod pesme je naznačeno da je napisana 5. aprila 1841. Na ovu pesmu prvi je skrenuo pažnju Miodrag Pavlović u svome članku o Dušanu Srezojeviću (v. Letopis Matice srpske avgust—septembar 1963). OBLACI (str. 257).

dr Georgije Mihailović, lekar iz Inđije; Uprava Biblioteke Srpske pravoslavne crkvene opštine u Pančevu; i dr Dragoljub Pavlović, profesor Univerziteta u Beogradu.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

epsku idealizaciju, predstavlja svojevrsnu ispovest ali i usmeni, epski način mišljenja ili pogled na svet: "Ja vojvoda Pavlović od Radosala, gospodar i knez ove zemlje, ležim ovde u ovom grobu.

U poslednje dve decenije, uostalom, stilska i tematska raznolikost izuzetno je velika. Tako su, na primer, Živojin Pavlović (1933), Slobodan Selenić (1933), a i Svetlana Velmar-Janković (1932), skloni modernijim postupcima u oblikovanju

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

— bavio u Karlovcima u Sremu“), Ženidba od Zadra Todora od jednog drugog trgovca iz Bosne (od koga je prota Jovan Pavlović prepisao ovu pesmu u Šapcu i poslao je Vuku u Kragujevac 1859), Carica Milica i Vladeta vojvoda od slepice Stepanije

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti