Upotreba reči poljskom u književnim delima


Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

Stana nije više onako okretna kao u mlađe doba, kad je mogla uporedo kopati s najboljim kopačem i kad se u svakom poljskom radu nije bojala mnogog muškarca.

Ti dobri ljudi pomagali su joj svakad u težem radu poljskom — što već ne može da savlada slaba ženska ruka. Oni joj uzoru malo njive, poseju i srede kao sebi.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Horvat je bio dobio dozvolu da vrši verbung, za svoje pukove, i u kraljevstvu Poljskom, i u Bolgariji, i širom celog sveta.

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

Onda grof pretstavi i Čamču i Krečara kao „kupce”. Ostali gosti, Poljaci, sve sami magnati i šljahteci, u lepom poljskom ruvu: pojas, sablja, „konfederatka”, — milina ih je bilo videti. No i gospodar Sofra nije rđavo izgledao.

smetnje, naročito kod prepreka za brak; oproštaj Dombrovski — Jan Dombrovski (1755—1818), poljski plemić i vojskovođa u Poljskom ustanku 1794—5; zatim stupa u Napoleonovu službu, a po padu Napoleonovom primljen u rusku vojsku u činu generala Don

grad u jugoistočnoj Čehoslovačkoj Košćuško — Tadeuš Košćuško (1746—1817) poljski revolucionar i vojskovođa; borio se u Poljskom ustanku protiv podele Poljske od strane Rusije, Austrije i Pruske; postigao nekoliko pobeda ali je potučen od Rusa i

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Pošto su Turci odbijeni od Beča, austrijski car Leopold I, novčano potpomognut od katoličke Evrope, u savezu sa Poljskom, Rusijom i Mletačkom Republikom, otpočeo je 1684. godine »sveti rat« protiv Turaka.

Ispod samih grbova Žefarović je u stihovima objasnio njihov smisao. Stihovi su u takozvanom »poljskom trinaestercu«, kojim će se najradije služiti naši pesnici XVIII veka.

Delo je pisano u stihu, u poljskom trinaestercu. Tu dramu, koja se prikazivala u Karlovcima 1736. godine, Rajić je kao đak gledao i rukopis prepisao,

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

Pošto se zemlja umiri i sasvim potpade tuđoj vlasti, Janova obitelj životarila je baveći se poljskom privredom. Po staroj ustanovi najstariji muškarac našledovao bi sve imanje, a ostali kako podrasti, rasturi tragove iz

Ćosić, Dobrica - KORENI

Može sad iz kreveta da ga izbaci. I iz kuće. Ne bi se opirao, niti bi bio uvređen. Na poljskom putu leži tako neka slomljena grana i gaze je svačija kola i opanci. ...

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

“ „Vrlo dobro! Živi zadovoljno na malom poljskom imanju koje sam kupila i poklonila mu. Čim sazre prvo voće odabere najlepše i donese ga meni.

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

Zatim, kad mi se i to dosadi, priđoh oprezno prozorčetu Nikoline zemunice i ugledah ga opruženog na poljskom krevetu, pokrivenog šinjelom, sa kapom na očima.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Prema srpskim običajima muža krava je samo ženski posao. Jedan drugi gospodin, Švajcarac, poslovođa na nekom poljskom dobru u delaveruЩ ponudio mi je posao kočijaša i čuvara mazgi, a glavni posao bi mi bio da prevozim đubrivo i sve

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

sa svojim odeljenjem stajao major Milenko Pavlović, a Turci odmah uvedu u borbu još četiri sveža tabora sa celom jednom poljskom baterijom — i tako se otvori vrlo živa borba.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

većinom lirske pesme”, veli za njih Popović, a da bi poljski čitaoci osetili i duh ove poezije, on u originalu i u rusko-poljskom prevodu saopštava dve pesme, Srpkinju i Srbina, „koje su već postale narodne, te se u pesmi pevaju.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

u engleskom označava sa sh, u francuskom sa ch, u italijanskom sa sc, ili sci, u nemačkom sa sch, u švedskom sa sj, u poljskom sa sz itd., dok ćirilica ima jedno slovo za taj glas, i to isto svugde gde se ta azbuka upotrebljava.

Očigledno je da srpska književnost - zajedno s vodećim slovenskim: ruskom, poljskom i češkom - simultano sudeluje u evropskome zajedničkom književnom životu i opštem razvoju književne umetnosti.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

« i otuda ostade cvetu ime nezaboravak. Najstarije ime za biljku svakako je žabinac, jer se ista reč nalazi i u poljskom (žabik) i lužičko-srpskom (žabjaca kvjetka).

Ćipiko, Ivo - Pauci

Iz nazuvaka sipaše se suha zemlja. Pošto se središe, odmicahu jedan za drugim, zametnuvši se motikom, niz vinograd, k poljskom putu. Ivo i brat mu Marko koračahu sa družinom. Ispred njih hodaše Marija i njezina drugarica.

U dućan uniđe mlađi mu brat Marko. Otac ga, dok je ušao, stade ispitivati o nekom poljskom poslu. Domalo i u dvorištu začu se zveka potkova i životinjski topot. — Stopru je sad došao...

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 2

Luka kaže da sam sigurno pio hladnu vodu ili pokvario stomak. Ali zašto me onda zglavkovi bole? Ležim na poljskom krevetu u zemunici i vojnik me trlja. Ili mi zabacuje ruke unazad, da već i kosti pucaju. Čini mi se, lakše mi je tada..

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

Jaganjci bleje, po zelenoj travi skaču igrajući se, — sad svi zemljani radilci raduju se, k svakom poljskom poslu se potežući hitaju uraditi i dokonati s usevom, te s pouzdanjem ploda hvale se.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti