Upotreba reči proučavanju u književnim delima


Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Ideje i pobude ljudskih grupa često se otimaju preciznoj studiji i proučavanju. One su kao tečnost koja izlazi između naših prstiju i ne da se uhvatiti.

Pored ovih opštih metoda posmatranja, često sam primenjivao u proučavanju psihičkih osobina dve specijalne metode. Prva je metoda psihičkih ili etnopsihičkihkih profila koji su unekoliko

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Đorđević, T. R., „Kratki pregled kolektivnog rada na etnografskom proučavanju našeg naroda“, GEM, 1, Beograd 1926. Đorđević, T. R., „Srpski folklor“, NNŽ, 4, Prosveta, Beograd 1984. Borđević, T.

Milosavljević, V., „Prilog proučavanju običaja oko novorođenčeta“, GMKM, 4—5, Priština 1959—1960. Milosavljević, S. M., Srpski narodni običaji iz sreza

pristup), a zatim sam dao kratak pregled najvažnijih dosadašnjih dostignuća svetske i naše nauke u proučavanju antropologije detinjstva u različitim kulturama (od B. Malinovskog, M. Mid i R. Benedikt pa sve do Arijesa, I. S.

Matavulj, Simo - USKOK

Uostalom vježbaše se i u proučavanju talijanskoga službenoga glasa i ubrzo pokaza uspjeh. Doduše prijedmeti su bili slični.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Jakov Grim, ubeđen poštovalac starine i tradicija, uveren u tesnu vezu između prošlosti i sadašnjosti, koji se u svom proučavanju stare Germanije jako zanimao »živom starinom« uopšte, osobito se zainteresovao za srpski jezik i srpsku narodnu

Odričući istorijski i biografski metod u proučavanju pisaca, on je stavio sebi za zadatak da »proučava jedno književno delo samo za se, kao takovo, i nezavisno od svega što

Kao gotovo svi današnji književni kritičari srpski, on se vaspitao u proučavanju francuske književnosti, i prvi njegovi književni radovi su o francuskim piscima.

prekinuo sa tradicijom filologa, koji su bili više istoričari pismenosti, biografi i bibliografi, što je u istorijskom proučavanju srpske književnosti počeo proučavati pisce prema književnom merilu, ocenjivao ih po njihovoj književnoj vrednosti.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

i pravi arbiter lepog ponašanja. On je pristalica, pri proučavanju pesništva, teorije: „reda po red“. Kad smo se upoznali, u kući jednog političara, on je iznenađen mojom odbranom Laze

Petrović, Mihailo Alas - ROMAN JEGULJE

drugih koji su u vezi sa glavnim zadatkom što je poveren ekspediciji, ali koji su u većini slučajeva sporedni, i pri proučavanju morskih dubina vrše se samo uzgredno pored gore pomenutih glavnih poslova.

, sa potrebnim naznačenjem mesta i vremena lova, i dubine na kojoj su uhvaćeni. To su glavni poslovi pri proučavanju pribavljenog materijala koji, kad je lov bogat, zahtevaju veliku izvežbanost i strpljenje.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

rekao da su Maksvel i Lmranž dva sveca u svetu nauke pa je zbog toga moja majka smatrala da sam se toga leta posvetio proučavanju života svetaca. Nju je sve to činilo srećnom, ali je sve to veoma zbunjivalo ostale Idvorane.

I taj je vrlo jednostavan. Etar je suvišan pri proučavanju fizičkih pojava. Slično gledište izneo je Faradej pre osamdeset godina.

što niste u stanju da kao član Nacionalnog savetodavnog odbora za aeronautiku, vaš dar i dalje stavljate na raspoloženje proučavanju problema avijacije. Vaš najiskreniji, Varen. Dž. Harding, s. r.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

Najpre u poeziji, a onda i u mišljenju o književnosti, u njenome proučavanju. U proučavanju književnosti prve zasluge pripadaju Bogdanu Popoviću, od koga nismo imali znatnijeg teoretičara.

Najpre u poeziji, a onda i u mišljenju o književnosti, u njenome proučavanju. U proučavanju književnosti prve zasluge pripadaju Bogdanu Popoviću, od koga nismo imali znatnijeg teoretičara.

• Poznato je da u proučavanju književnosti polazite od dostignuća moderne, pre sveta ruske semiotike. Preveli ste veoma značajne studije Lotmana i

• „Semiotika je središnja disciplina u proučavanju književnosti našeg doba“, napisali ste u uvodu knjige Elementi književne semiotike.

Ne, nisam napisao da je semiotika središnja disciplina u proučavanju književnosti našega doba, nego da će semiotika zajedno sa strukturalizmom u jednom zamislivom pregledu književnih

ali i obrnuto, u njemu se posredno održava celokupna kultura i njeno pamćenje – što njihova istraživanja nužno vodi ka proučavanju kulture kao najopštije celine, „sistema sistema“.

S druge strane, devetnaestovekovni pozitivizam u proučavanju književnosti, naročito arhivskobiografska istraživanja, kod nas je pustio tako široke korene da je izgleda neiskorenjiv,

tako što mlade književne znalce, koji su krcati teorijskim znanjima, valja okupiti i podstaći da ta znanja iskoriste u proučavanju naše – sada se već to može reći – bogate i raznovrsne moderne književnosti.

I zaista je doprinos formalista vrlo veliki, naročito u proučavanju stiha, njegove ritmičkomelodijske strukture. Ističe to čak i Velek, u veoma uticajnoj engleskoj Teoriji književnosti.

brojnim književnim teorijama, ali smo saznanja do kojih se u njima dolazilo dosta retko i najčešće uzgred iskorišćavali u proučavanju naše, srpske književnosti. ne mislim, naravno, na doktrinarnu primenu, jer ona ima mršave rezultate.

više teorija koje su se kao moda smenjivale ne dozvoljava nam da se vežemo samo za jednu, nego da po potrebi, u proučavanju konkretnog književnog dela ili književnoistorijskog razvoja, iskoristimo ona teorijskometodološka saznanja koja nam se

Pisao sam i govorio o srpskom književnom jeziku polazeći od iskustva koje sam stekao u proučavanju naše književnosti, naročito stiha.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

1764, što svakako nije tačno. Dr Georgije Mihailović je pisao (v. njegov rad Dva priloga proučavanju Orfelinovih pesama, Prilozi za književnost XX, 1954, posebno str.

181, a potom njegov opširni rad Dva priloga proučavanju Orfelinovih pesama, Prilozi za književnost XX, 1954, a specijalno str.

Prilozi proučavanju narodne poezije V, 1938, a naročito str. 37—9. GRIGORIJU GERŠIĆU (str. 135). Tekst je uzet iz Mušickoga Stihotvorenija

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Nikola Zega, Izobičajene mladine kape u Srbiji, GEM, 1, 1926, 74, i TRĐ, NNŽ, 3, 1931, 54; Prilozi proučavanju narodne poezije, 2, 1935, 215). B.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti