Upotreba reči sadi u književnim delima


Jakšić, Đura - PROZA

Beše nekako marta meseca, praznik neki, ne mogu se sada setiti kakvi. Tetka mi se lepo obukla: na njojzi čista sadi košulja, na glavi crna svilena marama s belim pegama, a na prepregači čisto crvena osnova sa sitnim plavim cvetovima,

Obradović, Dositej - BASNE

Ko se odveć vetra plaši, nek ne ide na more, i ako se mraza boji — nek ne sadi vinograd. Pak što bi bilo? Ništa nego skudost i nedostatak. Čemu nas dakle ova basna uči?

Simović, Ljubomir - NAJLEPŠE PESME

greje drvoseča, čiji sin izlazi u proletnji dan, vedar, plavičast, kapu i kaput baca na hrastov panj, kopa jamu, i sadi novi hrast.

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Dakle, Karađorđe je imao dve rane, jednu na ruci od puške, a drugu od sablje na obrazu. Obadne rane od Valjevaca. Sadi treće zlo, jošte u početku koje je htelo da bude, koje bi moglo najveću nesreću našem narodu da prouzrokuje, ovako je

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

Ružno je čak i pričati o nekim stvarima; npr., šta je kazala kad su je zvali da sadi kupus, ili kad je koja zamoli da joj pričuva dete. Poče naposletku tražiti da se drukčije i bolje odeva.

Afrika

će obrađivati, crnac najpre popali gusto savansko rastinje, zatim kopa jednim malim ašovčićem, nalik na naše satarice. Sadi, jedno s drugim izmešano i jednovremeno, četiri–pet raznih useva. od ovih on ima četiri žetve na godinu.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

5, str. 249) — Prometnu se vrag u šejtana (iz rđava roda može biti samo rđav čovjek). (Lj. M., SEZ, LXV, str. 350) — Sadi lozu iz temelja, ženi sina od plemena. (K-Lj, NB, 1888, br. 2) — Vino od loze, mlijeko od krave, čovjek od čovjeka biva.

Simović, Ljubomir - HASANAGINICA

AHMED: Age te mazile, pa se sada čudiš što sa tobom tako strogo postupaju! E, moj efendijo! Ko sa agama tikve sadi, age mu se o glavu lupaju! JUSUF: U redu, ago, kako ti kažeš; spremiću konje. AHMED: Mudar čovek!

Kostić, Laza - PESME

se želje prikovale, mesto zvezda na mene su sjale, a najvećom od tih želja kleti' pridela je nojca veo bledi, bledi veo sadi-mesečine, hoće nojca komarnik da gradi, da se pod njim ljube dvoje mladi'.

Ćopić, Branko - Čarobna šuma

Ljubim svakoga znanca: kako se bašta radi? Gubim vremena tovar: kako se kupus sadi? Dubim, ljubim i gubim: čitav sam bunar izdubio, pola sam sela izljubio, tovar sam sati izgubio, dok sam ti mudri

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Ržu mu novci po kesi (kad se kao s podsmehom hoće za koga da kaže da nema novaca). Sadi kupus. — (Reče se u podsmjehu onome koji hramlje). Svaka ovca svoje runo nosi — (kaže u šali debeo čovek za sebe).

— Đavolje proso niče i devete godine. — Đavo ni ore ni kopa, već sve o zlu misli i radi. — Ko sa vragom tikve sadi, o glavu mu se lupaju. — Vrana vrani očiju ne vadi. — Vuk na vuka ni u gori neće. — Zla šivalja dug konac udeva.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

obitališta i u njemu lavirintovidne neiskazane krasote bašče i rajevi; Belvedere, besmertnoga princa Evgenija dvorovi i sadi, sve je to bilo meni otvoreno.

Petković, Vladislav Dis - PESME

Lagano, sporo, bude se gore, Svud život cveća veselo raste, Zemlja se brzo sadi i ore, Nada se diže k'o nebom laste; Lagano, sporo bude se gore.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

zakonima transformacije toplote, takozvanom drugom zakonu termodinamike koji je otkrio veliki francuski inženjer Sadi Karno.

Jovanović, Jovan Zmaj - DRUGA PEVANIJA

“ Nikom nije na um palo Da u cveće pelen sadi, Nit’ se našlo zlobnih duša Da rastave dvoje mladi’. Niče lice nije svelo, Niče oko suza lilo, — Jer se nije

Pralja pere košulje Pa peva kô luda; Kaluđer se Bogu moli Pa stenje od truda. Kopač mlata motikom Pa sadi krompire, A gospođe znoje se Oko friše-fire.

Miljković, Branko - PESME

za srditu joj rosu Jača od sveta noć tajnih prepleta Očara prazninu zaspalog tela što se osu Zvezdama kad san ti sadi u potiljku lozu I ptice sleću u kamen sa dleta Nek šuplja senka nestanak tela slavi Jedno je vreme u srcu drugo u

Petrović, Rastko - AFRIKA

će obrađivati, crnac najpre popali gusto savansko rastinje, zatim kopa jednim malim ašovčićem, nalik na naše satarice. Sadi, jedno s drugim izmešano i jednovremeno, četiri–pet raznih useva. od ovih on ima četiri žetve na godinu.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Svetska svetu slava svetom sjaje, Srb Srbljinu sa srpstvom srbuje. Slavan svaki svom sabira, Sadi, stani, sladi, sreće, slave, Stazu, stabla, stube, stene, sjajnost.

U nove ideš dvore, Gde zaova cveće bere, I nova majka stere Od sadi-platna put. Oj zbogom, krasna dušo, Pa srećna dovek budi, I odjek srodnih grudi Jošt primi: Srećan put! 1845.

Jakšić, Đura - JELISAVETA

KNEZ ĐURĐE: A savest? JELISAVETA: Čupaj iz srca! Osvetu sadi — a hladnom mržnjom Zalivaj koren svoga rasada; Krvav će cvetak iz njeg’ iznići... KNEZ ĐURĐE: A bratstvo?

Bojić, Milutin - PESME

grobove prva jesen kadi, Jablani šume, dudovi i smokve, Kao da vide još krvave lokve, Značajnim šumom što u srca sadi Svečanu zbilju. A pod njom sazreva Vera i ponos. No svemoć ne trube.

Nastasijević, Momčilo - PESME

U mahu povenućem To bukne pupolj precvetanju, smrt neljubljeno razbudi. Dafinu na grob ne sadi. tmoli je dah iz nje, sablasno mami u tamu. No kamen težak navali, teži neg’ pogrebena žeđ, kad neljubljeno mre.

Stanković, Borisav - GAZDA MLADEN

Naročito u poslednje vreme, kad joj ojačao sin, postao veliki, baš se bili otrgli. Sin joj je počeo uveliko da sadi i suši duvan. Istina, kao i svima, tako je i njemu Mladen pomogao.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Aljma. O a. ima različitih verovanja. Njeno seme ne kupuje se, već se traži na poklon. Gde se a. sadi, ne treba ni podizati kuću ni spavati. Kad se jednom zapati, ne valja je zatirati (SEZ, 32, 1925, 16).

Sofrić, 147). Da ne bi padao rod s drveta, treba na svako drvo metnuti k. koren (iz srbulja, v. Sofrić, 147). K. se sadi po baštama na Cveti (SEZ, 19, 40). U polju bere se na Biljani petak (іbіdem, 47).

, 81). O Badnjem večeru jede se b. l. zajedno s medom (Begović, 86, i inače svuda!), i meće na kolač (іbіdem). B. l. sadi se čim se čuje da golub dupljaš viče: »kliluk« (SEZ, 32, 10).

P. je inače omiljen cvet, i rado se gaji po baštama, izgleda još od velike starine (SEZ, 17, 119). Po vinogradima sadi se da bi čuvala vinograd od groma (prota St. D. <= Steva Dimitrijević>).

(VINOVA) LOZA Weіnrebe . (Vinova) loza. V. loza je senovito rastinje. Ona se sadi po grobovima (GZM, 6, 1894, 154). U narodnim pesmama spominje se v. l.

Divlji kesten. Da može biti senovito drvo, vidi se iz običaja da se sadi na groblju (GZM, b, 1894, 154). U Sarajevu su do najskorije prošlosti nosili stari ljudi uza se plodove d. k.

Koleđani u Primorju na svoju zastavu nabadaju j. (ZNŽOJS, 22, 15). J. može imati veze i sa donjim svetom. Ona se sadi po groblju (GZM, 6, 154; SE3, 16, 337, narodna pesma), i u tom slučaju ona je senovita. J.

Kad ko boluje od vrućice, onda se više njegove glave raseče j. i dâ mu se da pojede, a seme iz nje sadi se u zemlju, i tom prilikom upućuje se molitva svetom Petru (ZNŽOJS, 7, 170).

(npr. Vuk, Pjesme, 2, 5, 2; BV, 10, 1895, 92; 362), I što se ponekad j., kao simpatetično drvo, sadi i neguje uz devojku (BV, 11, 1896, 373), koliko iz činjenice da se ona sadi pored grobova (narodna pesma, BV, 10, 217).

, kao simpatetično drvo, sadi i neguje uz devojku (BV, 11, 1896, 373), koliko iz činjenice da se ona sadi pored grobova (narodna pesma, BV, 10, 217).

se sadi i pa Veliki petak, posle mise: ako se sa mise rano vrate, biće suv, inače biće voden (іbіdem). Prema jednom narodnom re

(»kruščica je moja crkvica«) i molitve mu pomognu, jer se posveti (postaje »kralj David«). K. se rado sadi i u dvorištu novopodignute kuće (SEZ, 19, 278). »Žuta rana« natrlja se kruškom, pa se onda ta k.

Ilić, Vojislav J. - PESME

Veselo, druzi! Naša ćud Veselje nama gradi. Bezbrižni Bahus, živ i lud, Gde grožđe svoje sadi, Naravstven nektar, prekor strog, S dosadom nek se bace; Uklon'te dakle s mesta tog I vodu i mudrace!

Njegove trube samo uspeh zvone Pod zastavama Marsa i Belone! On mladost pazi. I darove neba Očinski nežno u dušu joj sadi, Odvažnost lava i čistoću Feba, Ukrase sjajne u građana mladi', Rečju i delom on uvek prednjači U svetoj službi

Šantić, Aleksa - PESME

s prozora je gledim, Pa uzdišem tako, čeznem i blijedim, A majčino blago posluje i radi, U široku sofu žuti šeboj sadi, Do šeboja đurđic i karanfil mio, Uz crven karanfil fesliđen se svio, Pa kad vjetar duhne kroz murvine grane,

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

bela dvora, daleko i ugledala majka, vesela je pred nji išetala i gospodsko kolo izvodila, po trojicu u dvor uvodila: sadi kuma jednog do drugoga, starog svata jednog do drugoga, mladoženju jednog do drugoga; pa se onda svatom okrenula: „Vi

— ćilim sagučiti — zgučiti, saviti što u guku sadahna — sada sade — sada saditi — (znači i:) sedati, posađivati: Sadi kuma jednog do drugoga Sazlija — rečica na Kosovu, selo u kome je izvor reke Sitnice sajalija — vrsta odlične čohe

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

I u žitu jest čista pšenica, i ima raž i kukolj. Tuđe vere ni kudi ni hvali. U dobro i posleno dobi radi i časom sadi, da obereš zrelo grožđe. U proleće podiži se, da zimi huzuriš. 1745. Budi gospodar tvome blagu a ne ono tebi.

Tako i voće i vinograd sadi, a ono se ne prihvata niti mu što rodi. Štono prorok kaže: gde se ore na deset pari volova, rodiće mu merov jedan.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti