Upotreba reči skoplja u književnim delima


Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Prvoj su austrijski carevi slali zahvalne gramate, jer je pomogla đeneralu Pikolominiju, da prodre do Skoplja, u Tursku.

Neki Šejtani, Albanez. Sa Srbima se, kad je austrijska vojska počela da se povlači, od Skoplja povlačilo i dosta Albanaca, koji su se naselili, među Srbe, u Sremu, a pošlo ih je dosta, uz Srbe, i Horvata, i u

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

južno od Ostrovskog jezera, i dugačak pojas turskog stanovništva koji se prostire, bez prekida, od Dojrana do Skoplja i koji je u toku vekova razdvajao istočne grupe (sastavljene poglavito od Šopa) i zapadne grupe centralnog tipa.

varijetetu; zatim na gornjoj Moravi (oko Gnjilana), pa u okolini Niša i Vranja i u skopskoj oblasti; na istoku od Skoplja prema Kratovu, na zapadu prema debru i na jugu prema Prilepu.

poklapa sa zonom turskog stanovništva, koja se od Dojrana pruža na sever, istočno od Vardara, i dopire skoro do Skoplja. Najjasnije izražena u Makedoniji, ta se psihička granica može pratiti i dalje na sever sve do Dunava.

Njemu pripada i stanovništvo oko mnogih pritoka Moravinih i Vardarovih, kao: doline Treske blizu Skoplja, čiji se sliv zove Poreč, zatim stanovništvo dolina Markove reke, Pčinje sa Krivom rekom, slivova Babune i Topolke

Teško je tačno utvrditi odakle ovaj varijetet na severu počinje, jer idući od Skoplja na jug ne nailazi se na jasnu granicu.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Takođe se magija za plodnost vrši u proleće na dan prvog marta koji, se u okolini Skoplja naziva „letnik“, jer se ranije smatralo da tada započinje novo leto.

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

– lakat , plakat – sakat , šuster – luster , džokej – okej , puter – skuter , čavče – mravče , registar – bistar , Skoplja – koplja , Slankamena – ramena , Siska – diska , Fruške – kruške , farsa – Marsa , klekinje – mekinje , srebra – rebra ,

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Od XIV veka, sklanjajući se od turske navale, Srbi su svoj centar stalno povlačili ka severu: posle Skoplja, krajem XIV veka, takav centar postao je Kruševac, u XV veku Smederevo. Na kraju XVIII veka takav centar je Beč.

Stanković, Borisav - IZ STAROG JEVANĐELJA I STARI DANI

NAŠ BOŽIĆ More, kakav san? Nedelja evo ima kako se ne spava. Te Božić došao do Skoplja, sad je u Preševu, pa u Bilači, i sve bliže i bliže k nama. Na verigama osušeni vrapci već se troše.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Teretilo me je jedino to da sam u džepu nosio maramu, od svile, u nacionalnim srpskim bojama, sa slikom Skoplja. Te džepne marame bile su, tada, u Novom Sadu velika moda.

lismo kojim mi je pozorište iz Beograda odbilo dramu Prokleti knjaz, i jediu trobojnu maramu, u belom polju sa slikom Skoplja, kakve su onda bile jako u modi. Sve je danas smešno.

Stanković, Borisav - NEČISTA KRV

Dovodili čočeke iz Skoplja, metere, zurlaše iz Masurice, i Ciganke i to ne prave, ove iz varoši, iz ciganske male, nego tako zvane Đorgovke,

kao stariji, jednako sedi kod kuće, pošto je mlađi brat bio večito bolešljiv, i ma da se bio oženio prvom lepoticom iz Skoplja, iz neke upola grčke familije, ipak on, jedva izdržavši nekoliko meseca bračnoga života, produži tobož svoja putovanja

Petković, Vladislav Dis - PESME

Zagrlismo Srbe s Kosova i Skoplja, Velesa, Prilepa, Bitolja i Debra; Oživesmo prošlost, mačeve i koplja, I krune i mitre i pobožnog sebra.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Tako, npr., u graničnoj planini između Janja i Skoplja, poznatoj pod imenom Kriva jelika, smatra se da je raslo ogromno drvo koje se zvalo tim imenom, po čemu je i pomenuta

Čak se ,zna̓ i mjesto, odnosno panj, gdje je raslo to drvo. Putnici koji idu u Skoplje ili se vraćaju iz Skoplja u Janj, odmaraju se na tom mjestu i bacaju na nega po jednu granu, da ih leđa ,ne bole̓« (GZM, n. s., 26, 1971, 67).

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

avgusta 1806. mjeden — bakaran mjendel — badem Mlav — planina između Skoplja i Kačanika mlečanin — mletački dukat mlogo — mnogo mljezinica — mezimica mniti — misliti Momčilo vojvoda — v.

Ršumović, Ljubivoje - MA ŠTA MI REČE

KIRIA Prekjuče u životu U svom selu Na plotu Nađoh protestnu notu STIGO JE PROBISVET NEKA STISKA U okolini Skoplja Bave se bacanjem koplja Ta ljubav žarka Možda im je ostala od Kraljevića Marka A možda im je bacanje koplja Trening za

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti