Upotreba reči slavoniju u književnim delima


Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Temišvara odgovarala je na to da svi oni, koji se sele, nema šta više da traže u Temišvaru, nego nek se vrate u Srem i Slavoniju, pa neka tamo čekaju, pod šatorom, dok im njihova Rosija ne pošalje carske saone!

Komanda, da ih slomije, nudi, sad, i status militarni, onima, koji neće u paoriju, pod uslovom da se vrate u Srem i Slavoniju. Stvoriće se zabuna oko Trifuna.

Olujina selidbe, koja je bila opustošila Temišvarski Banat i Pomorišje, još nije bila stigla u Slavoniju i Karlovački generalat.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Srbi, koji čine gotovo dve trećine južnoslovenskog stanovništva, prodrli su migracijama u Hrvatsku i Slavoniju, u Dalmaciju i u južnu Kranjsku. Jako su se izmešali sa Hrvatima, a čak donekle i sa Slovencima.

je Rijeka bila počela postajati sve više i više pristaništem za veliki deo panonskog basena, naročito za Hrvatsku i Slavoniju.

Ali su Turci uskoro zauzeli Slavoniju (1536. god.), koja je pod njihovom vlašću ostala do 1699. godine. Krajem XIV veka su počeli priticati u južnoslovenske

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

U ovo selo je došao pravo sa pozornice. Kao glumac prošao je dosta sveta: Dalmaciju i Slavoniju, Banat i Bačku, Srem i Srbiju.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

Meni nije mrsko bilo putovati; no, jedva bi[h] čekao da dođem u manastir da čitam žitija. S njim sam obišao sav Srem, Slavoniju i Bačku. On je svud bio dobro primljen za svoje veselo i, u isto vreme, prepošteno ophoždenije.

Udarimo na Osek, pređemo u Slavoniju i, idući k Pakr[a]cu, u jednom selu sluči nam se nešto čem se nismo nadali. Čujemo u jednoj avliji pesne i razgovor

slavnim u naciji našej generalom Mikašinovićem i s njegovom gospođom (s kojima sam i jedno putešestvije u Horvatsku i Slavoniju k toplim nedaleko od Pakrca vodama | učinio) mnoge sam vesele i blažene dne proveo dajući, pri njima, dvema prekrasnim

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Dobivši bitku na Krbavskom polju (1493), a zatim bitku na Mohaču (1526), Turci su ubrzo zauzeli zapadnu Slavoniju s Požegom i čitavu južnu Hrvatsku, osim gradova u Primorju, koje je dobila Venecija još u prvoj polovini XV veka.

posle pada Bosne (1463) i Hercegovine (1482) nisu hteli da ostanu pod turskom vlašću, nego su prebegli u Hrvatsku i Slavoniju. U početku oni su se zvali prebezi i činili su posadu pograničnih tvrđava.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti