Upotreba reči slepac u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

Stupa napred, niti se obzire, kao | slepac kad po blatu beži, ide samo na sreću, kud puče da puče. A razuman čovek, ako će koliko znati, opet sluša s velikim

Teško onom kome reku: „Vraču, isceli sebe”, i „ Učitelju, nauči najpre se|be”. Slepac slepca kad vodi, što će im biti, može svak lasno pogoditi.

očevidnoga protivorečija puno i, na kratko reći, sasvim absurdum, tojest beslovesno, oni se toga drže kao slepac plota. A zašto? Nizašto drugo nego samo zato jer su to najpre čuli i primili.

S.: Meni cekin! Zar sam ja Marko slepac? K.: Marku slepcu kad ja gazetu dam, on mi veli: Hvala, i da bog pomože, a tebi i s cekinom sramotan se činim! S.

Marko, dalmatinski slepac, često bi ovako govorio: „Hvala bogu što u Dalmaciji nejma nikakva čudotvorca, jer bi me učinio silom da progledam,

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Kad se na Reljinom Polju pokupe kmetovi, svaki iz svoga sela dovede, ako mu ima slepac ili bogalj ili kakav drugi sakat ili ubogi siroma, i sve i̓ pred kneza i kmetove uparade, i knez zapita: „Eto, braćo,

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

— Dobro će bog dati! Strahovita i bezutešna misao senu mi kroz glavu. Ta ovo je slepac! — A? — upitah ja očima Jocu. On mi rukom pokaza tablu više glave bolesnikove.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Brbljaju, kaže, da je žena cvet, pa se svet smeje tome. A eto, i on misli tako. Cvet je žena! I slepac je mogao da primeti da, između Pavla i Varvare, nema ničeg skaradnog, ali kad bi videla Pavla, kako Varvaru gleda,

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Sa novim vremenom gube se i ovi pevači. Imao sam prilike da čujem jednoga od njih možda poslednjeg. To je bio slepac koji je znao sve poznate pesme o Kraljeviću Marku i druge o događajima iz srpske istorije („kralske pesme“); nijedna od

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

⁸) Srbi iz Sentomaša veruju, ako dete ne progovori do druge ili treće godine, da treba da ga slepac udari gudalom, pa će ubrzo progovoriti.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

serbske pisale su: »Nas mravi podilaze kad junačke naše pesme slušamo, i kosa nam rasti, a oči se suzama pune kad nam slepac srpski (pesme) naše zapeva.

živeo u doba kada je narodna poezija bila u punom cvetu, i lično je poznavao narodne guslare-pesnike, kao što je bio slepac Filip Višnjić, koji je opevao prvi ustanak.

Radičević, Branko - PESME

Komad koplja prebijena, Britka sablja salomljena, Puška bez pra i olova, Čim napunit pustu snova? Slepac, slepac što je bio, Na bezdana nagazio.

Komad koplja prebijena, Britka sablja salomljena, Puška bez pra i olova, Čim napunit pustu snova? Slepac, slepac što je bio, Na bezdana nagazio.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 1

Čudi nas samo upornost komandira. Baterija bez osmatrača je kao slepac bez vođe. Ali on još nema predstavu onog odstupanja. Uostalom, mi smo mu rekli svoje.

Simović, Ljubomir - PUTUJUĆE POZORIŠTE ŠOPALOVIĆ

JELISAVETA: Sita sam naše zaparložene provincije! Sita sam slepaca! DRUGA GRAĐANKA: Nemoj da ti ja pokažem ko je slepac! DARA: Glumite na nekom drugom mestu, a ne ovde! TREĆA GRAĐANKA: Gazimo po krvi kao po kišnici!

BLAGOJE: U šta srlja? GINA: Zar je moguće da ti baš ništa ne vidiš? BLAGOJE: Ja sam za tebe oduvek bio slepac! A najsleplji sam bio kad sam te uzimo! GINA: A progledo si kad si potrošio miraz!

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

(Da više čuje a manje govori) 278 — Kad je budala pametna? (Kad ćuti) 279 — Kad slepac vidi, a hromi hodi? (Kad slepac hroma nosi) 280 — Kad čoveku nisu potrebna oba oka?

(Da više čuje a manje govori) 278 — Kad je budala pametna? (Kad ćuti) 279 — Kad slepac vidi, a hromi hodi? (Kad slepac hroma nosi) 280 — Kad čoveku nisu potrebna oba oka?

Ćosić, Dobrica - KORENI

Kako će da do kaže da mu je isplatio njegov deo očevine? Sve imanje što je on, Đorđe, kupio... Tapije glase na Aćima. Slepac sam. Ako, Đorđe! Kad si slepac, neka ti i košulju skinu! Zastenja i izvuče ruku ispod pokrivača.

Sve imanje što je on, Đorđe, kupio... Tapije glase na Aćima. Slepac sam. Ako, Đorđe! Kad si slepac, neka ti i košulju skinu! Zastenja i izvuče ruku ispod pokrivača. Vukašin će na sudu da odrekne, da smanji sumu...

“ ,nasmejao se i prošao s naviljkom pored nje, ne gledajući je. „Pocrneće detelina... Kad ti nisi muško, kad si slepac, šonja, nikakav čovek“, šaputala je u plast. Tola se smejao ženama. „Predskazuju vreme.

večeras neće biti ništa, ona više ne može ovako, danas se to mora dogoditi, a on žuri da uplasti seno pre mraka, on, slepac, nije muško, ne vidi. Kakva su mu samo leđa! Kolike su mu ruke! Plećke su mu kao motike.

Miljković, Branko - PESME

putuje nailazi na tamu O dokle li će tužan stići Taj što više nema šta da kaže Uzalud učene vatre s visoka čela Slepac zna kraći put do zore I predeli nepokretni kao nada Sriču svoje ime na njegovoj usni PRIJATELjU PESNIKU Tanasiju

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Pesme: Perović Batrić, Tri sužnja i još neke zapisao je Vuk od Đure Milutinovića Crnogorca. „On je, kao slepac, negde oko 1809. godine, doneo Karađorđiji pismo od crnogorskoga vladike, pa potom i zaostao u Srbiji, gde je do 1813.

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

Kojom no merom merite, so tom će vam se odmeriti... Ko kuca na vrati otvora mu se. Slepac novaca ište a ne očiju. Trpen, spasen. Lasno do posle vrlo oteža. Slabo s boljim promeniše...

što ne zna ni vidi svoga grnčara, tako ni stvar ne može videti svoga stvoritelja, ni saznati gde li je, što li je. Slepac bolje od okatoga ne može videti kakvo je jarko sunce. Eda u jeziku kosti su? Plava um na mnoge strane.

[Hoće] jazavac da bude vuk i miš mačak. U zlobi i osedesmo! Od sveca prelasno slepac bude. Propadne kroz grane i na cedilu ostane. Ko miluje pravdu, taj Boga miluje. S lažom se mešte gubera pokrivamo.

Iz goleme nevolje i mnoga želja proizniče. Podatljiva ruka nikad prazna ne ostaje. Ka slepac — bez očiju i u podne. Mlad delija a star prosjak. Bez prilike ništa ne valja činiti.

I ako kogod drugi od zločestih mojih zlotvora došao bi krasti, ili koju mi štetu učiniti, to od njih neće moći. Zašto slepac vrlo čuje, a hromac dobro motri.

A ako bi koji od njih kteo i učiniti što, ama ne može biti zašto hromac tamo doći ne može, a slepac pak ne vidi. A ako bi i pošao tamo to bi vrljajući mu preko hendeka [pao] i strće se.

Dotle vinograd sazre i voće svako jedno za drugim pridospeva te izlazi od njega lep miris. Indi slepac oseti onaj lep miris ta i zapita se od hromca kakav i odašta taj miris zadiše ovamo iznapolja od vrata.

— Pak na to reče slepac hromcu: — Ta pomagaj, zašto ti nisi meni i dosad kazao. Ta ja ako sam i slep, te ništa ne vidim, to bar sam zdrav na

Da zašto si ti sam činio zlo i pokrao si voće po mome vinogradu? — Na to se slepac prepade za sam sebe te reče gospodinu: — Moj dobri gospodine, ti znaš jer sam ja slep, ta ako bih i zakteo to učiniti,

To od mene nikako ne bi moglo biti. — A slepac pak, k njemu govoraše: — A da ja slep, eda bih ja mogao tamo doći ili što uzeti, da mi nisi ti vođ bio i put si mi

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti