Upotreba reči sulejman u književnim delima


Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

— G. Prener: „Gospodo, to nije od sultana, no je to sve od onoga prokletoga Sulejman-paše; i ako i bude od sultana, uverite se, da će vam naš car sve kao otac vaš što je god moguće učiniti.

Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

Na drugoj Sulejman-paša, što ga zvahu Kulin-kapetan, s delijama bosanskim: Mehmed-kapetanom iz Zvornika, Sinan-pašom Hercegovcem, Mulom

Ono što je pred Turke stavio, bilo je svega 15.000 s konjicom. Međutim, Sulejman, ili Kulin, vodio je vojske preko 50.000 ludi.

Jurnuše na sve strane... Ustanici ih ubijahu i praznim puškama, kao vrljikama... Tu, baš na samom Mišaru, pogibe Sulejman, Kulin... Sukobi se s Lukom... I potegoše jedan na drugog kuburlije, ali slagaše.

Olujić, Grozdana - GLASAM ZA LJUBAV

I sreli smo: prvo Rašidinog najstarijeg brata koga je Sulejman vukao prema Tisi, a onda i druga direktora, mog očuha, koji mi je sedajući u kola samo rekao da ćemo još večeras

Ponudih mu svoj nožić s onim đavolskim sečivima. Bio sam u stanju kad može da se ponudi sve. - U redu. - Sulejman se povuče nekoliko metara unazad: Rašida je danas otputovala.

Možda je Rašida mahala rukom? Možda bih je video još jednom? Možda bi se nešto dalo učiniti? Vraga! Sulejman me je brzo razuverio.

voza koji se primio da je kao paket isporuči tetki u Sarajevu nije naročito crkavao da se s njom bori sve vreme puta. Sulejman nestrpljivo obliznu usne. Rašida, Bože sveti, Rašida! Dadoh dečaku nožić i on se spusti niz nasip.

Matavulj, Simo - USKOK

Poslije, kad zbog njega, zbog cara Šćepana, udariše na nas tri vojske: bosanski vezir Sulejman-paša od Nikšića, rumeliski beglerbeg od Podgorice i skadarski od Plavnice, ja sam se bio s bosanskim vezirom.

na ravnici pod snijegom humčići, gomile od ruševina starog manastira i dvorca Crnojevića, koje razori skadarski vezir Sulejman-paša (1690).

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

Zlosretne 1690-e godine, za vladikovanja Visariona Bajice, Skadarski paša Sulejman, rasturivši prijevarom Crnogorce, lagumom razori krasnu zadužbinu Crnojević Iva.

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

Umalo da pohvata, u nameri da spase Miloša, koji je bio talac Sulejman-paše Skopljaka u Beogradu, sopstvene goste u sopstvenoj kući i da ih preda Turcima.

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

Mesec dana docnije, na putu iz Tirane za Drač, kod sela Kašara, čuveni odmetnik Sulejman-beg sa društvom beše ubio našeg narednika Lalovića i redova đačke čete, učitelja i pukovskog pisara Sredojevića, koji

Desnica, Vladan - Proljeća Ivana Galeba

Čovjek od volje, od djela, nekakav tamo Sulejman Veličanstveni ili Kromvel, Džingis Kan ili Petar Veliki (inače, u svakom drugom pogledu osobe dostojne punog poštovanja!

Božović, Grigorije - KOSOVSKE PRIČE

Idi vo selo. Će go nađeš čorbadžija Spaso od grad. Dadi mu to. „Ti se pozdravil — da mu rečeš — aga mi Sulejman Lekovac so zdravo — živo: hata da mu ispratiš i sve ćemere so liri, so altani, so dukati.

Jakšić, Đura - STANOJE GLAVAŠ

AKT 36 ČETVRTI AKT 57 PETI AKT 74 STANOJE GLAVAŠ LICA GLAVAŠ STANOJE, bivši vojvoda SULEJMAN PAŠA, vezir beogradski STANA, udovica vojvode Đukića SPASENIJA, kći vojvode Đukića a pastorka Stanina RADAK, ISAK,

P. Palanci KOLEBAN, njegov momak ĆERIM, Turčin u Sulejman-pašinoj službi JANjA, skeledžija PORFIRIJE, njegov momak ĐENADIJE, STOJAN, ANA begunci BOŠKO, Stanin sin Prvi,

Oh!... STANA: Prokleti, bog dao! GLAVAŠ: Jest, ja sam bio! A s one strane od Deligrada S vojskom je stajô besni Sulejman; Pa kad je tvrde zbrisô bedeme, Sa bombama je rio grobove, Izbacujući kosti mrtvima. RADAK: Kao hijena!

STANA: Jesi li mahnit?... Il’ je besnilo Što te o méni, možda, snalazi?... Vezir nas čeka, more, Sulejman! Pa teško tebi, ako dočuje Da si nam puta trenut jedini U ovoj gori silom prečio! Dete mi puštaj!

] TREĆA SCENA [Stana se zariče Sulejman-paši da će mu dovesti Spaseniju.] TREĆI AKT PRVA SCENA [Došavši kradom, Stana uzalud nagovara Spaseniju da ode u

Stana dolazi. STANA: Pomozi bog, ljudi čestiti, Što carskog pašu verno služite! A je li doma paša Sulejman, Zločine raje otac milostiv? I je li zdravljem dosta ugodno?

PRVI TURČIN: Eto nam šale... Ide! TREĆA SCENA Vezir Sulejman dolazi. Turci se uklanjaju ustranu. SULEJMAN: Šta je to? Kakva je huka po mom konaku?

PRVI TURČIN: Eto nam šale... Ide! TREĆA SCENA Vezir Sulejman dolazi. Turci se uklanjaju ustranu. SULEJMAN: Šta je to? Kakva je huka po mom konaku? Gde se i muva zukom strašljivim Tek jedva čuje...

A, vjere mi, mahnita je! DRUGI TURČIN: Luda je, čestiti pašo, te od nas traži jedinca svog. SULEJMAN (vidi Stanu): Došla si zar?... A šta ćeš tu? (U sebi.) Sin joj je jošte noćas umakô Pa ko je, vraga, drži ovde još?

Ti si ga zaklô oštrim zubima! Ili poricat misliš istinu? Ta, eno, pena krvi njegove Po ust’ma ti se lepi poganim! SULEJMAN: U pamet, babo! Ili se smeješ vlasti pašinoj?

SULEJMAN (u sebi): Žalost joj muti oči nemoćne, Te tuđu glavu tamo s bedema Zamišlja da je sina njezina, A ne zna jošte da je

Oh, sina, pašo, sina, sina daj! SULEJMAN: Dobro!... Dovedi kćeri!... Na smrt je meni, veruj, ne vodiš, Život je čeka, kao huriju!...

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

000 boraca, a od Pandirala Sulejman paša takođe sa 8—9 hiljada vojske. (Nad svom ovom vojskom bio je zapovednik Ejub-paša, jer je sva ova vojska sačinjavala

17 jula udari na Hrvatovića Hafis paša od Gramade sa 8.000 ljudi, a u isto vreme krene se i Sulejman od Pandirala takođe sa 8.000 boraca.

trajala je tri dana i Hrvatović najposle bi prinuđen da se povlači naglo Knjaževcu, jer mu je pretila opasnost da mu Sulejman preseče odstupnu liniju. 21 jula prikupi Hrvatović svu svoju silu (najviše 7.

21 jula prikupi Hrvatović svu svoju silu (najviše 7.000 ljudi) na brdu Tresibabi, južno od Knjaževca. Hafis i Sulejman (tada je u turski logor stigao Ejub-paša i sam lično preduzeo komandu nad vojskom Hafisa i Sulejmana) udare na njega 22

ovo: 16 jula potisne Osman paša Lešjaninova prednja odeljenja kod Velikoga Izvora, a 17 (dakle u isti dan kad su Hafis i Sulejman počeli napadati na Hrvatovića) produži napadaje i tako se primakne Zaječaru da je već i samu varoš mogao bombardati.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

kaza mu sve od početka do kraja. Od njegova straha velikoga, tj. veoma se plašeći njega. 30 Suleman je Sulejman II Veličanstveni (iz XVI veka), ali njegovo ime uzima se stalno za turske careve.

rob sukobiti — sresti Suleman — Sulejman sutorina — (možda) morska so Suhara planina — Suha planina, na jugozapadu od Kosovske Mitrovice sušnježica —

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti