Upotreba reči temišvaru u književnim delima


Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

čestih odlaženja i sastanaka u bašti na ogradi, a što je još više zaplelo stvar i dovelo do sukoba za koji se čak u Temišvaru čulo.

Pa još tamo su se, u Temišvaru, kaže gđa nataroševica, sporečkali, a ovde jutros i dovršili. — Za ime sveta, pa zar se baš tukli!...

Zato je dakle na krajeve sela i stigla ta vest tako jako preterana. Tamo se pripovedalo da su se popovi još u Temišvaru potukli, ali da su ih tamo brzo razvadili, i oni se, vele, pritajili, jer su uvideli da, doista, nisu u tuđem svetu

E, pa ja ću vam, molim lepo, moći to ješplicirati. Jerbo ja sam i neki rod ovom birtašu što je sada, to jest, u Temišvaru. — On će, znate, da se ženi; pa u nedelju će da tu bidnu svatovi.

U njoj je vrhunac zapleta, koji se razvijao u Čeneju i Temišvaru. Opet poduži i dosadan put. Kiša prestala. Pera Tocilov je poterao malo bolje konje, koji su se u čardi dovoljno

Popovi su ostali još pola dana u Temišvaru da nakupuju nekih stvari. Imali su od kuća svojih porudžbina, kao što je to već svakom poznato da se familijaran čovek

(iz razgovora pop-Ćire sa gospođom Persom) šta je i kako je bilo kod njegovog preosveštenstva gospodina episkopa u Temišvaru, i kako su obe popadije primale zaključke toga, tako da ga nazovem, Temišvarskog mira.

A zar vam nisu to kazali? Zar niste to, milostiva, znali? Od onda još ja nju ne mirišem kad smo bile obadve u Temišvaru, pa kad joj umro muž, i kad sam videla kako je flegmatiš i ’ladna bila, k’o da je umro kakav perzekutor, a ne njen

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Crnjanski DRUGA KNjIGA SEOBA Sadržaj I ALI SVE JE TO SAMO OMAMA LjUDSKIH OČIJU 6 II NESREĆA IH JE TOG PROLEĆA, U TEMIŠVARU, STIGLA NEOČEKIVANO... 26 III ZAMUKLA JE PESMA POD BAGRENjEM U MAHALI 47 IV ISAKOVIČ, MEĐUTIM, ODE, KUD GA ŽELjE VUKU...

od Temišvara, ali je te godine došao bio u Temišvar zbog nemira, i da bude bliže vojnicima, Rascijanima, koji su Temišvaru zadavali toliko briga.

U tim kolima koja su došla iz Vijene, sedeo je čovek koga je Dvor bio izabrao da u Temišvaru zavede, među Rascijanima, reda.

Niti da ušore svoja sela. Zato je u pomenutim, crnim, putničkim kolima, iz Beča, osvanuo, u Temišvaru, pred vratima Engelshofena, oberkrigskomisar Garsuli, i tu je ova priča počela.

Na zaprepašćenje svih, polk je bio krenuo, u dvojnim redovima, prema redutima, i lagano se približavao Temišvaru. Videlo se da, na čelu polka, idu kola Engelshofenova, a iza njih maršuje polk, u najvećem redu.

Derao se: „Temišvaru, ni selo, ni grade, većem jedan, ukraj vode, smrade.” II NESREĆA IH JE TOG PROLEĆA, U TEMIŠVARU, STIGLA NEOČEKIVANO...

Derao se: „Temišvaru, ni selo, ni grade, većem jedan, ukraj vode, smrade.” II NESREĆA IH JE TOG PROLEĆA, U TEMIŠVARU, STIGLA NEOČEKIVANO...

Oni to još nisu znali, tog proleća, i budili su se u Temišvaru, kao što su se budili nekad u Srbiji, kao jedna porodica. Nadali su se da će živeti u istom mestu i bili su užasnuti,

Želeli su da ostanu zajedno, kao što su došli, u zbeg Trifuna Isakoviča, u Hrtkovcima. Nesreća ih je u Temišvaru, tog proleća, stigla, neočekivano. A to proleće, godine 1752.

Rode su se bile i naselile na njemu. Sa tih puškarnica, daleko se moglo dogledati i niko nije mogao ni prići Temišvaru, ni prema zapadu izići, da ga stražar odatle ne ugleda, i vidi. Ali stražara, već davno, nije bilo tamo na visini.

Feldmaršal‑lajtnant Franc Karl Leopold barun fon Engelshofen poručio mu je bio da pričeka malo u Temišvaru. Da vidi posledice svoje mudrosti među Serbima. Uskoro.

” Grk je, međutim, otputovao, bez obzira na to Engelshofenovo pismo. Nije prošlo, posle toga, ni tri dana, a po Temišvaru se rašču da je Pavle pobegao iz dereglije na Begeju, već na prvom prenoćištu.

Crnjanski, Miloš - Seobe 1

Isakoviča je nekoliko žena, a osobito jedna Francuskinja, u Temišvaru, iz pozorišne trupe, posvetila u tajne svega onog što žene vole, pa je dobro znao šta bi valjalo i sada činiti, ali se

U njima je noću nastavljala svoj svakidanji život, mada je znala da je samo privremen, kao i u Temišvaru. Jednog dana, pavši skoro sa konja, ona se beše sva prislonila na njega, kada joj pritrča.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

iliričeski kancelist«, sekretar ili blagajnik, kod srpskih crkvenih velikodostojnika u Karlovcima, Temišvaru, Novom Sadu, Pakracu. On je nestalan, bez sigurnih sredstava za život, i ceo vek provodi u lutanju od mesta do mesta.

Jedini njegov bolji i originalni bogoslovski rad jeste rukopis Apostolskoe mleko, pisan u Temišvaru 1763, jedno od najranijih dela napisanih na srpskom narodnom jeziku.

Od 1826. moglo se štampati srpski u Petrogradu, od 1827. u Temišvaru, a od 1830. u Karlovcu, u Hrvatskoj, ali sve samo ponekoja knjiga. U 1831.

Tako je oko 1828. godine Dimitrije Tirol, u Temišvaru, osnovao Društvo ljubitelja knjižestva srbskog, sa ciljem: »govorni srbski jezik obrazovati«, »polezne knjige sočinjavati«,

Zabeleženo je da je bilo takvih predstava 1815. u Baji i Segedinu, [1820. u Budimu], 1823. u Zemunu i Temišvaru,47 1832. u Aradu, 1835. u Pančevu.

Školovao se u Novom Sadu, Temišvaru, Segedinu i Kežmarku. Bio je prvo domaći učitelj, potom profesor u srpskoj gimnaziji u Novom Sadu. 1824.

februara 1804. u Karlovu, u Banatu. Srpsku školu svršio je u mestu rođenja, gimnaziju u Temišvaru, Velikoj Kikindi, Segedinu i Karlovcima.

Počeo se školovati u Vršcu, ali ga otac izvadi iz škole i da u trgovinu. S mukom je uspeo da produži školovanje. U Temišvaru, od 1824. do 1826, učio je gimnaziju, a 1826. produžio je u Pešti. Od 1828. do 1829. učio je prava u Kežmarku.

Kao đak u Temišvaru štampao je 1825. spev Slezы, imi že Bolgarія, neщactie lѣta 1374. sbыvšeesя oplakivaetъ. 1825. objavio je da će dati u

uči slikarstvo kod privatnih učitelja u Temišvaru. Kao šesnaestogodišnji mladić borio se 1848. u redovima dobrovoljaca. Posle bune, 1849. neko vreme se sklonio u Beograd.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

128 PRIVIĐENjA 130 KOMENTARI 132 KOMENTAR UZ „PROLOG“ 133 BIOGRAFSKI PODACI O PESNIKU 135 CRNjANSKI U TEMIŠVARU 140 KOMENTAR UZ PESMU „JADRANU“ 146 NA RIBANjU SA MESECOM 152 UZ PESMU „SRP NA NEBU“ 157 UZ PESMU O

Ja sam uvek bio sam sebi predak. CRNjANSKI U TEMIŠVARU Temišvar je, u moje vreme (1896/1912), bio varoš raskošna, moderna, sa širokim avenijama, velikim parkovima,

Kad je moj otac došao, godine 1908, sa sela, da se operiše u Temišvaru, i, kad je odustao od toga, rekao mi je da zna da će umreti, ali da to treba da krijem od svoje matere.

Prozori našeg stana gledali su u portu. Ja sam tada, do takozvanog ispita zrelosti, živeo, sa materom, u Temišvaru, kao što su, u ono vreme, živela varoška deca.

Međutim, nije tačno da ja imam uspomene jednog snoba. Živeo sam ja, u Temišvaru, i među tadanjim proleterima. Prvo sam igrao u reprezentaciji škola, zatim u klubu gimnastičara Temišvara (TTK), a

Taj Temišvar bio je srastao sa Temišvarem tuđina, kao dva sijamska blizanca, ali okrenuta leđima. U tom Temišvaru branila se svaka srpska kuća, kao barikada. A na svoj način, nije ta borba bila ni bez socijalnih dodataka i uzroka.

Ubi bene, ibi patria! Moj Temišvar bio je neka vrsta Elzasa i Lorena, ludila, kao u knjigama pompijera Baresa. U tom Temišvaru, o prazniku Duhova, na primer, svi smo išli u crkvu, koja je bila zastrta travom i imala miris pokošenih polja.

A Gorki je branio Mirskog, da nije kriv što je potomak knezova. Ja sam u tom Temišvaru pisao pesme, od detinjstva. To su bile, uglavnom, nesvesne imitacije velikih pesnika, i naših rodoljubivih pesnika.

Moj drug, u Temišvaru, Dušan Tanazević, nosio je tu antologiju sa sobom i u ratu. On je sa tom knjižicom i poginuo. Iz pomenutog časopisa i

On je sa tom knjižicom i poginuo. Iz pomenutog časopisa i Srpskog književnog glasnika, koji je do nas u Temišvaru, i preko granice, redovno stizao, sad se sećam još samo dva pesnika.

Ja sam, u Temišvaru, ludovao za mačevanjem, i uzimao časove mačevanja, kod jednog profesora (Perčič) koji je bio šampion profesora.

To je bio onaj lepi episkop Bogdanović koga je čitalac upoznao u početku ovih komentara, u Temišvaru. Bio je izvršio samoubistvo.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

razreda; — u Subotici: Đuro Manojlović, odvjetnik, i Božidar Vuić, c. k. poštar; — u Temišvaru: dr. Branko Stefanović; — u Trebinju: Vuk Vrčević, c. k. kozularni agent.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

U Temišvaru se tada pevala pesma koja hvali Savu Vukovića, kandidata banatskog: ...Brat-Mađari, Naši parničari, Nek' ga čuju I nek

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

Radio je kao učitelj, kaligraf, bakropisac, činovnik, sekretar mitropolije u Karlovcima, Temišvaru, Novom Sadu. Pokreće 1765. Slavenoserbski magazin, prvi časopis Južnih Slovena.

romantičarski pesnik (pravo ime Aleksije), rođen je u Slavonskom Brodu, gimnaziju je pohađao u Sremskim Karlovcima i Temišvaru i studirao je prava u Beču. Posle revolucije 1848. vraća se na studije, ovoga puta medicine, ali ni nju ne završava.

Đura Jakšić (1832–1878), poznati srpski pesnik, slikar i boem, rođen je u Srpskoj Crnji, učio je slikarstvo u Temišvaru, Pešti (napušta studije zbog revolucije 1848), Bečkereku (kod slikara Konstantina Danila), na studijama u Beču

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti