Upotreba reči trohej u književnim delima


Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Naša osnovna prozodijska mera, osmerački trohej, u njegovim dečjim pesmama potvrdila se svom svojom pretežnošću i nadmoćju.

Zmaj je pustio jeziku i ritmu na volju, da budu ono što im najlakše polazi za rukom: pokazalo se da je to trohej, neprekoračiva sudbina naša. Zmaj je, dakle, jednolik i banalan tačno u onoj meri u kojoj je prirodan, neizveštačen.

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

Nedelja šušne: Trepnuti ne smem: puni mi srce radosti refren. (Zaneto radan daktilo-trohej rasklapa razboj, prazni kolica umornih dana.) - Negde nas odvej, pahuljo šumna, vrati nam lica.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

obliku: što je ovde sada strofa, mogla bi lepo biti i samo dva stiha koji bi imali oblik 5+5/4+5 slogova, dakle trohej+daktil+daktil-+ +trohej/trohej+trohej+trohej+daktil.

sada strofa, mogla bi lepo biti i samo dva stiha koji bi imali oblik 5+5/4+5 slogova, dakle trohej+daktil+daktil-+ +trohej/trohej+trohej+trohej+daktil.

strofa, mogla bi lepo biti i samo dva stiha koji bi imali oblik 5+5/4+5 slogova, dakle trohej+daktil+daktil-+ +trohej/trohej+trohej+trohej+daktil.

mogla bi lepo biti i samo dva stiha koji bi imali oblik 5+5/4+5 slogova, dakle trohej+daktil+daktil-+ +trohej/trohej+trohej+trohej+daktil. — O autoru ove pesme ni danas ne umem sa pouzdanošću reći ništa, kao što o njemu nisam ništa znao god.

bi lepo biti i samo dva stiha koji bi imali oblik 5+5/4+5 slogova, dakle trohej+daktil+daktil-+ +trohej/trohej+trohej+trohej+daktil. — O autoru ove pesme ni danas ne umem sa pouzdanošću reći ništa, kao što o njemu nisam ništa znao god. 1937.

i ova pesma bi se mogla napisati u drukčijem obliku: što je ovde strofa, mogao bi biti stih, sa shemom 4+4+5, tj. trohej+trohej+trohej+trohej+trohej+daktil.

trohej+trohej+trohej+trohej+trohej+daktil. Ovu pesmu nisam našao do sada ni u jednoj rukopisnoj pesmarici, što je malo neobično, jer

trohej+trohej+trohej+trohej+trohej+daktil. Ovu pesmu nisam našao do sada ni u jednoj rukopisnoj pesmarici, što je malo neobično, jer

trohej+trohej+trohej+trohej+trohej+daktil. Ovu pesmu nisam našao do sada ni u jednoj rukopisnoj pesmarici, što je malo neobično, jer novosadske

trohej+trohej+trohej+trohej+trohej+daktil. Ovu pesmu nisam našao do sada ni u jednoj rukopisnoj pesmarici, što je malo neobično, jer novosadske pesmarice

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Sveži i zvučni deseterac, nazvan "srpski trohej", postao je ne samo predmet izučavanja već i uzor spevavanja. Gete je "svoje vlastite ljubavne pesme pevao u trohejima".

Gete je "svoje vlastite ljubavne pesme pevao u trohejima". Tako je trohej "postao značajna pesnička forma u nemačkoj književnosti", i ne samo u njoj.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti