Upotreba reči čovjekom u književnim delima


Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

—— Marinko! Brate! Čovječe!... Ako to uradiš, bićeš mi brat!... Učiniću te najčestitijim čovjekom!... Hoćeš duhana?... Evo! Daj duvankesu!... Tako!... Treba li ti para?... Čega hoćeš ima u Sulje, i sve je tvoje!...

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

28. ³ Vlajinac, M., Moba i pozajmica, SEZ, XLIV, SKA, 1929, s. 32. ⁴ Erlich, Vera, U društvu s čovjekom, Liber, Zagreb 1978, s. 212. ⁵ Cvijić, J.

85. ⁵ Cvijić, J., isto, s. 340—341. ⁶ Erlich, Vera, U društvu s čovjekom, Liber, Zagreb, s. 218. ⁷ Marković, S., Srbija na Istoku, BIGZ, 1973, s. 57. ⁸ Trojanović, S.

Erlich, Vera, Jugoslavenska porodica u transformaciji, Liber, Zagreb 1971. Erlich, Vera, U društvu s čovjekom, Liber, Zagreb 1978. Žuravlev, A., „Simvoličeskoe značenie яzыkovogo znaka“, Rečevoe vozdeйstvie, Moskva 1972.

Matavulj, Simo - USKOK

Hodi, Janko, hodi, brate, da se pocjelivamo! I zagrli uskoka, koji dirnut, u mraku se poljubi s neviđenim, nepoznatim čovjekom! Knez odjaha, pa se i on i svi muški redom poljubiše s namjernikom.

Prvi put otkad je u Njegušima, Janko ču da ga njeko oslovi sa „vi“, i ugodno se iznenadi, našav se odjednom pred čovjekom i stvarima što napominju kulturan život.

— To je istina — reče knez. Savo se trže. — A, oprosti, kneže, ja se zagovorih s ovijem mladijem čovjekom, a na tebe zaboravih? Što ćeš! Željan sam čovjeka iz svijeta, a suviše, s ovijem bih đetićem imao govoriti dan i noć!

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Kroz život ide kao fantast, oduševljen, zanesen, i Vuk Karadžić ga naziva 1838. »ludim čovjekom«, vazda u ekstazi. On sam govori da kod njega nema ravnoteže u duhu, i 1818. govori o svom »bezumiju« i »mahnitosti«.

Milićević, Vuk - Bespuće

Gavre Đaković ne odgovori ništa. On osjećaše pored sebe nju, svježu i mladu, koja izgara za čovjekom; on osjećaše oganj gdje mu prži lice i zapaljuje mozak.

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

sjutradan pokazalo se da je gost iz Like nezgodne i plahe naravi, i da je pokazuje baš onda kad se susretne s kakvim čovjekom od vlasti.

Sad je pred čovjekom samo pusto blijedo nebo odslikano u mirnoj vodi prostranog vještačkog jezera. Po njegovim ivicama, nepotrebno udvojeni

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Opa sad ode kući, pa čim se sastane s čovjekom reče mu: — Čuješ, čovječe, ja hoću da zakolješ našu Milenku. — Ne budali, luda ženska glavo, — veli joj čovjek.

Petrović, Petar Njegoš - GORSKI VIJENAC

nj ratuju vjetri s vjetrovima, u nj ratuje živina s živinom, u nj ratuje narod sa narodom, u nj ratuje čovjek sa čovjekom, u nj ratuju dnevi sa noćima, u nj ratuju dusi s nebesima. T'jelo stenje pod silom duševnom, koleba se duša u tijelu.

Niko srećan, a niko dovoljan, niko miran, a niko spokojan. Sve se čovjek bruka sa čovjekom: gleda majmun sebe u zrcalo! VLADIKA DANILO Dobra vatra, a jošt bolje vino; malo si se, đedo, ugrijao, pa prečišćaš

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

Peju milo bi sprijateljiti se s takijem čovjekom, pa vjeri Stanu za sina Radojeva“. „Pa je li živ sin Radojev?“ zapita medik. „Jest ja. Zovu ga Kićun!

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

— Dobar izgled dobru dvorbu tvori. — Djevojku lice udaje. — Odjeća ne čini čovjeka čovjekom. — Tica po perju, čovek po odelu.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

” i on se u oni čas strese i provrže se čovjekom kakav je i bio. | Ondar mu kaluđer reče: „O Hrišćanine! Hrišćanine! pokaj se od svojijeh grijehova, i moli se Bogu i

neka svako jagnje od nje samo lizne jezikom a glavu svaku pomaži njome po donjoj usni, pa će se jagnje svako provrći opet čovjekom, a glave će oživljeti i postati ljudi kao što su i prije | bili.

Desnica, Vladan - Proljeća Ivana Galeba

Za marvinče, s njim umiru samo jasle; jasle i rudo. Do Kolumba, s čovjekom su umirala tri kontinenta; poslije Kolumba četiri, a još kasnije pet. A s ponekim umiru čitave galaksije.

Drugarstvo s Ivanom bila mi je prva dublja i prisnija veza sa srodnim čovjekom. Tada sam prvi put iskusio što znači doživljavati svaku stvar ne samo za se nego i s obzirom na još nekoga, stajati

HHH Jednom, u predvečerje, lunjajući tako gradskim ulicama i rskajući kestenje pred izlozima dućana, susretnemo se s čovjekom koji je hodao držeći maramicu na očima. Sukobivši se s nama, skide s očiju maramicu.

s djedom: u svakoj njegovoj riječi bila je prisutna težnja da ugodi i stalna unutrašnja samoopomena da ima posla s naglim čovjekom.

Smatrati dovoljnom kaznom čovjeku za njegovu krivicu samu tu krivicu. I smatrati ga čovjekom koji je podmirio svoj dug. Jer ima nešto tragično, nešto veledušno u tome: biti sam kriv svojoj nevolji; nešto što

Bio sam spreman da podijelim s čovjekom tanku koricu kruha, ali sam teška srca dijelio moju sirotinjsku sobu. Kad smo neprestano s ljudima, upoznamo tuđu

Suhonjav, šutljiv čovjek, tibetanski mudar. Takvi mudraci žive po stotinu i dvadeset godina!... Ne, s takvim čovjekom nije red lukavčiti!

Ranković, Svetolik P. - GORSKI CAR

— Ova, brate varoška... mirom miriše. — Kažem li ti ja! ... Raskrsti s onim čovjekom... znaš?... pa da uživamo kao carevi. — R-r-raskrštam!

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

Ona sad ode kući, pa čim se sastane s čovjekom, reče mu: — Čuješ, čovječe, ja hoću da zakolješ našu Milenku. — Ne budali, luda ženska glavo, — veli joj čovjek.

Tražio car gore, dolje, ne može nikoga naći ko bi mogao sa tako učenijem čovjekom govoriti, a još manje ko će mu misli pogoditi.

Ćipiko, Ivo - Pripovetke

Tuzi nije bilo razloga ni s druge strane. Toliko puta u duši joj se javljala, ako će i potajice, čežnja za čovjekom i za porodičnim životom, a u tim časovima redovito pred oči bi joj došao Spasoje.

Dok je oluja bješnjela i dok je gledala u napadnuti čamac, trgala je briga i bol za svojim čovjekom; poslije, u noći, morijaše je sumnja što se s njim dogodilo, a sada kada ga gleda pred sobom mrtva, ispružena na žalo

Ćipiko, Ivo - Pauci

Momak požuri za onim čovjekom i dovede ga pred gospodara. —Stidi se! — veli mu u naglosti. — Takav čovjek, pa .... — Što je?

Ja čisto ne znam. A metnimo da je i bilo što među nama, a gdje toga nema među ženom i čovjekom?... Pa žao mi je .... i, eto, dođoh po nju, da se povrati ... — Pođi, Cvijeto!v veli Ilija.

A kamatar je Marko u svemu: nikada u varoši nisu ga vidjeli, kao druge ljude, popiti sa čovjekom čašu vina, a i sud bijaše ga osudio zbog kamatarstva na mjesec dana zatvora i na gubitak kamata od više godina.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti