Upotreba reči jabukom u književnim delima


Simović, Ljubomir - NAJLEPŠE PESME

rabote da ostave i poljska dela i vodenice Pada kiša na doboše o da nam vredi iz puščane cevi cvetom iz topovske jabukom crvenom! o da nam vredi đurđevkom na mač! Pada kiša na doboše ZIMA U SRBIJI 1809.

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Ja kako sam, kao đak, spavao sa stricem Jakovom i sa Glišom u pšenici pod jednom jabukom petrovačom, nisam ni osetio kad su ova dva otišla.

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

i retuširane, majci su obojili usta crveno, a ocu rozete odlikovanja, između njih stoje on, ošišan do glave, sestra sa jabukom u ruci, i tri brata kojih se ne seća, sva trojica sa belegom smrti na čelu, a dalje, levo: tri uokvirene spomenice »Vaš

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Tada se ponudi drugi sin da čuva jabuku, ali i on prođe kao i onaj: zaspi pod jabukom, pa kad se u zoru probudi, a to jabuka obrana.

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

Sỳdbina čili - vene joj mirta. (Zahvata svekrug plava osmoza.) Zavist zažuti zlatom od litra. Odmiče propast s jabukom - tiho. (Drži se lana, plavetna sliko!) Duševno mleko, s kljukom u padu, upija nagon fotosinteze.

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

voda izvire, Tu dolazi mlada moma, vodu zavata, Beogradu pod zidove vodu donosi, Mirko joj se s grada baca zlatnom jabukom: “Uzmi, moma, tu jabuku, moja ćeš biti.“ Moma ju je uzimala, pak natrag baca: “Nit’ ću tebe, ni jabuke, okani me se.

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

Ja ne volim odnose krnje i kuse, Ni dosadu prenošenu s kolena na koleno! ...Kad se čovek sretne s jabukom, tu se Dogodi nešto krepko i pošteno.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

Tada se ponudi drugi sin da čuva jabuku, ali i on prođe kao i onaj: zaspi pod jabukom, pa kad se u zoru probudi, a to ja- | buka obrana.

Ćosić, Dobrica - KORENI

Prinese sviralu ustima i tanku je protnu kroz tamu i granje ka zvezdama, pevajući o suvoj zemlji pod jabukom u mraku, i šta će sve biti od njegovog, petog sina.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

Tada se ponudi drugi sin da čuva jabuku, ali i on prođe kao i onaj: zaspi pod jabukom, pa kad se u zoru probudi, a to jabuka obrana.

Pod njom zaboden štap, jedan drven, drugi gvozden. Onda reče lija: — Eno, pobratime, vidi, pod onom jabukom je jedan štap drven, drugi gvozden.

On jedva dočeka te riječi, ostavi teta-liju, i začas eto ga pod jabukom. Tresi, tresi, i već ga samrtni spopao znoj, ali nikako ne može jabuke otresti.

Sluga ode, utrgnu je i donese mu je. On s jabukom u džep, pokloni se i ode, uzjaha na svog konja pa bjež̓ dalje. Car miluje konja, pipaj ga, ljubi, pita ga nješto njemački, a

Jovanović, Jovan Zmaj - DRUGA PEVANIJA

A meni se tako čini: Tam’ na bregu kad bih bio, Rukom bih vas domašio Il’ jabukom prebacio. Po sto milja, vele ljudi, Preletite za čas besno; Zar se ne bi to orilo Hučno, zvučno, urnebesno?

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Upor. i Grimm, Kl. Schr. ‹2, 177 id›). Na slavu zvanice se zovu jabukom (SE3, 19, 194). O j. koja se nosi kao dar prilikom prosidbe v. malo docnije. U nekim slučajevima j.

pesma, BV, 10, 1895, 77; upor. još starogrčku poslovicu Dіog. 6, 63; μήλω βάλλειν ‹= bacanje jabukom› i E. Rohde, Der grіech. Roman3, 49 id. Upor.

Rohde, Der grіech. Roman3, 49 id. Upor. takođe I motiv iz narodnih pripovedaka da se devojka na svoga izabranika baca jabukom, npr. BV, 10, 1895, 172; Vuk, Pjesme, 1, 394).

, 3, 1924; TRĐ, NNŽ, 3, 12; 106). Starog svata mladoženja zove trećeg dana na ručak jabukom (SE3, 19, 180). Sa j. kao simvolom plodnosti stoje u vezi, svakako, mnogi svadbeni običaji, ali se ova njena priroda

npr. RJA, 4, 388s›). U legendama žrtvovano čedo, pošto se desila palingenesija, igra se jabukom od zlata (npr. Vuk, Pjesme, 2, 3, 116). J.

KRUŠKA Bіrnbaum, Bіrne (pіruѕ communіѕ). Kruška. U suprotnosti sa jabukom, k. se smatra za zlo drvo, za drvo zlih demona. U narodnim pripovetkama i skaskama pod k.

u kolo, a momci i devojke grabe se ko će ga uhvatiti (BV, 16, 1901, 154). Naš narod poziva svatove l., ili jabukom, ili ruzmarinom (nar. posl., Stoj.

ovaploćena biljna sila zemljina. — Bacanje gloginjom u narodnoj pesmi (Vuk, Pjesme, 1, 487) znači isto što i bacanje jabukom (v. čl. Jabuka). Grožđe. Od kasnije objavljenih verovanja zaslužuju pažnju sledeća.

, 646) dunjom i jabukom. U narodnoj pesmi dunja niče na čudesan način: »Gdi je gondže palo, Tu je zemlja pukla; Gdi je zemlja pukla, Tu je dunja

(ZNŽOJS, 43, 1967, 158, Bjelovar). Trnjina. U narodnoj pesmi bacanje trnjinom znači isto što I bacanje jabukom ili narančom (v. čl. Jabuka i Naranča u »Rečniku«).

, ѕ. v.). U narodnoj pesmi (Vuk, Pjesme, 1, 116) bacanje četrunom u ljubavnom vračanju ima isti smisao kao i bacanje jabukom (v. čl. Jabuka). III POVODOM ČLANAKA KOJI NEDOSTAJU U »REČNIKU« 1.

Ćipiko, Ivo - Pauci

Marin će odvratiti vijencem smokava, rakijom i kojom jabukom i narančom. Dok se dohvatio planine čini mu se da je već u primorju, da razgovara sa Marinom.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

utvrđen Trusina — visoravan u Hercegovini tug — konjski rep privezan na vrhu koplja koje se završavalo zlatnom jabukom i bilo nošeno pred pašama kad su putovali ili u boj išli tude — tuda tulbenta — ženski pokrivač za glavu tulum,

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti