Употреба речи бојева у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

нашега, у другој, положивши оружје, мирно примисмо гладне тиране са далеког запада да ону крв што после жестоких бојева заостаде, да је сад питоме немачке стенице кап по кап исисају... . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

командиру Ћенеју: „Господине, опростите на вашем труду и доласку, ал̓ од мира ништа нема, и одсад ћете чути и видити бојева, и збогом!

, бурунтија; а тако исто и Турцима донесе везиров дивитар-ага: да обе стране од бојева престану и да је њега султан одредио да дође и Србе и дахије помири. Тако и ми и Турци од боја престанемо.

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Па стаде размишљати о себи... Био је ретке среће. Толико је бојева претурио, па остао здрав и читав. Ни врело зрно ни оштри нож не такну се тела његова... „Да ли мене бије олово?

Африка

На завист разних тумача, кувара и бојева, који једу што остане за нама (и сувише), поклањам носачима оба канариса пива, толико љутог да га ни Н.

Црњански, Милош - Сеобе 1

је имала неку болест на кожи, уверавања о свом путу кроз Штајерску и Баварску, о кратком рату, у коме ће једва и бити бојева и, најпосле, о својој верности и о свом повратку.

пре што је уочио код тог народа дубоку потребу да много пева Богу и запева над мртвима, проводећи читаве ноћи, после бојева, у логору, у јадиковању, и пијанчењу, уз ватре.

Околини, пук се при доласку учини, мрк од бојева, мирисан од барута, са развијеним заставама и крвавим рањеницима, чудан и страшан.

Матавуљ, Симо - УСКОК

А и народ се острвио ове бескрајне рати! А припомогоше ове двије гладне године! А, бјеше њешто и кичељиства, због бојева, због тога, које се племе и братство боље поднијело, то нам ђаво понио и славу и јунаштво! — А владика? — пита Марко.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Са неба и росом заливао, Муњом витом крила завијао, Повратио здравље и весеље, Па удрио у бојеве веље, — Ох бојева донде невиђени! Ох кланаца крвљу обливени!

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

Ох, — да полуди! Самсон је певô, ори му се глас, бојева смртних некад жив ужас надјекује окова тужни звек, с тамница стреса мемлу камена.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

И ви не видите кад се сунце роди? ВЕЛИМИР: И кад би хтели гледати, опет се не види од високи кућа. ЉУБА: Од колико бојева има кућа? ВЕЛИМИР: Тје! Има од шест, седам, а и од дванаест. СТАНИЈА: Ко луд гради такове пустољаче?

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Он се одликовао у више бојева а највише у боју на Морачи (1819). Таки су нам сачували вјеру и Српство! „Да му изиђемо на сусрет!

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Аћим виде и спусти поглед: то су белези Василија, првог мужа његове мајке. Кад се враћао из бојева, у софру је ножем урезивао убијене сопственом руком. — Кад сам ја после овакве вечере с вама разговарао?

Петровић, Растко - АФРИКА

На завист разних тумача, кувара и бојева, који једу што остане за нама (и сувише), поклањам носачима оба канариса пива, толико љутог да га ни Н.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Прави пакао. Помислите само колико им треба док евакуишу болнице. Та они имају из последњих бојева хиљадама, хиљадама рањеника. Дивно смо их разломили. Просто красота! — Али и наших је много изгинуло.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

То сам слутио... КНЕЗ ЂУРЂЕ: Описујући пером очинским Тврдог кама неродицу вечну, Сиротињу јуначких синова, И бојева стогодишњих следи: Глад, голоту, погибију, беду, Што нам често без џебане бојне На невољи долазе невољно — Седом

КНЕЗ ЂУРЂЕ: Зато вас позвах, Бојева давних саучесници, Да окушамо снагом последњом, Што у старачкој оста десници, Дивијој сили гладног Турчина Умесит

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

И остале песме које с овим својеврсним епом чине целину обликују хронику устанка. Оне верно бележе топографију бојева и њихов ток, представљају поменик српским ратницима, али дају и њихове убедљиве психолошке портрете, почев од

Јакшић, Ђура - ПЕСМЕ

Певаш песме, тужне, миле, Од љубави и мегдана, Па се сећаш страшне силе И страшнијих јоште дана; Та бојева давних, стари’, Са Татари и Маџари, И козачкој новој слави, На Тимоку и Морави.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

жеља усијана… Певаш песме тужне, миле, Од љубави и мегдана, Па се сећаш страшне силе, И страшнијих јоште дана; Та бојева давни', стари', Са Татари и Маџари, И козачкој новој слави, На Тимоку и Морави, – Како сте се онда били, Како сте

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Турски коњи ноге искидаше шетајући јутром и вечером. У општа места иду и описи одела, оружја, опремања коња, мегдана, бојева, лепоте. Они су у много чему веома слични, али у неким детаљима ипак различити.

Изашао је брзо на глас због своје храбрости, и одликовао се у више бојева, нарочито на Мишару и Салашу... 1813. до 1815.

Шара — планина југоисточно од Призрена шара — пушка Шарић Цвијан — харамбаша шибенских ускока, учествовао у више бојева против Турака, а 1666.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности