Употреба речи фрушкој у књижевним делима


Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

и неко сетно и нежно осећање обузе га кад угледа високе звонике што су се оштро оцртавали на златно-светлом небу према Фрушкој-Гори.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Стритцеског, у једној официрској кући, са чијих се прозора могло догледати далеко, уз Дунав, и до пропланака у Фрушкој гори. Павле је био доведен у ту кућу да је, први пут, насамо, види. Катинка Петричевич била је рођена године 1723.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Тресући се и одскачући, у свом интову, којим је бесомучно јурио, преким путевима, према Фрушкој гори, он је стајао у колима као страшило, између гајева, жбуња и покошених ливада, довикујући слугама.

Осим тога, пренос тела из туђине, и сахрана у Фрушкој гори, деспота и графа Ђурђа Бранковића, беху се прочули свуд, и по најмањим селима.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

У ђевђелијској кази за неодраслу девојчицу каже се „момичка“, а у Босни „цурица“ или „кевица“. У Фрушкој гори за женско дете овог узраста постоји сликовита реч — „девојчурак“, а у Херцеговини „мањчица“.

, Живот и обичаји Поповаца, СЕЗ, књ. ЛXВ, Научна књига, Београд 1952, с. 160. ⁵ Стојадиновић, Милица Српкиња, У Фрушкој Гори 1854, Просвета, Београд 1985, с. 174. ⁶ Станојевић М., исто, с. 51.; Лилек Е.

Стевеновић, Ж., Обичаји и веровања из Крајине, СЕЗ, 32, СКА, Београд 1923. Стојадиновић, Милица Српкиња, У Фрушкој Гори 1854, Просвета, Београд 1985. Стојичић, Ђ., Сјај разговора, Градина, Ниш 1987. Стојковић, М.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Од 1814. Караџић већ почиње свој посао. 1814—1815. је у »доњим крајевима«, у Карловцима и у Фрушкој гори, где бележи народне песме и скупља речи за свој речник. 1817.

У Бечу је почео да учи медицину, али, разболевши се, напусти студије. Умро је 29. маја 1875. у манастиру Беочину, у Фрушкој гори. Јован Грчић се песнички развијао као сви млади песници новога нараштаја.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Зауставише се на самој обали. Неко им наређује да се ту журно укопавају. У даљини, према Фрушкој гори, зачуше се пуцњи. Сви оставили посао и слушају... Обала је поседнута аустријским војницима...

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

” Е, нек Извини се ко тврдњу моју оспори: Јер и код нас постоји Фенек — Не лисица, већ манастир у Фрушкој гори! МОНОЛОГ СТОНОГЕ Шта је садржај монолога Што га, милећи, води стонога?

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Почне ми казивати за Фрушку Гору у Срему, за множество манастира и калуђера, а навластито увери ме да у Фрушкој Гори има таки[х] долина и пештера да се човек може сакрити у њима да га никад нико жив не нађе; и не само да се може

Каже ми јоште мој Тоша да се находи у Фрушкој Гори јошт један пустињик к којему издалека долазе људи да им чини чудеса, и да нема д[а]на кад он не учини по које

кочија дома, довезе нас за неколико грошића у Карловце, гди преноћимо и рано ујутру почнемо путовати по пожељеној Фрушкој Гори.

Жеља к ученију била је начални узрок да сам ја сву вољу изгубио у оном сремском рају, то јест у Фрушкој Гори, у [Х]опову, дуже пребивати.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

на другој обали Саве, харало је зло и припремала се нова буна а свако преподне, у залеђу манастира Шишатовца, на Фрушкој гори, Вишњић је певао Вуку.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Касно поподне брод се приближио Карловцима и Фрушкој гори. Нисам био у стању да се отмем старим успоменама. Испричао сам мојим српским познаницима мој доживљај са

Касно поподне брод се приближио Карловцима и Фрушкој гори. Нисам био у стању да се отмем старим успоменама. Испричао сам мојим српским познаницима мој доживљај са

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

своју смрт: привиђа му се „мост што води, над видиком, у тешку таму Фрушког брда”, то јест у таму гроба Бранковог на Фрушкој гори.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

275). Песма, патриотска и симболична, објављена је у познатом фрушкогорском дневнику М. С. Српкиње (У Фрушкој Гори 1854. од М. С.

Већ тада, песник је био тешко болестан: отишао је кући, своме оцу, и умро 1. децембра исте године, „у Фрушкој Гори, међ светињом српском”, како је писао узбуђени Светозар Милетић.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

). Узор му је био Бранко Радичевић. Певао је највише о Фрушкој гори због чега је називан „фрушкогорским славујем“. У његовој лирици животни оптимизам преплиће се са меланхолијом и

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Инди што да чини свети Максим? Оде проходати се по Фрушкој зи Гори, пронаћи за своје седиште гдегод прилично место. А тадар Јакшићево колено владаше сас Фрушком Гором, ал' њему

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности