Употреба речи глиста у књижевним делима


Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Он рече да се код мене и превише тога случајно дешава, и погледао ме као што се гледа пацов, глиста или нека друга омиљена животињка. — И црћи ћеш а нећеш престати да лажеш!

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

томе што је понеки рибар налазио у одраслој јегуљи, ухваћеној на блатноме дну језера, баре или реке, читав рој ситних глиста које је он сматрао за ситне јегуљице што ће бити избачене у блато кад томе дође време.

Симовић, Љубомир - ЧУДО У ШАРГАНУ

Теби ћу ја да наспем! МИЛЕ: Чу ли је, леба ти? Комплет вечера за шаку глиста и мува! Је л она блесава? СТАВРА: Није жена блесава, него варује!

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Без тешке провере ни глиста не би успела да уђе у царство! Још мање да изађе! — Шта се то тамо збива? — мучила је радозналост Пелетина, Пелетинку

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

тек долази, што ће доћи, гомила се, тмасто и нелагодно, у далеким просторима, и смешно зуји, као опомена, а једна се глиста, дебела и пресечена напола, мигољи и гмиже, суманута, натраг у густину земље, а у Стојану, исто из неких тамних

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

И после се опет она иста мрља појавила, расла, па се испружала и скупљала, гурила и гмизала као црв и глиста и све више расла и оцртавала се на дувару као фантом, па се испуњавала у потпуну људску форму и приближавала му се до

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

рана (СЕЗ, 13, 1909, 354; ГЗМ, 1892, 138; ЗНЖОЈС, 9, 49; 11, 263), и од убода (СЕЗ, 19, 235); кувана против грознице и глиста (ГЗМ, 1892, 138). Иначе је, заједно с бобицама с ловорике и у белом вину, лек кад боли утроба (ГЗМ, 20, 1908, 354).

, 296). Највише се у народној медицини употребљује б. лишће: оно се облаже на прси и врат детету које пати од глиста (ГЗМ, 12, 1900, 138; 151); на главу болеснику од запаљења мозга (СЕЗ, 13, 377); на леђа коњу коме су она израњављена

, па неће болети кости (ЗНЖОЈС, 20, 46). Вода у којој је р. скувана употребљује се као лек од глиста (ЖСС, 294), пантљичаре (СЕЗ, 40, 230), и кад је дете болешљиво, »маразљиво« (СЕЗ, 40, 125).

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

— Шта ова бунца? — рече пуж. — Откуда цвет може бити леп? Нема кућицу и беднији је чак и од глиста које се бар у земљу могу увући кад почне киша. Узалуд је Капљица говорила да у Пустињи нема кише.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности