Употреба речи изрицања у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Благослови се најчешће јављају као саставни део здравице, затим у виду похвале, честитке, поздрава и изрицања захвалности: „Бог те благословио!“; „Вазда се веселио!“; „По сунцу ходио!“; „Срећан уранак, миран данак!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Заклетве су сличне клетвама и по облику и по начину изрицања, али оно што се заклетвом изриче односи се у првом реду на тврдњу или на задану реч онога који је изриче.

— Колико јуче у ово доба). Оваква одговарања и надговарања махом се чине по сазвучју према питању — случај и код изрицања клетви (— Куда? — у Кудиљево да те скудим!; — Шта? — Штакара на две ноге!

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Али не! Чини се да је тај дар изрицања, којим се ствари издвајају из крила ништавила и приводе у круг постојања, био недаћа. Уништимо, дакле, Вербум!

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

су сви односи између језичких јединица покренути, а и саме су језичке јединице постале покретне, јер између сталнога изрицања и порицања ништа више није дато, него тече и протиче.

природног) језика. У њима се, наиме, не осећају напор и мука изрицања, односно напон од укрштенога опирања и одобравања у природноме језику.

дошло време кад се померају односи у целоме систему националне поезије; отуда и долазе извесни обертонови профетскога изрицања.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности