Употреба речи лири у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Његова версификација је сасвим хорацијевска, и он сам вели како најрадије пева по »Флаковој лири«. Он сматра за велики успех српског језика што се на њему може певати по латинском размеру.

На његовој поетичној лири нема много жица. Он зна за љубав-страст, источњачки заносан »дерт« и болни »севдах«, љубав-олују, љубав-страдање,

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

на столицу седа и чини покрете својим кљуном ћутање се више пробити не да птица окреће листове књиге потом на лири твори звуке очи јој расту док у нас гледа и види слику која зури као што и лира више свој звук неће да преда тако

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

ПЕСМА ТАМЕ Ноћ. Ко чује Како ноћних сени Сетна песма тужи им на лири? Тамна липа у тишини мири; Цветови су сузни њени. Прокапљује. Ноћ.

Ноћ. Ко чује Како ноћних сени Сетна песма тужи им на лири? Тамна липа у тишини мири; Цветови су сузни њени. Прокапљује. Ноћ. Добро ми дош’о, тренуте радости!

Ноћ. Ко чује Како ноћних сени Сетна песма тужи им на лири? Тамна липа у тишини мири; Цветови су сузни њени. Прокапљује. Ноћ.

Чудно се коло страсти тада води Уз златне харфе и песме на лири, У лепој, чедној, поноћној слободи, Док ћелав месец изнад кућа вири.

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Но ипак не беше самац. Погружен у болу своме, Он звучној поклони лири све звуке младости вреле; Он је прстима својим, из њених сребрних жица, Извио чаробну песму у славу невине Хеле...

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

„Ти се поздравил — да му речеш — ага ми Сулејман Лековац со здраво — живо: хата да му испратиш и све ћемере со лири, со алтани, со дукати. Резил да го не учиниш, зашто — сунет прави детету. Гајле ич да немаш.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Само ми се добро држи за појасом снаши, Намигни приљ-Мати или брату Јаши, Или свирцу Паји, сину Павла Лири, Који на нас иза плота видиш како вири.

И старост и бједноје моје состојаније понудил јеси подат тебје кант сеј от лири мојеја давно уже пропјети. Пјеј и ти, и по њем, јест ли чувство смерти имјети хоштеши, управљај жизн твоју.

То је свакако познији додатак, а без сумње настао спонтано у карловачком култу црквеног пјенија, пошто га нема у Лири нити у Суботићевим сабраним Делима. — О овој песми Свет. Вуловић пише следеће (Глас XИИИ, 24, примедба бр.

Уз реч матејцем Суботић је у Лири додао следеће објашњење, заиста потребно: „Име једног грунта карловачког”. А Матеј, заправо Велики Матеј и Мали Матеј,

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

1889. ПЕСНИК Изабраник свештених муза, он тамјан мирисан пали У храму чистоте чедне. Љубави опште крас Он слави на лири својој, и с ње се не диже нигда Ниједан лажан глас.

Но ипак не беше самац. Погружен у болу своме, Он звучној поклони лири све звуке младости вреле. Он је прстима својим из њених сребрних жица Извио чаробну песму у славу невине Хеле И с

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности