Употреба речи лирике у књижевним делима


Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

и одраслих: „Гледајући уназад, ја сад видим да су Пушкинове песме, и уопште песме, са ретким изузетком чисте лирике, каквих је у мојој читанци било мало, за мене до моје седме године биле низ загонетних слика, загонетних само због

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Споредно је питање шта је управо Горски вијенац, јер је у њему складна мешавина и драме и епа и лирике. Епизоде можда немају велике везе са главном радњом и има празнина и прескакања у историјском излагању.

Он је песник трагике мисли, највише рефлексивне поезије и лирике духа. То је песник народни у највишем смислу речи, који је дубоко осетио и силно изразио целу српску расу, унео у

И као девојка која је морала водити обзире, и као присталица објективне лирике где се интимна осећања имала крити, она пева опште песничке теме, општа места старинске поезије.

Тек тада српска књижевност долази до праве, субјективне, чисте лирике, ствара се дефинитивно српска версификација, стиче се један поетски језик.

Он је први истински песник српскога романтизма, први у српској књижевности дао је обрасце чисте лирике и њиме се сјајно започиње песничка романтичка школа.

идејама и навикама свога доба, остао вазда дидактичар и »објективан« песник, док се Илић мењао, из »објективне лирике« у којој је почео, развио се у романтичара, једног од најкарактеристичнијих романтичара српске књижевности.

Циклус сонета Ох јесте ремек-дело те лирике на народном основу. Под двоструким утицајем босанске љубавне поезије и немачких романтичара оријенталиста, он је у

Стева на Милова, Анастазијуса Грина, Хамерлинга, и писао оригиналне песме, сасвим у духу и у облику омладинске лирике. Иако су његове Наданове песме (1877) биле примећене, ипак су то почетнички послови, без књижевне вредности.

и 1898), и збирку стихова немачких песника Из немачке лирике (Београд, 1910). Шантић је почео имитацијама Змаја, затим је пао под јак утицај Војислава Илића.

Улазећи у живот, он из обичне лирике уздиже се до лирике мисли, и иде до једне широке, пантеистичке љубави према природи.

Улазећи у живот, он из обичне лирике уздиже се до лирике мисли, и иде до једне широке, пантеистичке љубави према природи.

Плод његовог критичког проучавања новијих и нових српских писаца јесу књиге: Из новије српске лирике (Београд, 1893), Новији српски писци (Београд, 1901), Критичке студије И (Београд, 1910).

Црњански, Милош - Лирика Итаке

То је била антологија песникове ратне, родољубиве лирике и ушла је у штампу већ 1919. Издавач, књижар Цвијановић, међутим, толико се био препао буре коју су те песме биле

Те наде се одрекао, као што ће читалац видети, већ у епилогу Лирике Итаке. Нису све песникове песме из времена првог светског рата штампане, а нису ни све штампане унете у Лирику Итаке.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

То важи и за књигу моје лирике, коју је, досад, понајбоље представио Љубомир Симовић у Плавом колу СКЗ; то је применљиво за песнички опус сваког

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

КЊИЖЕВНОСТИ Богдан Поповић АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ „Антологија српске књижевности“ је пројекат дигитализације класичних дела српске књижевности

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Богдан Поповић АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ Садржај УВОДНА ПЕСМА 2 И 3 ПРВО ДОБА (После 1840) 6 ИИ ИЗ „ГОЈКА“ 7 ИИИ ОНАМО, 'НАМО...

ЗАРОБЉЕНОЈ БРАЋИ 330 ЦЛXВИИИ ОТАЏБИНИ 332 ЗАВРШНА ПЕСМА 334 ЦЛXИX ПЕСНИК И ПЕСМА 335 АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ УВОДНА ПЕСМА И Хајд'мо, о Музо! Амо милу руку, Младости моје то узглавље меко!

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Мама-Јумба народи зацијело не би за собом оставили храмове и дворове, пирамиде и акрополе, химне и епосе, и драме и лирике, и кипове и фреске и мозаике. Лијепо би данас изгледао свијет да су они знали „објективну истину”!

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

и касније, и то што је на подручју Косова и Метохије прибележено на махове, додуше ретке, иде у сам врх српске народне лирике.

Већ и због порекла и природе усмене књижевности, вредност народне лирике, заједно са њеном изворношћу, непосредно зависи од сачуваних старих и најстаријих слојева искуства, али не треба

О изворности и старини ове лирике може се доста поуздано судити на основу свадбених песама. Оне ће бити и последње на које у овој прилици још имам

У старијим слојевима, наиме, словенске лирике на свадби се жаловито набрајало, тужило, чак дословно нарицало, а прецизније речено: једном приликом прошења девојке,

Као један од општијих утисака, који није лако образлагати, из читања косовске – мислим и косовске и метохијске – лирике износи се упечатљива слика оне магле за коју невеста, при прстеновању, с приметном језом каже да јој је пала на главу.

нове српске књижевности у суштини подудара с језичком реформом Вука Караџића, па се као родоначелник нове српске лирике редовно узима Бранко Радичевић. О тој се реформи досад толико писало да се, изгледа, више ништа ново не може рећи.

Премда су је помињали, на њу су се освртали и неки од најбољих наших познавалаца усмене лирике. Она, уосталом, није обична, него је једна од најбољих лирских песама на српскоме језику, са складном композицијом,

што звучи доста неодређено и рекло би се да сведочи о извесној Вуковој несигурности при жанровском разврставању лирике. У другом издању прва књига песама, из 1841.

показао у есеју „Народна реч и геније хришћанства“25 како се зачиње и како протиче појава коју проучаваоци усмене лирике обично називају христијанизацијом митолошких ликова и слика.

Има у овим песмама нешто од класичне лирике, и у исти мах нешто неочекивано ново. А не само у ове, него у све три групе песама уводи нас прва од јутарњих –

По свему судећи, то је уопште један од врхова наше лирике у везаноме стиху. Могли бисмо је назвати и мисаоном. Али не зато што су у њу уткане мисли, него зато што њене слике,

Две књиге лирике обављене 1923. године – Еротикон и Воз одлази – у наговештајима и основним обрисима откривају особити вид поезије по

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

на крају довести до слабљења жанровских раздеоба, па и до одређеног померања разликовних граница између стиха и прозе, лирике и романа.

до високог степена уметничке утанчаности нико није, чини се, тако сажето а тачно описао као што је то на подручју лирике учинио Богдан Поповић.

вођеном вероватно 60-их година, сам Милош Црњански овако је, између осталог, окарактерисао Сеобе: „Роман је пун лирике, све је у опису, и мало се тога догађа.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

ЛЕСКОВЦА Прилично је јасно шта ваља схватити под појмом старије српске поезије: како се почетак наше новије лирике, а са много основаног разлога, ставља веома позно, у годину појаве Бранка Радичевића, читав ранији, њиме заклоњени

Та стилска непоузданост, и изненађење које овакав поступак нехотично доноси, добро су познати већ из грађанске лирике XВИИИ века. Све то, уосталом, једва да је и занимљиво.

Нисам, даље, хтео правити ни искључиву антологију лирике. Пре свега, нисам смео не унети у овакву књигу дидактичну поезију Мушицкога: она је најтврђа кичма наше старе поезије.

ТИСА СЕ МУТИ... (стр. 57). Текст је узет из Остојић— Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 28, стр. 30—1. О САВКА, САВКА... (стр. 59).

28, стр. 30—1. О САВКА, САВКА... (стр. 59). Текст је узет из Остојић— Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 53, стр. 68—9. — Нашао ју је Павле Поповић у Серпском славују, ч. ИИ Будим 1827, 21 (бр. 9; в.

75, стр. 90—1. ХОЈ ДЕВОЈКО... (стр. 63). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 63, стр. 77. ВИДИШ, МОЈ ЦВЕТ ЉУБЕЗНИ... (стр. 64).

63, стр. 77. ВИДИШ, МОЈ ЦВЕТ ЉУБЕЗНИ... (стр. 64). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 93, стр. 112. — У књизи Уѕпомене па ѕтарі Брод, забиљежио око годіне 1838. И. А.

ПЈЕСН ЗА ПОХВАЛУ НЕКОТОРЕ ГОСПОЖЕ НОВОСАДСКЕ (стр. 65). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 72, стр. 87—8. НАТРАГ, ДРАГИ, НАТРАГ, КУД ХИТАШ ТАМО... (стр. 67).

72, стр. 87—8. НАТРАГ, ДРАГИ, НАТРАГ, КУД ХИТАШ ТАМО... (стр. 67). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 47, стр. 60. ДА ВИДИШ ОВО ДЕТЕ, ДРУЖЕ! (стр. 69).

47, стр. 60. ДА ВИДИШ ОВО ДЕТЕ, ДРУЖЕ! (стр. 69). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 57, стр. 73—4. ПЈЕСН ВО ВСЈА ДНИ (стр. 70).

57, стр. 73—4. ПЈЕСН ВО ВСЈА ДНИ (стр. 70). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 91, стр. 109—110.

од 18. маја и бр. 173. од 15. јуна 1962). МАДАМЕ (стр. 72). Песма је узета из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 85, стр. 100—1. МОЛБА ДЕВОЈАЧКА (стр. 74).

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

књижевности 24 Европеизација и рађање нове књижевности 25 Патријархална и грађанска култура 26 Романтизам и процват лирике 29 Реализам: Доба приповетке 32 КЊИЖЕВНОСТ 20.

Лазарев син и наследник, млади деспот Стефан Лазаревић, државник, војник и песник ренесансно интониране љубавне лирике, коју откривамо у његовом песничком трактату о љубави Слово љубве, и други. Десет списа за двадесет година.

У обиљу мотива српске народне лирике треба истаћи често понављани мотив бескрајне љубави сестре према брату, нежни однос снахе и девера, уздизање девојачке

на међи различитих цивилизација, српске лирске песме, како је Грим запазио, "сједињују предности оријенталне и западне лирике". "Њихово биће је", каже Грим, "потпуно европско, и само по тананости и богатству мисаоних веза...

Видаковић је у роману произвео више безначајних епигона. Мушицки је створио прву песничку школу, школу "објективне лирике" или "мирног чувства", како ће је касније назвати романтичари.

Спев је преведен на главне европске језике, на неке и више пута. Романтизам и процват лирике Средином 40-их година Вукова борба за књижевност на народном језику улази у завршну фазу.

Његова поезија није поезија срца и осећања него поезија духа и маште, сасвим различита од непосредне лирике какву су писали Бранко и Змај, песници против чијег се култа борио. Он је новатор и експериментатор.

У српској књижевности сличне појаве запажамо не само у појави парнасовске лирике Војислава Илића, која је 90-их година прошлог века имала велики број следбеника и доминантан утицај, него и у

Сасвим супротно од тога, Недић на примеру Илићеве лирике истиче он, није обично, него је то "осећање за Лепо"; песничка емоција по својој је природи "артистична емоција".

Најпре ће Б. Поповић начинити изврсну Антологију новије српске лирике (1911). Предговор, строг избор песама, као и њихов размештај, приказали су историјски след нових лиричара - од

Позна књига Лирика (1943) представља сам врх српске мисаоне лирике у везаном стиху. За разлику од Дучића, други подједнако значајан песник Милан Ракић (1876-1939), од самог је почетка

За разлику од поезије, проза се теже и спорије мењала. Штавише, управо је превласт лирике учинила да се код прозних писаца појави заједничка особина која је још Ј.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

поезије за децу може представљати и поезија за најмлађе Јована Суботића (1817–1886), заснована на елементима народне лирике, која пева о љубави родитеља према деци („Песме за малу дечицу“ садрже шест песама, циклус „Видосава“ деветнаест).

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Битна разлика између лирике и епике је у томе што су у првој претежне емоције, а у другој догађаји. Но епска песма никад није лишена лиризма, и

“ Он воли лирске песме које „у себи спајају лепоте и источне и западне лирике“. Он још више воли епске песме. „Ми бисмо их“, каже он 1824, „могли поредити најпре са шпанским јуначким песмама, али

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности