Употреба речи муслимане у књижевним делима


Африка

“ Мало дале уистину почињемо разазнавати потмуо удар у бубањ, неколико стотина корачаја даље пронашли смо Суданце, муслимане, како играју неко коло; један за другим, трупкајући уморно, и већ помало у екстази.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

И ове су муслиманске породице више наклоњене српским кметовима. Иако је ислам ове динарске муслимане знатно преиначио, није још утро трагове етничког сродства који их везује за хришћане.

Треба још истаћи и празноверне обичаје и амајлије који су више омиљени код мухамеданаца. На динарске муслимане је била од утицаја и турска књижевност, нарочито народне приче, јер су се доста њих школовали у Цариграду и дружили се

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

622 године, где је и умро; у њој се налази гроб Мухамедов Мека — град у Саудиској Арабији, родно место Мухамедово; за муслимане свето место куда иду на хаџилук Меін Херз іст Хорст дер Ліебе (нем.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Србље од Адријатическога Мора до реке Дунава«, уводи у српску народну заједницу не само православне но и католике и муслимане. Његово родољубље је разумно и широко човечанско. Он осуђује националну надутост, искључивост и мржњу на друге народе.

Петровић, Растко - АФРИКА

“ Мало дале уистину почињемо разазнавати потмуо удар у бубањ, неколико стотина корачаја даље пронашли смо Суданце, муслимане, како играју неко коло; један за другим, трупкајући уморно, и већ помало у екстази.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

вода пада на воденички, млински точак“; дрвена каца бак — бик балија — простак (погрдно за босанско-херцеговачке муслимане) башибоз(л)ук — нередовна, недисциплинована турска војска башица — „прва ракија из казана кад се пече, прве нац“

у граду, сеоски старешина, турски државни чиновник мунара (минаре) ― високи витки торањ џамије с којег мујезин позива муслимане на молитву мур (мухур) ― печат мусаведити ― оцрњивати, клеветати мустапез (мустафез) ― „позадински војник,

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

столећа код Хрвата, захвативши и пре тога босанскохерцеговачке муслимане и Србе у западним крајевима, укључујући ту и Црну Гору, смештену на југозападу, а екавска верзија у Србији с

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

увод, ИИИ, 2 мрчати — помркнути, потамнети мујезин — онај који са мунаре позива муслимане на молитву мук — ћутање мукадем — господски, старешински муком — ћутке муком се замукла — умукнула мула —

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности