Употреба речи населили у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Равње је насељено доцније, а населили су га Босанци... Оно лежи на северном крају Мачве, између две воде. С једне га стране плави Сава, а с друге Засавица.

Африка

кад ми пређемо преко прага, имамо пред собом једно опште бежање најразноврснијих рептилија и инсеката који су се ту населили.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Браћа, Ђурђе и Петар, Исаковичи, при доласку у Темишвар, у очекивању даљих сеоба, били су се населили у једном трактиру, који се налазио преко пута манастира фратара пијариста.

Туку се у рату добро; али чим рат прође, стварају у војсци забуну. Ето, Исакович ће чути, у Кијеву – тек што су се населили, почели су да се свађају. Бунтовници су то.

Чекали су, пролеће. Многи су били запали у жалост, свађе, беду, и пијанку. Тек што су се били населили у кућу Жолобова, Исаковичи су имали да чују, како њихови сународници, у Кијеву, иду пред команде и вичу, а ноћу

Са Србима се, кад је аустријска војска почела да се повлачи, од Скопља повлачило и доста Албанаца, који су се населили, међу Србе, у Срему, а пошло их је доста, уз Србе, и Хорвата, и у Росију. Јоан Албанез, иселио је 459 људи.

Подољ, у ком се беху населили дошљаци из Аустрије, из поморишког и потиског, сербског диштрикта, личио је на згариште. Било је кућа, не само без

национ њихов дигао из оног јада и мрака, или је утонуо у она блатишта у Бачкој, у Сирк-бари, куд су попа Тодора населили?

То исељавање урођеника, да би се населили Хорватови људи, доцније, престаде, кад су и тамо турски ратови прошли – али је у тренутку тих маневара Костјуринових,

Укшумович је Павлу нашао две слуге, сународнике, који су имали жене, Рускиње, и населили се, пред кућом, на пољани. Они су били почели да, земљу Павлову, опкопавају, да је омеђе.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Оно је настављено за време турске владавине (бегови су населили кметове, нарочито православне Србе из Босне) до 1689. године, а није престало ни доцније за време аустријске владавине

Напротив, католици пореклом из Славоније, који су се населили по савским равницама, живљи су али и врло непромишљени, воле уживања и обичаји су им веома раскалашни.

које су се по Босни настаниле као чиновници, војници и трговци биле су доста многобројне, а тако и они који су се населили после протеривања Турака из Угарске.

Осим тога су Турци, који су пре Карловачког и Пожаревачког мира држали велики део јадранских области, населили, нарочито по далматинској Загори, многобројне динарце из Босне и Херцеговине, да би им обрађивали земљу.

у село Убли. Вероватно је да су се у току ових сеоба турскога времена и Власи динарских планина населили по планинском делу Истре, северно од Чичарије — они живе и сад тамо у два села (Жејане и Муне) и зову их Ћирибирцима —

Остављали су богате и плодне земље да би се населили у крајеве који су са Црном Гором и Ликом најсиромашнији на Балканском полуострву.

У њој су се населили динарски ускоци или пребези, који су тукли и сузбијали турске освајаче и допирали чак у Босну. Ускоци су били браниоци

Изгледа да су се Словени, досељени крајем ВИ и у ВИИ веку, били у почетку населили по стрмим странама изнад места на коме је данас варош, по странама које су биле покривене храстовом шумом, дубравом.

Последњих има доста и око Грделичке клисуре и у Заплању близу Ниша, док су се Црногорци у новије време населили и у лесковачкој котлини. У источном делу области има доста досељеника из шопског и западномакедонског варијетета.

Брсјаци су прешли и Бабуну и населили Богумилу, Нежилово и друга велика села велешке котлине, изузевши села Ореше и Папрадиште у којима су настањени Мијаци.

То је карактеристична мијачка ношња, коју сачувају и кад се одселе, као што је то случај са онима који су се населили у Смиљеву код Битоља и у Крушеву. Као печалбарски живот, тако и мијачка ношња указује на везе са сточарским Аромунима.

Изнад Главиног Села и Лопушника неки су се населили у Лазаропоље. Има их одсељених у непосредној близини, у селу Ехловцу у Копачу.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Новац је давао само трговцима и занатлијама, који се беху населили и којима више није било стало до повратка у Турску, куд је он залазио и даље, тргујући.

дворишта, наденута сеном, пуна стоке и осетише колико је сиротиња њина сиротиња бескрајна и блатиште, у ком су се населили, безмерно блатиште.

док се стигне, видеће ко је он, Аранђел Исакович, коме је тумарања већ доста и који ће остати ту, где су се, најпосле, населили.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Аустрија је мислила да крајеви које су Срби населили јесу стечени оружјем царских трупа и да су то земље царске куће; Мађари, ослањајући се на своје историјско државно

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Остало је забележено да су се турски главари, чим су поново завладали Београдом и населили тврђаву, радо смештали баш у тој собици, иако је у двору било преко тридесет одаја. Путописац Ото Дубислав пл.

Петровић, Растко - АФРИКА

кад ми пређемо преко прага, имамо пред собом једно опште бежање најразноврснијих рептилија и инсеката који су се ту населили.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Меропси су избегли испред поплаве, отерали им сву стоку и населили се, док се вода не повуче, на падинама Вреснице. Сукобио сам се са игуманом.

Тако они. Димитрије Очи су човеково проклетство. Оне нам служе само зато да би у своју бесмртну душу населили призоре ругобе и ништавило овога света. Био сам спреман да уживам у предвечерју.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Када си се осећао најсилнијим, ти си, и не слутећи то, већ био осуђен на болест, јер су се њени невидљиви микроби населили у твоме телу. Мало је требало па да ти микропски кепеци нису били јачи од тебе. Овако некако мисли сваки болесник.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

од Турака, основана је дуж турске границе (између Драве и Куле и између Купе и мора) такозвана Војна крајина, коју су населили као слободни војници људи пребегли са турске територије.

други су, почев од половине XВИ века, постепено населили аустријско-турску границу од Лике до Баната, такозвану Војну границу, и својим грудима спречили даље турско надирање у

У XВИИИ веку велики значај имале су хајдучке борбе у Србији. Опустелу земљу населили су у току тога века Црногорци, Херцеговци, Санџаклије, Босанци н наставили дело својих претходника из XВИИ и хуј века.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности