Употреба речи насеље у књижевним делима


Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

Јао мени, све ја то гледам и црн страх пара ми срце и читаво насеље неодређених осећања и светова витла се у сенкама, дубоко негде доле, у несвесној позадини моје душе.

Африка

људима велике Монге, који су се пре четири године одвојили од свога родног села, поженили се и основали ово ново насеље. Тако овде нема ни стараца ни баба, ни деце која би већ сигурно умела да корачају.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Није нимало личило на слику Темишвара. Било је то бедно насеље, напуштено од Турака, у баруштинама, са погорелом палисадом, порушеним кулама, и зидовима, са много брлога.

Павле им је онда причао о Волкову. Вели, секунд‑секретар грофа Кајзерлинга, у Бечу, обећао им је да ће насеље њихово бити заједничко. Да их неће растављати.

Увео је његова кола у кућу, гунђајући. Рума је, у то време, била сиромашно насеље сербско и тек је била почела, после ратова, да се опоравља, али је, због оближњих манастира, била чувена и поносита.

Кад су морале да се селе и крећу, нису више ни једно своје насеље сматрали као своје, и носили су имена тих села са собом у Росију.

Васкрснуће! Петар и Трифун су ћутали, али нису хтели да Ђурђу противрече. Ђурђе је био први, који на своје насеље пође.

Није му се, међутим, ишло на насеље, на пусту, тек узорану, земљу, него је чинио све, да га Бибиков задржи у Миргороду, а његов спахилук – како је ту

Павле покуша да га прекине и нудио му је, да тај разговор наставе у Кијеву, или кад он буде дошао на насеље, а доћи ће ускоро.

Понегде само понека шумица. Понека речица. Понеко брдашце. Понеки багрем, понеко насеље, у сунцокретима, а затим свуд опет трава, трава. Док не претрчи понека лисица. Понеки зец.

Кад би прошао кроз неко њихово насеље, видео би опет те ћутљиве људе и њихове, лепооке, босе, жене, како ћуте и како су руке прекрстили преко груди.

Боже! Читава гомила одрпанаца трчала је за њима, кад се рашчуло да Исакович тражи послугу, за своје насеље. Костјурин је био наредио да тај свет добија чорбу, у манастирима, али се та чорба делила, испрва, свако подне, после,

Изгубио је био вољу и да оде у Будим, код Божичке, и да види, још једном, Теклу, и да оде својој фамилији, на насеље, у Бахмут, па му више није било стало, ни до чинова и војске.

Да хоће да га спрече, да до те вароши стигне, пре него што оде у Бахмут, на насеље – а зна да су други његови сународници стигли до ње – да неће да га пусте у аудијенцију, до царице, било је, за

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Скоро у средини клисуре је арбанашко село Кончуљ, које је новије насеље. Клисура је дејствовала као пречага, која одваја две различне групе становништва: биначко-моравску од становништва

У овој се области одржало српско насеље с именом Серби, чије је становништво готово већ порумуњено. Има и других српских насеља у Малој Влашкој близу Крајове.

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

хвала на обавештењу! (Оставља слушалицу, победоносно.) Чули сте извештај агентов. А сад, покојнику нека бог да рајско насеље, а ми настављамо наш редован живот! XXИИИ ВУКИЦА, АГНИЈА, ПРЕЂАШЊИ ВУКИЦА (оцу): Јесам ли се много задржала?

Црњански, Милош - Сеобе 1

Био се укочио и није могао да корача. После сахране госпоже Дафине и одласка Аранђеловог, насеље испод шуме и куће Вука Исаковича опет утону у јесен.

цео дан виђали су га, затим, како седи на земљи, тражећи место сухо, загледан непрестано у кишовит видик, и земљу, и насеље које је, од силних вода, са својим набојем, незбринутом стоком, непокривеним житом, пропадало.

Појава вампира, кога су скоро сви већ били срели, само је допунила несрећу која насеље беше снашла, откада је Вук Исакович био, са најбољим људима, отишао на војну.

Још једном, и као журећи се, пре него што опет буде стигао у близину Аранђелову, у своје насеље, у своје бриге, Вук Исакович поче размишљати о Русији.

Матавуљ, Симо - УСКОК

рањенике, а шест четника, који ће се мијењати напоређе, понесоше мртваца, те око поноћи стигоше у прво озринићко насеље, уђоше у прву кућу на коју наиђоше и гдје их прихватише братски.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Летње вечери (1880), Десет пара (1881), Међудневица (1885), већа приповетка Омер Челебија (1886), Зановет (1894), Насеље (1895).

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

добрим, мирним и праведним грађанима што падоше као жртве зверског насиља дивљачких Анута, милостиви Бог да рајско насеље! Бог да им прости праведну родољубиву душу; лака им била земља Страдија, коју су искрено и жарко љубили! Слава им!

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

се у дан страшнога суда у неки број прибројао са онима који су угодили Богу, и како би добио рајско оно и неизречено насеље неким добрим обичајем, нарочито жељаше како би му могуће било примити анђелски и апостолски лик.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Лети, откако је подигнуто ново насеље на старом Дорћолу, до врха Вишњићеве више не допире мирис Дунава али се и даље, повремено, окупљају сени малих

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

По предању, и моје родно место Идвор било је основано 1690. године, али не на истом месту где се сада налази. Прво насеље било је на једној узвишици која је мало северније од садашњег места.

је река Тамиш у близини Идвора, прокопала минијатурни кањон, а на једној од узвишица крај тог кањона налазило се старо насеље Идвора. Оно је везано једном уском превлаком са новим насељем.

Оно је везано једном уском превлаком са новим насељем. Првобитно место за старо насеље било је изабрано из стратегијских разлога због преимућства одбране у случају турских упада.

Недалеко од Идвора, источно од ових кукурузних поља, налазило се једно румунско насеље чувено по лоповима који краду стоку.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Кад се душа отрже од тјела, Пред њим прха злаћена пчелица Да јој каже путе у небеса, У насеље раја божијега. Само поређење трмке и цркве Лаза Костић засебно издваја, да би га овако прокоментарисао: „Сретна, веома

Петровић, Растко - АФРИКА

људима велике Монге, који су се пре четири године одвојили од свога родног села, поженили се и основали ово ново насеље. Тако овде нема ни стараца ни баба, ни деце која би већ сигурно умела да корачају.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Хладан ветар дувао је све снажније, те смо обукли наше мантиле. Пред нама је било неко насеље. Вођа нам објасни да је то село сточара, који напасају стоку на падинама Кајмакчалана.

Присетио сам се тада да нам је капетан Радојчић објашњавао како изгледа кајмакчалански масив. У облику крста. А ово насеље налази се на оном горњем вертикалном краку крста. Управо, сада би то био доњи крак.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Када су сељаци, бежећи од Турака, створили ново насеље, изабрали су и нов запис, а овај брест продали су неколиким људима, али га нико није могао пресећи »Један је крешући

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

наде да се Вегенер, који је познавао Гренланд боље но ико, ипак можда спасао са својим пратиоцем у какво ескимско насеље. Та последња нада била је брзо разорена.

Источни Готи, под Теодорихом, опљачкали су, са стручним разумевањем, ово насеље године 479, а године 518 разорио га је велики македонски земљотрес. Од тринаестог века изгубио му се сваки траг.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Деца која немају детињство или су несрећни људи, или умиру... Слажу се цветови шљиве по гробовима. ЉУДИ С КАШИКАРЕ Насеље се звало Горња Варош, али о вароши није могло бити ни помена: на узвишици која се постепено дизала из главне улице

Општина је новом насељу дала име Виле, а Горњоварошани су прозвали насеље Луди сокак. Бунили су се против тако увредљивог назива и полиција и прота, али воља народа воља Божја, остаде Луди

Виле су се ређале докле је трајао калдрмисани горњоварошки друм. Тек одатле надаље, наређено је, има насеље убудуће да се зове Горња Варош.

Тешко поверовати, али живот свашта може! У малој варошици, и још у залеђу њену, пулсирају три посебна живота! Прво насеље: католички манастир — звани, кратко, на свима језицима, клостер — с врло великим ограђеним земљиштем, и с неколико

Вратар клостерски на једнокрилним вратима имао је ваздан посла. Друго насеље су чинили Јевреји, углавном Јевреји с немачким језиком.

Треће насеље су чинили Грци, малобројни „чисти” Грци, за разлику од аклиматизованих и асимилованих Грка с кућама у средини града.

Мало њихово насеље налазило се у поменутој краткој и врло уској улици која је задржала своје класицизирано име, Римска улица.

Чим се у то насеље уђе, упада у очи да никога нема на улици; и да улица, и кад се не би случајно завала Римска, нема ничега заједничкога

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Такви су, на пример, следећи: „То изусти, а душу испусти“, „Бог му дао у рају насеље, нама, браћо, здравље и весеље“, „Нас лагали, ми полагујемо“, „Одведе је у бијелу цркву, покрсти је и вјенча је за се“.

“ То говори, а с душом се бори: то изусти, лаку душу пусти, и умрије, жалосна му мајка! Бог му дао у рају насеље! Нама, браћо, здравље и весеље!

једна планина у Македонији: Кунора) купа — чаша Купиново — село у Срему, у срезу земунском, код Саве (веома старо насеље) курталисати — ослободити, спасти Кучајна — планина, стари град и рудник у округу пожаревачком Кучево — варошица у

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Ти, благословена в женах, облачена у сунце, а и сама си избрана кано сунце, »У којој као у сунцу положи насеље своје сунца творац«... — исуши те крваве потоке да би у тој реки сухима прошли ногами.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности