Употреба речи одољен у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Као амајлије користе се и „записи“, комадић дрена, босиљак и одољен.¹²⁶ Добра је и веома распрострањена амајлија од тисовог дрвета (ушивена у појас или стављена у колевку) за заштиту од

¹⁴⁵ Изванредну заштитну магијску моћ има и одољен. У народу се каже: „Свакој трави вјештица одољева, само није оману и одољену.

¹⁸³ Вук за гушавицу каже да је „трава од урока¹⁸⁴. Од свих трава против злих очију најбоља је одољен, те се зато пришива деци на капу као амајлија.

У песми, вила Загоркиња вели: „Да зна мајка што је одољен травка / никад не би укопала синка.“ Одбрамбена моћ приписује се и гранчици руте, па је добро увек је носити уз дете.

самотворна бритвица, зрно соли, тисов крстић, квасац, детелина са четири листа (за срећу), огледало (од море), оман и одољен (од вила) итд.³² За колевку су везани и неки табу-прописи.

Симовић, Љубомир - ПУТУЈУЋЕ ПОЗОРИШТЕ ШОПАЛОВИЋ

СОФИЈА: Шта је то велика туга? ДРОБАЦ: То ти је... кад не да дисати! СОФИЈА: А ово? ДРОБАЦ: Ово ти је одољен, против грчева. (Софија врисне) Шта ти би? СОФИЈА: Ожарих се! ДРОБАЦ: Што не гледаш ђе стајеш?

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

КОПРИВА 86 МУШМУЛА 86 НАНА И КОЊСКИ БОСИЉАК 86 НАРАНЧА 86 НЕВЕН 87 ОВАС 87 ОДОЉЕН 88 ОМАН 89 ОМОРИКА 89 ОПИХ 90 ОРАХ 90 ОРАШЧИЋ 91 ОСКОРУША 91 ПАЛМА 92 ПАМУК 92 ПАПРИКА 92 ПАПРИЦ 93 ПЕЛЕН 93 ПЕРШУН 94

Вук упућује на овас, али каже да се и друге врсте жита (нарочито јечам) употребљавају за зобљење (као зоб). ОДОЉЕН Балдріан (валеріана оффіціналіѕ).

ОДОЉЕН Балдріан (валеріана оффіціналіѕ). Одољен, такође и: одолин, долин, дољен, девесин, мацина трава, мачја трава, кукавичина трава, в. Софрић, 169. 1.

Он се ушива и коњима у амове (иб.). Он је нарочито неопходан као чувар мушке деце. »Да зна мајка што ј̓ одољен трава, Не би никад укопала синка«, певала је вила загоркиња берући по гори лековите траве (ЖСС, 295; упор.

У Босни и Херцеговини чак се прича да мушких глава није ни било све дотле док није постала трава одољен, јер би без њега свако мушко дете умрло за двадесет и четири часа (ЗНЖОЈС, 6, 129).

Овас. »Кад слабо роди овас, неће родити кукуруз« — према веровању у Лесковачкој Морави (СЕЗ, 70, 1958, 551). Одољен. У народној песми пева вила седећи на камену: »Да зна женска глава Што ј̓ одољан трава, Свагда би га брала, У пас

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности