Употреба речи оману у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

¹⁴⁵ Изванредну заштитну магијску моћ има и одољен. У народу се каже: „Свакој трави вјештица одољева, само није оману и одољену.

У народу се каже: „Свакој трави вјештица одољева, само није оману и одољену.“ О оману и иви, биљкама са исто тако снажним одбрамбеним својством, у народу се овако пева: „Да ми не би иве и омана, не

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

махнитог Змаја од Ноћаја о коме народни певачи, склони претеривању, кажу да му ни, сабља, ни копље, ни кубура никад не оману. У противнику, изненађење је тако силно да му, макар само за трен, али за битан, одлучујући трен, кочи снагу и мах.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Софрић, 169. 1. Врло јак апотропајон. »Свакој трави вјештица одољела, само није оману и одољену« (посл., Софрић, 171, тако и код Немаца, упор. Хандw. ДА, 1, 854). О.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Али бану друга снага дође, друга снага и срце јуначко, те оману тамо и овамо, док Турчина с ногу укинуо. Колико се бане уострио, он не тражи ништа од оружа, но му грлом бане

Проговара Муса Кесеџија: „Мани, Марко, јали да оманем!“ Омахује Краљевићу Марко, ал’ не може ништа да учини; тад оману Муса Кесеџија, удри Марка у зелену траву, пак му сједе на прси јуначке.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности