Употреба речи пословици у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

” И наша српска реч лепо ово исто представља у пословици: „Л а к ш е ј е в е р о в а т и н е г о и ћ и п и т а т и.” Ништа није чешће него децу чути да се инате и једно

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Мада су изреке и узречице по краткоћи, сажетости заиста блиске пословици, оне се ипак разликују од ње по свом облику, склопу и функцији коју имају у говору.

Крикманн, А., „Опит обяснения некоторих семантических механизмов пословици“, у: Паремиологические исследования, Москва 1984. Кулишић, Ш., П. Ж. Петровић и Н.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Архимедом и Архитасом, Кротон својим учитељем Питагором, а и сама Сибарис умаче забораву својим живовањем које се, у пословици, сачува као недостижан пример готованства и раскалашности. Поћи ћу - тако сам одлучио - право у Кротон.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

»Љешњаци уродише, бит ће дуга зима« — по билогорској пословици (ЗНЖОЈС, 45, 1971, 498, Бјеловар). На Пештери и Бихору верују да лешници неће родити ако грми на Св.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

кад та лепа, кокетна, весела жена почне да тражи истину негде ван окупљених људи и укрштених мишљења, често у једној пословици, у неком примеру из историје, или из књиге коју баш чита.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности