Употреба речи стану у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Кад смо били насамо, стаде он уздрхталим гласом говорити: „Побро, није вајде, ја ову Стану, чија је да је, морам за жену узети... Па баш да јој је мати три мужа отровала, она мора моја бити!

Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Падне по случају један велики пањ у рит. Онда се оне уплаше и стану за неко време мировати. Но видећи потом да се пањ не миче, почну опет зло живити.

” Једва он то изрече, кад сви викну: „Јуриш!“, па потеку. Жабе око језера чујући топотање, уплаше се, пак ти бржебоље стану стрмоглав скакати у језеро. То видећи један стари зец спреда, окрене се и викне: „Стој!

за твоје добро говорити: колико год пастири продају и кољу овце, опет ће њих више на свету бити него кад их стану курјаци клаши.

” А кад ови то чује: „Ха, ха! Нешто сам заборавио”, рече, пак беж' натраг. Наравоученије Ово је за оне који кад стану говорити, страхота их је слушати шта они нису кадри рећи и исполнити, а кад се к делу дође, а оно: смућкај па проли.

тражећи своја прва обитавалишта и станке, но ужасну се кад не нађу оне пређашње развалине и рупе, и међу сособом стану мудрословити, говорећи: „Није ли овај господар места сасвим без памети?

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Кад веће сви уђу и људи стану и наместе се, а жене у препрати, и опет почну се разговарати: шта је ово, какав је ово нови обичај, те нам ни у цркву

отворе се врата од собе везирове и, кад кнезови уђу, поклоне се и по обичају приђу скуту, потом измакну се и у ред стану. Везир запалио наргиле па пуши, а окренуо главу и гледа у друго ћоше собе, а неће ниједнога кнеза да види.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

« Киша поче јаче. Грмљавина и севање сустиже једно друго. Мојсило прође још једном, па опучи свом стану. Мрак се већ спустио, по кафанама се попалиле лампе и свеће.

Сељаци то окитише, наместише и удесише још згодније. Кад стану причати где на сабору, све се живо изврће од смеха. Капетан није неколико дана излазио у срез, него слао свог писара.

Да имаш сто руку, опет не би могла тако сама стићи да све урадиш... Што не дођеш барем док ти дечица стану на снагу?... — Не могу, дешо! — одговорила би му Миона уздахнувши. — Ама што не можеш, снахо? у нашој кући.

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Не брини!... Твога ћемо оца ишчупати! — рече Суреп. Кад стигоше до Стараче, Суреп заповеди да стану. Онда зовну Деву на страну, па се стаде нешто с њим разговарати. Затим Дева оде.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Оне ће се већ код куће молити богу; кад зазвони »Достојно«, а оне стану па се прекрсте и очитају »Оченаш« или и само »Вјерују«; ово последње, наравно, никад цело, прескоче многи члан вере,

Хе-хе! — продужује Нића, намештајући се на једној клупи пред кућом, — немој само после дрекати, то ја велим, кад те стану левчом или тако чимгођ поливати.

Тражите ђавола ноћом, — наставља Нића, пошто се добро наместио на клупи — а после вам ча-Нића крив кад стану виле да играју по лећи; крив вам ча-Нића, што не чува варош, к’о да ја имам солгину плáћу!

Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

Из дућана сви извирују, истрче да виде је ли то баш Миливој. Сви се чуде. Стану пред кућу Алкину. Алка је већ извиривала кроз жалузије. Срце јој јаче куца, ето јој живе жеље Миливоја.

Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

Њега је вест о ултиматуму, доле у његовом ђачком стану на Дунаву, прекинула баш у оном тренутку, кад је завршавао своје топло и лепо писмо вереници, шаљући јој на хиљаде

и узвицима што су долазили са свих страна, стаде неиздржљиво мучити Јуришића, те се он нагло окрете и упути своме стану на Дунаву.

— Љубљена моја!... Тако су онога првога дана разговарали Алексије и његова вереница Наталија у малом и пријатном стану пуном цвећа, њене већ дубоко остариле тетке, пензионисање учитељке строгих и мудрих назора, у гробљанској улици.

Што се више приближавао стану своје веренице Јуришић је био све узбуђенији. јер у писму, после кога се одмах кренуо овамо, јасно је било

Црњански, Милош - Сеобе 2

Видев да ће међу њима пасти крв, Павле нареди кочијама да стану. Насмеја се и запита Грка: да ли долази и стриц Јанко?

Узалуд је госпожа Хумл бојала се да перикмахер не ода тајну. Да крије неког официра у свом стану. Коме чак ни имена не зна, јер јој га Агагијанијан није хтео рећи.

Тешио се да је Беч велика варош – макрокосмос, како је Божич рекао – да је та жена ко зна где на стану, да се никад срести не могу.

да је Исакович папире добио и да одлази, почели су Павла да траже и вијају, па су га нашли, и у Агагијанијановом стану. Долазили су да га само једно питају: има ли наде да, још једном, и они виде боље дане, и да се могу одселити у Росију?

Петар и Ђурђе су имали обичај да стану у прозор у Петровој соби и да разговарају о својој судбини, и Росији. Ласте су летеле око њихових глава, а, кад би се

Тукли би се по крчмама, и на преноћишту, просто да се туку и да истуку. Били су уобичајили да стану у нека врата, у неку капију, да препрече пут људима, па да бију.

Коњушар замоли Павла, да просто стану, и чекају Сунце. Тек кад је Сунце растерало маглу, путовање се наставило. Павле је био, неко време, одјахао и легао

Затим су, на Ђурђеву команду, повадили сабље. Костјурин је наредио да стану. Окренувши се својим официрима, рече да је то, што су видели, прошлост. Колегија је такав егзерцир забранила.

А тај худи сиромашак одговорио: Добро! Ја ћу сад дати. Али кад стану отпуцавати, онда да не иштете од мене! Кад стану отпуцавати!

А тај худи сиромашак одговорио: Добро! Ја ћу сад дати. Али кад стану отпуцавати, онда да не иштете од мене! Кад стану отпуцавати! Те зиме, године 1753, у Росији, међу сербским исељеницима, настаје и велика тишина.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Изгутали смо, Рашида, рекао сам, а онда схватио да разговарам сâм са собом. Доле, у стану, било је неочекивано тихо: ни шкрипа кревета, ни кораци по кухињи, ни чангрљање посуђа при спремању хране за доручак,

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Путују и дању и ноћу. Кад дођу у каково село, чарду, стану, па кочијашима дају што донети, а они, свачим снабдевени, имају све боље него што могу у чарди добити.

— Ја сад нећу, зашто нам одма’ нисте дали? — Купите, молим вас, даћу вам јефтино. Сад се стану погађати, и погоде се. — А ви наместите сто да једемо све то; исплатићу вам.

Сад су готови, лако им је дочекати каруце, а донде могу још и доручати, што и учинише. Кад ето каруца. Стану пред механу. Унутри један лепо обучен шљахтец, пријатељ грофов, дошао да поздрави „венгерског шљахтеца”.

Шамика је био на стану у кући градоначелника, у две лепо уређене собе. Јело се доносило из гостионе. Од куће је донео сав „сервіце” од сребра.

Црњански, Милош - Сеобе 1

даље, Аранђел Исакович осетио је дивљу потребу да свему томе стане на пут, да се негде задржи, и да и друге присили да стану.

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

Тражим помиловање за све који могу лако пасти исте судбине, за унапред знане невоље њине кад стану као облаци да се пласте, за дом око кога освану санте што их нико не отопи, не премости, за оне којима су само

За неспретне и неуке, за оне који се спотичу преко прага, који чашу испуштају из руке, за оне што увек у прикрајак стану, које свака мала ствар раздрага, с којим се сваки радосно сретне, за оне који иду замишљени као да носе капљицу на

се нага нађу на туђем хладном длану, кад свештеници и грешници стари, кад твоји писари, подвлачити редове у њима стану. За писма презрених несрећница које су после трећега сина заволеле човека с којим нису рађати смеле.

скриле, а на сунце изашле камењарке, док земља ко дете окупано дише, док не навуку оклопе фазани, док се креје не стану да облаче, докле јелен рогове не размрси из грања под којим је преноћио, докле рис не наоштри канџе.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

И, одједанпут, изгледаће му као да никуда није ни одлазио. Глупе ли куће. помислиће док буде сам себе гледао у оном стану од картона што подрхтава када испод њега протутњи аутобус ЗЗ, у оном тамо граду, где се плаћају спавање, вода, ваздух,

Све док се не слупају. Онда не вреде ништа. Кроз стакла својих кола возачи виде старине и размишљају да ли да стану и купе корњачу. Одлучују ипак да се не заустављају, јер ће их претећи они иза њих.

Било је довољно да некоме стану на очишћене ципеле па да се читав тролејбус запени од гнева! »Зашто се господин не вози аутомобилом?

Матавуљ, Симо - УСКОК

Он стаде и даде знак да се остали за њим уставе, па даде знак Крцуну и Јанку да му стану са стране на четири-пет корака размака; Маркиши и Пери даде знак да буду на крајевима крила; Лабуда и Грубана посла

Напријед трком! Трком потекоше од надомак ватре, па он нареди да стану, а сам пође напријед. Око ватре сјеђаху четворица оружана, подбријана и под фесовима, те не могаше разабрати ко су.

Кад се окупише око њега, рече им жалостиво: — Изгубисмо Крцуна! Теже ће ми бити видјети стрину Стану, него све што видјех! У дворишту затекоше десетак Озринића, који бјеху спремили двоја носила.

Још су се мало разговарали, па пођоше сви одједном. Онда Милица изиде из колибе и загрли Стану. А кад се цура врати, Стане застаде и зовну кнеза: — Молим те, брајо, на једну ријеч!

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Ми нарочито волимо вербалне изразе љубави према домовини и прогресу, и онога часа кад деца стану да понављају формуле које смо лансирали у њихову средину, мислимо да смо обавезу идејног усмеравања младог нараштаја

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

1861. Српска читаоница у Новом Саду одлучи да цео посао узме у своје руке, стану се прикупљати народни прилози, саставе се правила и трупа почне свој рад још 1861.

Милићевић, Вук - Беспуће

Тако он стоји непомично, празан од мисли, док танка јутарња свјетлост не почне да блиједи ноћ; кад затитра магла, кад стану да се јасније разабиру куће, кад започимљу да се чују гласови живота који се буди, кад, поред његових прозора, са

Сремац, Стеван - ПРОЗА

— Ала, мајку му, бруке! Пуче по селу да је гицка нестало. Стану га тражити, и гле чуда! Нађу га, и то где! Зачудићете се кад вам само кажем. Баш код онога Крла, онога дародавца.

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

тамјана плави прамак полетив са жртвеника у наручју зефирову кад се сретне на висина' с ваздусима виши сила, те се стану отимати, наваљују, ревене се, ко ће да га пре однесе, да звездану кади Ногу његовом и њином богу: — Тако мене звуци

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

“ Кад се врате из таме на свијет, а то оно све било драго камење: онда они који нијесу понијели стану се кајати што нијесу, а они што су понијели, што нијесу више.

У двору се поплашише и стану од страха дрктати. Наје данпут неко проговори: — Отворите, царевићи, врата! На то вели најстарији син царев: — Не

Како сване, они одмах стану гледати да л' има какога год трага куд је она сила ишла од двора царског, али се ништа знати не море; нигдје никакога

Кад сјутра дан сване, браћа се врло забринуше шта се учини с њиховијем сестрама. Пошто прође доста времена, стану се браћа једанпут међу собом разговарати: — Мили боже, да чуда великога!

Најпослије један другоме рече: — Да идемо сестре наше потражити. и одмах стану се опремати сва три брата, узму новаца за пута, па пођу тражити сестре своје.

Он их пробуди а не каже им ништа. Отале се подигну и стану путовати даље. Кад се мрак почне приближивати, стану они једнако говорити да треба ђегод близу воде заноћити, и сами

Он их пробуди а не каже им ништа. Отале се подигну и стану путовати даље. Кад се мрак почне приближивати, стану они једнако говорити да треба ђегод близу воде заноћити, и сами се уплаше, јер су заишли у неке опаке планине; дођу

Велик страх их попадне да у оној пустињи од глади не поскапају, па се стану богу молити да би се пуста села, вароши оли ма кога виђети могло, јер већ трећи дан врљаше по истој пустињи и нигдје

Онда три цара стану свога мртва шура гледати и закључе да му живот поврате, па онда запитају најбржа три змаја који може најбрже с Јордана

Кад после тога прође неколико дана а царев син не долази кући, стану се чудити шта би то било да га нема. Онда пође средњи син у лов, па како изиђе иза града, а зец скочи иза грма а царев

Сутрадан како зора забели, они поустају и стану путовати, и путујући једнако управо у подне стигну пред град. Одмах царев син да слугама да носе шта треба, па пође

толико ме година служите верно, а сад ме изневеристе. А девојке јој се стану правдати: — Ми толико година тебе верно служимо, па нам никад ниси дала метле, а он како дође, даде нам свакој по

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

И шта сад? У потпуно празном стану, из кога су збрисале чак и бубашвабице, човек, осветљен срећном звездом, прилази свом телефону и хоће да га опроба.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Тамо ти срећа вечито плови по тихој води, у малој барци. На Јапри никад не стану млини, никада добри не умру старци.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

Бес око крвоточења се мота Жри и твори праведност ову и своју и ину У име Оца и за славу Сина ту сви стану избавни Дух светлошћу се бави мало изнад живота Постим. Гледам залив морски и његову кулу.

Нушић, Бранислав - ОЖАЛОШЋЕНА ПОРОДИЦА

374 становника? – 52.374 становника, а ја само викнем: „Мирно!” а свих 52.374 становника стану у фронт, гледају ме право у очи и само трепћу. – Трепћу, него! Ето, то значи управљати, мој Трифуне!

– Трепћу, него! Ето, то значи управљати, мој Трифуне! ТРИФУН: Јест кад би кирајџије хтеле да стану у фронт! АГАТОН: Море ћу да их уврстам ја, не брини ти то!

ДАНИЦА: Шта да решим? МИЋА: Па то, да останете у стану. Зашто не? За вас би то било врло угодно, јер сте се, извесно, већ навикли на тај стан, а за мене, право да вам кажем,

ДАНИЦА: Боље је, али... МИЋА: И што је главно, ја не мислим тако брзо да се женим, а све дотле ви би остали у стану. ДАНИЦА (изненађена): Тако? А зашто само дотле? МИЋА: Јер, бојати се, моја би жена могла бити љубоморна.

ДАНИЦА: Један од те господе из породице, који вели да је наследник, безочно ми је понудио да останем бесплатно у стану све док се он не ожени. АДВОКАТ: Врло племенит господин! А шта сте му ви одговорили?

ТЕТКА: Питај! ДАНИЦА: Кад ову кућу прими наследник, ми нећемо, је ли, остати даље овде у стану? ТЕТКА: Па нећемо! ДАНИЦА: А где ћемо? ТЕТКА: Па, видећемо!

ДАНИЦА: Тако, пало ми на памет. Малопре је један од наследника говорио са мном о нашем стану, па мени пала на памет она кућица. ТЕТКА: Остави, дете, ту бригу; имамо доста других на врату.

ДАНИЦА (долази истовремено са средине). МИЋА: Какво пријатно изненађење? У новоме стану па први сусрет са вама! ДАНИЦА: У коме новом стану? МИЋА: Па и ја сам се уселио овде. ДАНИЦА (запрепасти се): И ви?

МИЋА: Какво пријатно изненађење? У новоме стану па први сусрет са вама! ДАНИЦА: У коме новом стану? МИЋА: Па и ја сам се уселио овде. ДАНИЦА (запрепасти се): И ви? МИЋА: Како „и ја”?

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Танасије проба телефон и разговара: — Ето, седимо и пљуцкамо на цео свет... — А-ха, питаћу те, кад стану да пљуцкају на нас — вели више за себе батеријски наредник. Тада се окрете мени: — Пази у правцу оне шуме...

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

Јес’, братићу!... ИИ »А како сам га ја замишљала !« говораше учитељица у себи, враћајући се своме стану. Разочарана је у свима својим претпоставкама и надама, које је сновала још у школској клупи.

Она му приђе слободно, као да су стари познаници, и смешећи се поздрави га: — Добро јутро! Како у новом стану? — Добро јутро желим. Тхе... кад није боље... — Види се да ми нисмо за село: треба са њима бити друкчији.

— Ех, уздахну он и окрете лагано корачајући к своме самохраном и невеселом стану. ВИ Протекоше још три дана. Љубица све више улази у посао и све се више одушевљава радом.

Обрте се око себе, као да нешто тражи, затим корачи и упути се за децом к своме стану. А Гојко брзо распусти децу и оде журно у Брезовац. »Бар ћу добро навићи на овај пут«, помисли он, идући кроз потес.

Гојко признаде сам себи да није у стану извршити ниједну од тих мисли, да нема довољно смелости и одлучности за то, и у души му још јаче закипе и гнев и злоба

Тек кад јој се учини да Влајко обрне главу к ној, — образи јој се оспу лаким руменилом, а груди се мало брже стану дизати и спуштати... Веља се одмах по ручку диже и позва Гојка да га прати, јер се мора вратити кући раније.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

Ја сам чула, да си кујунџија; Послаћу ти ситну трепетљику, Сакуј мени статве и брдила, И остало, што стану ваљаде, И од тога што теби претече, Сакуј себи токе на јелеке, Токе носи, мноме се поноси.“ 105.

Ој пелен, пеленче, моје горко цвеће! Тобом ће се моји свати накитити, Кад ме стану тужну до гроба носити.“ 145. Море, дуну ветар са горњака, Те донесе мирис од момака: Благо мајке која га родила,

Црњански, Милош - Лирика Итаке

дакле, да одем у Коморан у двадесет и девету, да кажем збогом и да узмем своје ствари, које сам оставио тамо, у свом стану. Делегација Народног вијећа издаје нам једну цедуљу, која важи до Загреба, за железничку карту.

Не добијам више писма од матере, не иду тамо ни железнице. Остајем сам у свом стану, без новаца, и распродајем ствари, да бих имао да платим храну и кирију. Скупоћа расте.

Уз Маску је, према обичају ДХК, и моја слика. То је једна моја фотографија, снимљена у стану мога брата, на неколико дана пре почетка рата.

Даме, које су обучене као полусвет, али су кокетне, и господа, која пазе да један другоме не стану на ногу. Међу излагачима, и то међу добрима, много је странаца. Новине су то објавиле, и сад почиње одбрана против њих.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

“ Око хотела где сам одсео, после ових чланчића по новинама, поче се окупљати свет. Стану, гледају, блену, па једни одлазе, други дођу, и тако у свако доба стоји око хотела велика рула, а кроз њу се мотљају

Тако данас, тако сутра, па почеше луди с њим да праве шале где стигну, где стану. Он се бори, бори, па малакса... Жао ми га јадника! Није био рђав!...

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

док не дође она тета! ... Отац дође весео, узме га на руке па му пева и прича пуно лепих ствари... После га стану целивати и отац и мати, стану се обоје весело смејати и отимати о његов загрљај...

Отац дође весео, узме га на руке па му пева и прича пуно лепих ствари... После га стану целивати и отац и мати, стану се обоје весело смејати и отимати о његов загрљај...

Капетан Живко, који дође на колима, и не сачека да коњи стану, већ нестрпљиво искочи из кола и прошавши одељак за пртљаг, изађе на перон.

Но кад му снаша Јула стаде разлагати како ће то изгледати кад он буде после капетана прво лице у вароши, па кад стану први трговци а...

Има таквих жена које стану набрајати хиљадама разних добара, којима притежава просилац, и у својој беседи направе га милионаром, а кад тамо после

Позове ту комшије па се стану частити, сви су хвалили момка, и тако се то све лепо уреди и сврши се наодмах затим венчање.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

је себи Срета поставио за задатак одмах оно вече чим је разместио своје скромно покућанство у свом новом и скромном стану.

да има фајде од познанства и разговора са једним, на пример, господином из Београда, па прима све и оћути; али кад га стану дирати за госпоја-Гизелу, како јој је купио либаде, шамију и штифлетне, — ех, онда престаје све!

Ово је имало добра дејства. После пет-шест прочитаних страна, испаде му књига из руку и он се придружи Максиму. Стану обојица хркати, и тако лепо један другом одговарати као да један држи једну а други другу певницу. Ноћ је увелико.

Само да станеш па да гледаш, слушаш и да сехириш! Оне се мало држе ствари, него реч-две па одмах прелазе на личност. Стану једна другој пребацивати ово или оно, овога или онога. Какве ствари чујеш!

тако с Мићом »Официром« (коме је од тога времена језик био сав испечен и црн као ђон од силних кафа муфте попијених), стану обојица па гледају премештену судницу и нове часнике. И Срету обузме нека милина и неки понос.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Средином века, на Карабурми, живео је Хаџи- Тодор Намрштен као Вук Караџић, немилосрдан ко кондор: У једнособном стану, са женом Милицом, водио је битку За правопис, за добар језик, за реч јасну и бритку.

— Проводиш с мамлазима који неће да уче! На Карабурми, у Маљенској број 2, у стану 16, По целу ноћ гори лампа, ко успламсала савест Народа који не хаје за чист и правилан говор: Сам против свију

Ноћ кад се спусти без звоњаве и вике, Како спавају трамваји у свом стособном стану? Имају ли, можда, неке ружне навике? Лежу ли на леву или на десну страну? — На леву страну починак није здрав.

„Песме за врло паметну децу” писао сам у Паризу, током 1990. и 1991. Измишљао сам их у свом приземном стану, у Деветнаестом кварту.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

Умрлих ружа мирисе што блâже, Умрлих дана спомен који трне Уз куцње срца к’о добоше црне; Који време, живот вечном стану вуку. И свод к’о црни симбол је наднесен Над општу, тужну мочар... Свуда јесен!

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Свекар и свекрва пажаху је колико и своју Стану, а Стана, од милоште умјела је тако приљубити к себи дијете јој и њу, да се ни једно ни друго, ноћу ни дању, не

То тргну Стану из њенијех мисли, па положивши кудјељу, нагну се над рањеником. На лицу његову не бјеше трага животу.

Пеју мило би спријатељити се с такијем човјеком, па вјери Стану за сина Радојева“. „Па је ли жив син Радојев?“ запита медик. „Јест ја. Зову га Кићун!“ „Па шта би даље?“ рече медик.

Ово јој није без неке! Мислим ја... Говори, говори, а све наврће говор на Стану: како је прикладна, душо моја, како јој је већ ред мијењати домом, и шта ти ја знам...

— Говори! говори, шта је! — Богме, ево шта је: човјек ти поручује по мени, за Стану! — Који човјек? — Мираш Цуца, добар, пош... — Па зашто да по теби он поручује? рекох ја, па се прекрстих од чуда.

Ја јој се измакох. Она избуљи очи, па додаде: ти мниш е ћу ти стару пјесму. Није. Друга је! Мираш не иште Стану за Радојева сина, но за свога!“ „Ја се, Пејо, прекрстих два пута, кад чух што Стамена рече!

„Шта би, жено? Шта рече?“ „Ето, богами, то! Мираш Цуца иште Стану за сина свога. То ти је по поруци, а он ће, зар, главом то сјутра... Ја обрнух Стамени плећи, па у кућу.

Но он... тобож’... да се не прекида, што је божијим вијетом свезано, хоће Стану у свој дом. А и одјељен је од синовца...“ „Сад ја разумијем боље здравицу вечерашњу!“ примјети сердар.

Многи не знадијаху ништа о томе, што сад први пут чуше. Сви обрнуше главе пут кола, па тражаху очима Стану, а, знамо, да им није требало много тражити. „Шта ти велиш на то, сердару?

„Отишао је да сô сије!“ одговори Ђеклић, весео, превесео. „Наједио се што не дам Стану за сина му!“ одговори сердар, отежући сваку ту ријеч, и гледајући значајно Јоки у очи. „Е, фала ти!

Адолф се диже и поздрави са сердаром, с домаћицом, с Милицом, па очима тражаше Стану. Сердар је викну. Она изађе. Збиља бијаше блиједа. Адолф јој стиште руку, по њемачкоме адету, и погледа је значајно.

Збогом прошлости!“ па обрнувши се к домаћој чељади, погледа на Стану, а погледа је тако, као да би јој рекао: „Ђе си ми ти ту ми је све!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Кад га доведу на суд и стану га питати зашто је то учинио, он одговори: „А зашто шиче на свеца?“ Да нијесам патила, не бих се у сриједу спратила.

бити истина, онда спусти на девет, па на осам, и тако доћера до једнога; а кад му ни то не ћедну вјеровати, него му стану говорити да је он то превиђео, откуд онђе курјак! итд., онда рече: „Нешто шушну, мени се учини има десет курјака“.

планини Мамуњеву (Црна Гора) има једно језеро, у коме су, вели се, живели нечастиви, па би сваког уморили ко би у стану (бачији) близу језера ноћио.

Једном се договоре два Букумира да преноће у стану и да виде шта ће с њима бити, али кад легну, туре један другом ноге у ногавице од пеленгира.

догоди се да однекуд залутају над језером голуб и голубица, па, видевши преко воде пружено уже, слете насред њега и стану на њему, задовољни и срећни, да се милују и љубе.

Мајка ће ти ујака женити, И тебе ће у сватове звати Када стану ујака женити, На дори ће дивојку просити; На вранчићу сватове купити, На зеленку дивојку довести: Ако дођу коњи

РАСЦВЕТА СЕ ЖУТИ ДРЕНАК... Ову игру играју само девојке, и то на тај начин што стану две и две окренуте лицем једна према другој: оне које стоје у пољу, представљају „дренак“, а оне које су унутра,

колико има жетелаца (да свакоме по један крај може допасти), па све те сламке стисне руком преко сриједе; а жетеоци стану око њега, и „ухвативши се“ свако по за један крај од сламке — (пјевају): Да с’ ватамо танке сламке, танке, танане,

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Брже боље отрчи мој отац, те доведе кобилу и жетеоци лијепо стану жети по ладу. А ја узмем џбан, па одем на воду. Кад тамо, а то се вода смрзла; онда ја скинем моју главу, те њом

Отац и мати, и други дворани стану га одвраћати, да се прође те срамоте; како би он, царски син, узео говедарску кћер, код толики други царски и

Одајући тако по земљи њи двојица заједно, дођу на море и стану да се купају; а ђаво удари копље са сунцем у земљу. Пошто се мало прокупају; онда рече свети Аранђел: „Де да ронимо,

Онда га се сијач тек опомене, и рекне му: „А жље те сакрио! умало те нијесам прождерао!” Иза тога пошто вечерају и стану се о свачему разговарати, запита Међедовић домаћина шта му је било ономе зубу, те је онако мимо све остале покварен.

Дошавши онђе, помисле да не ће у ономе чардаку бити њихова сестра, па се одмах стану договарати како би се уњ попели, и послије дугога промишљавања и договора, договоре се да један од њих свога коња

Кад ујутру сване, онда газда заповеди да све псе потуку само онога маторога пса да оставе. Слуге стану говорити: „За Бога, господару, штета је!” А газда им одговори: „Што рекох то да учините.

Кад уђе у змајеве дворе, нађе своју љубу, и обоје се врло обрадују кад се састану, па се стану разговарати шта ће сад, како ће се избавити. Најпосле се договоре да беже.

” Кад то змај чује, одмах седне на коња па потерај. А њих двоје кад опазе за собом змаја где их тера, препадну се, те стану нагонити коња да брже трчи, али им коњ одговори: „Не бојте се, не треба бежати.

” А Стојша му рече: „Ја теби не ћу ништа”, па га пусти, а змај га онда узме за руку па с њим у двор, те се стану веселити за недељу дана.

” Онда му Стојша рече: „Ја теби не ћу ништа,” па га пусти. Онда га змај узме за руку па га уведе у двор и стану се веселити за недељу дана.

Онда Стојша изиђе на змајев чардак па легне у хлад, а дворани кад виде шта учини, стану му говорити да бежи: „Бежи, јуначе, куд те двоје очи воде, док није дошао змај, јер ћеш зло проћи ако те затече.

опази толике мише и пацове почне их хватати и давити па све на гомилу свлачити, а и миши и пацови познавши ко је ту, стану бежати куд који.

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Мајка ће се тек пред вече вратити с посла. Кад би бар имала пса или мачку? Ах, којешта! Где у њен тесни кавез да стану пас и мачка? Једва сунчева зрака понекад залута, заигра по зиду, каже: — Улови ме, улови! — па оде.

Девојчица у чуду протрља очи. Је ли могуће? Била је опет у свом подрумском стану изнад кога су се, као стрме литице, дизала бетонска здања замрачујући видик. »Сигурно сам све то сањала?« — помисли.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

пошао ка војницима који су пуцали у њега, гледао им црне осмехе и стао да им довикује, на савршеном турском језику, да стану, да престану, да је то пут у зло.

у остарелог и пребогатог Мајор-Мишу који ће, готово век после Кочине крајине, 1885, у дубокој старости умрети у свом стану у Букурешту, а Пиринчана је још једнако опстајала у улици која се више није звала Дуга него Дунавска, па Видинска, па

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Моје тице лепе, једини другари, У новоме стану познаници стари, Срце вам је добро, песма вам је мед; Али моје срце, али моје груди, Леденом су злобом разбијали

Петровић, Петар Његош - ЛУЧА МИКРОКОЗМА

већ бијели небесни полкови све мостове бјеху напунили са својијем дивнијем масама; свак се своме повраћаше стану, неки пјешком, а неки на крила: непрегледне њихове станове прекрилише б'јелим околима.

Попа, Васко - КОРА

мир ОДЈЕКИВАЊЕ Празна соба стане да режи Увучем се у своју кожу Таваница стане да скичи Хитнем јој једну кост Углови стану да кевћу И њима хитнем по једну кост Под стане да завија Хитнем и њему једну кост Један зид стане да лаје И њему

нам срца У грлу мртвих стубова лупају Истрчали смо из груди 14 Очију твојих да није Не би било неба У слепом нашем стану Смеха твога да нема Зидови не би никад Из очију нестајали Славуја твојих да није Врбе не би никад Нежне преко прага

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Има осам кула високих као наше седмоспратне зграде. После неколико корачаја стигао сам до приступа Лавоазијеовом стану који лежи, као што знам из његове биографије, у Улици Серизе. Ту, поред улазне капије, стоји војна стража.

Већ од година окупљају се академици, кад год затреба, овде у нашем стану, на саветовање. Поред тога мој муж је пре четири године, а преко своје воље, постављен за директора Академије.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

А командант са ађутантом, на коњима, обично стану у страну, поред пута, и пропуштају пук дасе увере о дисциплини на маршу.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

) Тад се домаћице у мјесту стану натјецати у таквим позивима. Сваке недјеље или светка у свакој уследнијој кући ручала је по једна глумица.

И тако, под конац зиме, они се стану спремати за одлазак. Одлуче да се одуже мјесту једном опроштајном представом. Припреме су се вршиле и покуси одржавали

Неко вријеме, чак, био сам на стану код њега, да би подука и надзор били што ревноснији. Био је то ситан, жгољав човечуљак, с непокорном чупавом косом,

Али, наравно, вара се. Јер, послије првог часа оргијања, људи стану опет нешто организирати. И не успијевајући да измисле ма шта боље, то што изорганизују буде и опет, фатално, држава.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Тако је цедио и становнике и своју дружину, док год не стану да се оплећу густе мреже око њихових недела. Кад осети да је близу крај, он убије вођа дружине, узме од државе уцену и

Кад дође чиновник полициски да распита за Ђурицу, нађе му врата на стану отворена, у пећи још тињаше догорео пањ, а у соби по поду беху разбацани комади хлеба и печена меса, неке крпе и стара

био сам луд.... — Зар није боле, вељу, да их бираш кâ гниле крушке... Да ви’ш само ову моју гошћу, да ти очи стану!.... — Хе-хе... — стаде он да чупка и глади брчиће — ја вала баш тако.. Ону могу и отерати...

То би славно било !« — мисли капетан и даје знак оној тројици да стану на врата. Митар жандарм, одважан момак, стаде први, и по упуству капетанову покуша да види јесу ли закључана врата.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Они у рају стану диванити да га не спада живога у рај, али им старац рече: — Ето вам вашега раја, ја ћу бити само са мојим лаћама.

Кад ујутру сване, онда газда заповеди да све псе потуку, само онога маторога пса да оставе. Слуге стану говорити: — 3абога, господару, штета је! А газда им одговори: — Што рекох, то да учините.

Кад уђе у змајеве дворе, нађе своју љубу, и обоје се врло обрадују кад се састану, па се стану разговарати шта ће сад, како ће се избавити. Најпосле се договоре да беже.

А њих двоје, кад опазе за собом змаја где их тера, препадну се, те стану нагонити коња да брже трчи, али им коњ одговори: — Не бојте се, не треба бежати.

Дошавши онђе, помисле да неће у ономе чардаку бити њихова сестра, па се одмах стану договарати како би се у њ пепели, и послије дугога промишљавања и договора, договоре се да један од њих свога коња

Кад после тога прође неколико дана а царев син не долази кући, стану се чудити шта би то било да га нема. Онда пође средњи син у лов, па како изиђе иза града, а зец скочи иза грма, а

У двору се поплашише и стану од страха дрктати. Наједанпут неко проговори: — Отворите, царевићи, врата! На то вели најстарији син царев: — Не

Сева, грми, тутњи, пуца, вас се двор стане љуљати, но то прође, и сјутра осване дан. Како сване, они одмах стану гледати да л̓ има какога год трага куд је она сила ишла од двора царског, али се ништа знати не море; нигдје никакога

Кад сјутрадан сване, браћа се врло забрину што се учини с њиховијем сестрама. Пошто прође доста времена, стану се браћа једанпут међу собом разговарати: — Мили боже, да чуда великога!

Најпослије један другоме рече: — Да идемо сестре наше потражити. И одмах стану се опремати сва три брата, узму новаца за пута, па пођу тражити сестре своје.

Он их пробуди, а не каже им ништа. Отале се подигну и стану путовати даље. Кад се мрак почне приближавати, стану они једнако говорити да треба ђегођ близу воде заноћити, и сами

Он их пробуди, а не каже им ништа. Отале се подигну и стану путовати даље. Кад се мрак почне приближавати, стану они једнако говорити да треба ђегођ близу воде заноћити, и сами се уплаше, јеп цy заишли у неке опаке планине.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

” Од повратка из Халеа слушао сам ове речи како ми одзвањају у ушима, без обзира где сам се налазио: у стану, у лабораторији у слушаоници или чак и у Николиној продавници.

Ћипико, Иво - Приповетке

Од синоћ ништа није окусила, завежљај с крухом однио јој поочим, па инстинктивно упути се према његову стану. Неколико пута, у одмацима, страхиво покуца на ниска врата, загребе залеђеним ноктима, зове полако у стиду и страху,

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

али је браћа дају Мити; у приповеци Они Мита воли Мару, али га родитељи жене Мариком; најзад, у Увелој ружи Коста воли Стану, али његова баба и њена мајка Стану удају за Николу.

Они Мита воли Мару, али га родитељи жене Мариком; најзад, у Увелој ружи Коста воли Стану, али његова баба и њена мајка Стану удају за Николу.

верзији Увеле руже Станковић је уклонио сабеседника, па се сада Коста непосредно обраћа Паси, која је преименована у Стану.

Краков, Станислав - КРИЛА

Сваког другог вечера је Митфорд ноћивао у логору Тумулусу, и остављао Душка и Ивету у њеноме стану. Душко је био задовољан, само је новац нестајао. Храмао је још на рањену ногу. Ипак је морао отпутовати.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

А, вјере ми, махнита је! ДРУГИ ТУРЧИН: Луда је, честити пашо, те од нас тражи јединца свог. СУЛЕЈМАН (види Стану): Дошла си зар?... А шта ћеш ту? (У себи.) Син јој је јоште ноћас умакô Па ко је, врага, држи овде још? (Гласно.

И да се спрема... (Види Главаша.) О!... СПАСЕНИЈА (гледа у Стану): Ево ти дела, Рођена мајко сваке несреће! Страшан је ремек твоје старости Што га је безум мозга болесног У

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

ми је мило и драго; на тебе, драга Србијо, чија се судба сада решава, и док ми овде толико зебемо за тобом, у турском стану сигурно, баш сад смишљају како би ти пре дошли главе.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

А он опет рачунао да ја овде никога не познајем, и где бих био у то доба него у свом стану. Али кад тамо... мене нема.

— Ја знам где су они сада. — Али, шта нас се тиче! — Драгиша... ја знам где су. Она је код њега у стану. — Њене очи синуше чудним сјајем, а ноздрве јој се раширише. — Слушајте... слушајте! — говорила је узбуђено.

Али из извесних разлога немогуће је... — Реците ми... Драгиша. — Откуд знате да је она у његовом стану? — Нашла сам једну цедуљицу у њеној ташни где јој јавља, после неког састанка, да ће часови које су провели заједно у

сам једну цедуљицу у њеној ташни где јој јавља, после неког састанка, да ће часови које су провели заједно у његовом стану, остати незаборавни... — Када сте то нашли? — Јуче. Била је то, дакле, њихова несмотреност. — Реците ми разлог?

Пред овом понудом за којом сам чезнуо, био сам на ивици да попустим. — Добро, кад знате да су заједно у његовом стану, рећи ћу вам: дао сам Полети часну реч да ћу вас чувати. Она се трже.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Питај боље гди је мир, Гди је срећа стална, Гди не стиже несрећа, Бледа и печална. Беда у пустињи, беда у граду, у стану и веси, Беда гњави сваки простране предел земље.

Кад султан паде, грозни страх и туга Обузе Турке у царскоме стану, Па забуњени скачу, беже, јече, А српски мач ји немилице сече.

слова, И ко донде доспе, слова чита ова: „Кад се смрче телу, тада духу свану: Дух младића овог сад је у мом стану. Црна тешка земља духове не гњечи: И тљенени човек само под њом јечи. Ој, путниче сваки, пред споменом клечи!

у хајдуке иду понајвише најзнатнији људи и да међу њима има добријех и поштенијех људи, који тек у друштву мало помало стану зло чинити; да су хајдуци у почетку буне на дахије (1804. г.) били народу од велике помоћи и користи итд.

врата, кроз која спровод један од седам мушких и пет женских лица, на подобије римских богиња обучених, у салу уђу, стану до постамента и ту најважнија женска, као Минерва одевена, на престол седне, на високи постамент подигнута буде.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Ђурђе те љуби... за љубав ће ти Лавова горских дати хиљаду Да као бедем, љутим челиком, Пред венецијанске стану зидове: Силу одбију — силног побију...“ Разумела сам све, — Леонардо, све!

Јакшић, Ђура - ПЕСМЕ

Моје тице лепе, једини другари, У новоме стану познаници стари, Срце вам је добро, песма вам је мед; Али моје срце, али моје груди Леденом су злобом разбијали

Станковић, Борисав - ГАЗДА МЛАДЕН

Само, од сељанке разликовала се по новој шамији и по новој, целој антерији. Пресукана, понизно дочека баба-Стану. Поздрави се. Баба-Стану није изненађивало што је она познаје, то се већ зна.

Пресукана, понизно дочека баба-Стану. Поздрави се. Баба-Стану није изненађивало што је она познаје, то се већ зна. Још откопчавајући колију, као да се расхлади [она рече зашто је

Зна да мајка му, слободна тамо, код нове снахе, млађег сина, можда доноси вина да сви заједно, у новом стану, пију више него што им је за време оброка заједничке вечере било довољно...

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

која је певана на следећи начин: женско дете, легнувши на траву (леђима), »учини се као мртво«, а остале девојчице стану око њега, и посипајући га травом певају песму која почиње стихом »Умре, умре Рајоле«, а завршава се питањем »Гди ћемо

као цвету којим се кити мртвачка пратња: »Ој пелен̓, пеленче, моје горко цвеће, Тобом ће се моји свати закитити Кад ме стану тужну до гроба носити«. — У околини Зајечара за п.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Тако би му било више места у каквом музеју него у мојем ваздушном стану, али онамо може да доспе и кад мене не буде више. Сада, по Вашој жељи, прислањам свој образ узањ.

Ја седох на сламњачу постеље и обазрех се по моме новом стану. То је била „соба за отмене самце“ цесаро-краљевско гарнизонске апсане.

Станковић, Борисав - ТАШАНА

Право је имао мој покојни млади газда што, место толиких хаџијских и газдинских кћери, тебе узео. Колико пута, кад стану да му говоре и не дају да узме тебе, он, ако је тога дана још и тебе видео гдегод, на каквој капији, кроз какав

ТАШАНА (неугодно, с досадом зауставља матер): Ох, не то. Та није то. Не знате ви. (Оставља и матер и Стану и иде, изваљује се на миндерлук до прозора): Оставите ме, оставите ме. Болесна сам.

Слушкиња одлази. СТАНА (полазећи): Има, има. Има од синоћ доста јела и даћу свакоме да једе. ТАШАНА (враћа Стану стајући испред ње): Чекај и види да ли сам као што треба закопчана. СТАНА (прегледајући је): Јеси, јеси. (Одлази.

Али очи ти и лице много говоре. Сва се сијаш, сва си срећна! ТАШАНА (загрли Стану): Ох ћути! Ћути, Стано! СТАНА Сва се сијаш, срећна си. ТРЕЋИ ЧИН Кафана проста.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Бива да од једноличности и празнине паланачког живота стану сви сатови по кућама; а за оно неколико џепних, што иду, нико не пита, јер се боје одговора. Зар тек!

Мени је заиста Бог послао децу, јер ниједно нисам родила, па ће ми дати и снагу да их подржим док на ноге не стану, и док несрећа мине. Она ће минути, јер је Бог праведан...

Е, сад знам! — Између оца и сина се провалио понор. То заиста нису савременици. Кад болест и смрт стану опомињати старце да они у нов живот не могу ући, пресече се нешто између две генерације.

Ништа не воле са страшћу и радошћу. И децу гледају да што пре школом или удајом смакну с врата. Кад пред мрак стану да се с треском приклапају шалоне, руке и лица која се ту помаљају некако су потпуно безосећајна, свеједно им је и то

Жене, а богами и људи, стану тек на врата радње, привире, па настављају пут. Наравно, госпа-Јелка не излази уопште из контоара, а разговара с

Трећи пође ка порти и парохову стану: гвозденом полугом затворен улаз који се иначе никада не затвара друкчије до куком, за коју цела варош зна где је.

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

Кад се два намагнетисана тела стану привлачити, ни њихова воља, ни сви људски морали, не могу их спречити да се при влаче све док су у области тог

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Већ се изгубили и послови које је волела: ко још меси, ко тка? Нема места за разбој у стану, и она је ту сувишна. — Проклето огледало! — шапну једнога јутра у себи. — Кад бих бар мало остарила!

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

На лице зима ће доћи, А лето У срцу бити. 49 Кад се растају двоје, Они се рукују тад, И стану плакат и дуго уз горки уздишу јад. Ми нисмо плакали, драга, Нит' рекли ''ах!'' ни ''вај!

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Али Турци стигну раније и Момчилову војску узбију. И одмах стану кликовати да су победили и растурати се у пљачку. Кантакузин је с турским поглаваром Умур-бегом ишао тек иза те

били и убијали, глобљавали, отимали (или узимали као своје) коње и оружје, и друго што им се год допало, најпослије стану силовати жене и дјевојке: изгонили су их у коло, да играју пред њиховијем хановима и чардацима, или пред чадорима, па

Ти отиди у ризницу б̓јелу, те ти узми жутијех дуката, даји бакшиш младим Сарајлијам̓ кад ти стану лова доносити“. Оде Грујо у ризницу б̓јелу; лаком хајдук бјеше на дукате: накупио жутијех дуката у џепове и у чизме

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

— Не знам, дјецо. Док су се ђаци збијали у гомиле по дворишту и узбуђено ћућорили, Лана је у свом стану нервозно окретала дугме на радио-апарату и сагињала главу да боље чује.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Каде већ у дубине зађу и стану штогод пронаходити, тадар се и више освесте са забом о земљи и ништа с хићњом не проходе: сваки груменак прегледају

и старалац се Бог, побоље хотећи му прославити и на бољи глас издигнути оно мученичаско свето место, уочи њихова на стану тога свечана года, учини на мору велику фортуну, студено време и плаху, голему умножи пљушталу врло кишу, тако да нико

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

— Ба! Било је! Било је, ама неје тако без ред било! Пантиш ли, хеј—хеј, дамно, што учини онај Миче Вачин... кад стану ашик на ону ченгију Ђулсефу... Челебија се зваше?!

па отрче весело тамо где се оро игра. Ту стану. А обично и најрадије стану на какав басамак или камен, — једно да боље виде, а друго да изгледају веће.

па отрче весело тамо где се оро игра. Ту стану. А обично и најрадије стану на какав басамак или камен, — једно да боље виде, а друго да изгледају веће.

Па хоће и да се пошале. Кад год ту тако стану, увек питају и моле да им се да штампан ред игара, питају где је гардероба за ствари, одакле се поручује сладолед за

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности