Употреба речи арбаније у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

“ За време балканских ратова и за време кратког живота аутономне Арбаније, па и за време Светског рата, Јужни Словени су стално нападали политику АустроУгарске и отворено исказивали своју

време протеривања Аустријанаца из Србије (1914), а нарочито за време повлачења војске и једног дела становништва преко Арбаније, када је сваки био остављен својој судбини (1915).

динарских људи јавља се југозападно од Сјенице, где је динарско становништво у Црној Гори и становништво северне Арбаније до реке Маће организовано у племена или фисове.

О племенима северне Арбаније која су често мешовитог, српско-арбанашког, порекла, али данас поарбанашена, нећемо се бавити.

Знају јој границе, славне градове и места. У ове границе увлаче „половину Арбаније“ сматрајући је као историјску српску област, насељену племенима српско-арбанашког порекла.

У Росоки су најстарије породице од Аромуна који су досељени из Арбаније. У Лазаропољу се један од највећих родова зове Дракули: аромунског је порекла и сви су његови чланови јако црномањасти.

Више него и у коме другом варијетету превлађује старо становништво, и поред њега српски досељеници из Арбаније, који су се у ову област доселили нарочито у току последња два или три века.

Између њих су се увукли многобројни досељеници из Преспе, од Струге и Охрида, од Костура и средње Арбаније, од Скадра итд... И само њихово име се са временом изгубило. Познате су само области у којима су седели.

У Росоку су најстарији становници „Власи“, који су дошли из Арбаније. Као што смо видели, у Лазаропољу има велики род Дракули, пореклом из Росоке, који се у ово село доселио пре 120

). Ово су облици који немају ничега архаичног. Стару словенску основу појачали су многобројни досељени Словени из Арбаније.

Међу Мијацима има, дакле, много српских досељеника из Арбаније, на које ћемо такође наилазити и по другим областима. Пред процесом арбанашења и помухамедањивања они су делимично

Доцније је било и нових прожимања: долазили су аромунски досељеници из Арбаније. Али је с друге стране и словенски елеменат био појачаван досељавањем Срба из Арбаније, нарочито у току последња

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

Видите ли, ако Бога знате, колико је мора и приморја, равне Босне и Херцеговине, Арбаније управо до мора, колико је наше Горе Црне, — све је облак притискâ једнако, свуд се чује јека и грмљава, свуд испод

Паде на њем клетва бесчестија. Што је Босна и по Арбаније? Ваша браћа од оца и мајке; сви уједно, и доста работе. Крст носити вама је суђено страшне борбе с својим и с туђином!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности