Употреба речи аршин у књижевним делима


Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Па Тијосав који у десној руци носи дренов штапић и њиме се поштапа, левом размахује и одмакао је за читав аршин од себе, јер му јатаган смета. Па Никола Ђеро који сваки час долази мојој кући и пита: „Треба л' што за кућу?

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Пуја је скинуо читав аршин, као американ јаке и дебеле паучине, и омотао је детету око носа, као прву помоћ рањеноме.

Лалић, Иван В. - ПИСМО

(5. ВИИ 1989) НИКАДА САМЉИ Никада самљи него крајем јула Када је лету педаљ до зенита, А хлорофилу аршин до расула У метастази жутила и руја, Тамније када зелене су боје У вртовима, а стрњика сува, Тамнија доња амплитуда

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

и скупу материју за направити [х]аљине, би ли је дао једном терзији који се само зове терзија и држи у руку велики аршин и маказе, а не зна ни кројити ни шити?” Архим[андрит]: „Такога би[х] ја терзију с његовим истим аршином по леђи.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Није, штоно рекну, сасвијем ни прождро, а два рога изникоше наврх главе, и што би избројио до десет узрастоше колик̓ аршин дугачки.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

За припашајем се испријечиле двије зеке и 'анџар, има у њему аршин. Кад се окрене шкрипне оружље, а ћурчина се око њег' засалампија. У'ватио га некакав мерак, па ода и сијева очима.

А ко оно зна, вузле једно вузласто, осим тог царског чина на теби, направити од аршина аршин и пô, од оке пôке, а од пôке оку — како кад, а?! Е, де-де сад кажи, немој врдати! Е, мој синко!

благословити, опростити аман — милост; вера, задата реч; као узвик значи преклињање; баш, управо ардовић — буренце аршин — стара мера за дужину (између 65 и 75 см) аскер — турски војник асли — сасвим, потпуно ат (хат) — добар коњ

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Делиле су их две ограде; делио их је онај аршин земље — Горњоварошани га прозваше„Савин кромпир”; — делиле су их жене.

Па онда како се свет једнако мења, променио се с њим и аршин земље. Пронашла га деца неких нових Кашикарлија — продирао је полако у живот и уз порон — а и деца из других улица и

” Уосталом, како се Кашикара даље насељавала, аршин земље је постао врста уличице, био гажен, и зато мање закоровљен.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

обје ноге меће; што Момчилу златан прстен био, ту Вукашин три прста завлачи; што Момчилу таман сабља била, Вукашину с' аршин земљом вуче; што Момчилу таман џеба била, краљ се под њом ни дигнут не може.

обје ноге меће; што Момчилу златан прстен био, ту Вукашин три прста завлачи; што Момчилу таман сабља била, Вукашину с' аршин земљом вуче; што Момчилу таман џеба била, краљ се под њом ни дигнут не може!

харча) — трошак аргатлук — рад под надницу аргатовати — радити под надницу арзован (арзохан) — писмена молба аршин — лакат (мера за дужину) ат — арапски коњ атлија — коњаник аферим — браво, врло добро ахар — коњушница аџамија —

двогуба кеса која се меће с једне и с друге стране коња ел — јер елчибаша — главни поклисар (посланик) ендезет — аршин (0,666 м) енџије — бисер ере — јер ећим — в.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности