Употреба речи бадњак у књижевним делима


Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Каже да су Черкези ипак најгори. Они су улазили са коњима. Е, па, баш сам чекао да Божић-Бата убаци било шта под бадњак (јер, био је Бадњак) кад нам онај рођак са двогледима, бомбама и свачим објасни да он уопште не постоји.

Они су улазили са коњима. Е, па, баш сам чекао да Божић-Бата убаци било шта под бадњак (јер, био је Бадњак) кад нам онај рођак са двогледима, бомбама и свачим објасни да он уопште не постоји.

Матавуљ, Симо - УСКОК

Домаћица бјеше висока и суха, а снаха јој омања, једра. Уз кутњи зид у дворишту бјеху прислоњени бадњак и бадњарице, а на ражњевима четири пецива. Кнез назва бога и пружи жени џевердар, струку и јатаган из појаса.

И гостов поглед одједном пође по кући и чељади, те се устави на лијепој зубљоноши. Домаћин унесе бадњак и назва: — Добар вече и честит ви Бадњи вече!

Домаћин унесе бадњак и назва: — Добар вече и честит ви Бадњи вече! Крстиња засу житом њега и бадњак, говорећи: — Дај боже и с тобом заједно, Бадњи вече и сваки благи божји дан! Кнез положи бадњак на огњиште.

Кнез положи бадњак на огњиште. Кићун и Шуто унесоше двије бадњарице, називљући као и кнез, а прихваћани истим обредом.

— Дај, боже! Амин, боже! — повикаше домаћи, крстећи се. Кнез прели унакрст бадњак, па сркну и даде чашу госту. Овај се сјети шта треба учинити, окуси, поклони се и предаде чашу приставу.

— А сад да ти истумачим све — настави кнез. — Кад се налаже бадњак у срећним кућама пуцају пушке, пјева се и чини веље весеље, а у ојађелијем, као што је моја, тадај се најгоре

Дуго су сједјели ћутећи и мотрећи како прегоријева бадњак. Одједном стари Мргуд Шутов запита ускока: — Је ли, мој лијепи ђетићу, ти си од добре куће?

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

схватањима од пре рата; Он никад неће постат западњак, Нити се ишчупати из нашег блата: За Божић у Топчидеру сече бадњак, А крсна слава му је Свети Мрата...

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

(Главица купуса) 188 — Коса зелена, а тијело жуто? (Мрква) 189 — Крстише ме, у шуми сам одрасла? (Бадњак) 190 — Кућа од земље, кости црвене, а лишће зелено? (Мрква) 191 — Мање има када метнеш, више бива када узмеш?

господа бога“ варка — задњи део рибе око репа ведхе — старе вејка (веја) — грана (биљка) веле — много весељак — бадњак нет — већ већил — заступник; саветник; достојанственик вједогоња [једогоња; здуха(ћ), стуха(ћ)] — дух који изиђе из

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

И ја бих такав био према свом сину. Не волим га мање него пре неколико година. Нисам се изменио. — Време је бадњак да се унесе — рече Симка. — Време је, идем. Устаде и Вукашин, а Аћим му са отворених врата добаци: — Ти не мораш.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

А ми руке тремо, Рекли би и не би... Зашт’ да не рекнемо? Пећи су нам мале, а гдегде и фине, Не мож’ у њих бадњак, онај од старине; А собе су наше сад већ патосане, Хвала милом Богу и напредном труду, А где јоште нису ту треба да

Ми бадњак волемо — Али не можемо... Тако, то је било искрено речено! Што не може бити нико не захтева. Та Божић не тражи да

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

, ѕ. в. бадњак), и божићну синију (ГЗМ, 6, 380). У Боки планинци мећу гранчицу б. божићној печеници у уста (Врчевић, Три, 28).

У Босни узима се она (поред храста) и за бадњак (ГЗМ, 6, 1894, 381; Сцхнееwеіѕ, 17). На Спасовдан, у Црној Гори, прекрштају свако жито зеленом буковом граном (ако

Г. је у старинској религији морао имати велики углед, али који је данас избледео. Г. се понекад сече за бадњак (СЕЗ, 32, 1925, 368).

и ЗНЖОЈС, 12, 300), или коју (са новцима забоденим у њу) оставља полаженик на бадњак (ГЗМ, б, 1894, 381), или која се меће у славски колач (Беговић, 43; БВ, 6, 1891, 75), а свакако и она ј.

Употребљава се као врста преджртве (свакако не као лустрација): њиме, на Бадњи дан, бива посут бадњак, пре но што ће се сећи (на Гласинцу, ГЗМ, б, 1894, 381), домаћин (іб.

Девојке на Божић преду жицу на л. младицама које су тога јутра пре сунца с водом донесене. И те младице зову се бадњак (Беговић, 89 и 96). Према веровањима нашег народа, л. је и дрво мудрости, знања. »Није три пута око л.

прућем подстиче се бадњак (СЕЗ, 17, 134); у Босни чак п бадњак може бити од л. дрвета: кад га домаћин донесе кући, он њиме окруни мало чађи по

прућем подстиче се бадњак (СЕЗ, 17, 134); у Босни чак п бадњак може бити од л. дрвета: кад га домаћин донесе кући, он њиме окруни мало чађи по тавану и кућу прекрсти (СЕЗ, 32, 368).

Свакако због његове антидемонске снаге, и бадњаци и чеснице ките се л. (Вук, Рјечн., ѕ. в. бадњак; ЗНЖОЈС, 20, 36). Када у собу у којој спава дете улази често какво сумњиво чељаде, накаде дете божићним л.

Овас; зоб. Зоб има доста важну улогу у домаћем култу. Зобљу се посипа дрво које ће се одсећи за бадњак (Купрешко поље, ГЗМ, б, 1894, 382); полаженик, улазећи у кућу, сипа зоб из рукавице (ужичко, ЖСС 169); о Бадњем

, 19). П. може бити жртва уопште у сваком култу. Њоме се нпр. посипа бадњак (ЖСС, 161). Постоји и интересантан случај обедне жртве бадњаку: у нишком округу домаћин начини сврдлом удубљење на

СЕЗ, 32, 1925, 372). Под старинским храстом, верује народ, може бити закопано и благо (СЕЗ, 47, 1930, 104). Бадњак (в. чланак!) се узима по правилу (а у неким крајевима, нпр. у неким крајевима Босне, искључиво, в.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

декламатор 1879, Српски декламатор 1879, Босиље 1880, Мале гусле 1881, Мали свет 1882, Радован 1883, Полаженик 1886, Бадњак 1891, Бисер цвеће 1905. Јован Грчић Миленко (1846–1875), рођен у Черевићу, умро у Беочину.

Поповић: Дан и ноћ (књига за децу) Стеван В. Поповић: Босиље (књига за децу) Стеван В. Поповић: Бадњак (књига за децу) Јован Миодраговић: Загоркиња или живот наш у шуми и без шума (поучна проза) 1881.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности