Употреба речи бадњаку у књижевним делима


Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Наранча, поморанча (Шулек). У обичајима и домаћем култу н. често замењује јабуку. У Требињу полаженик оставља на бадњаку јабуку или н., у којој су забодени новци (ГЗМ, 6, 1894, 381). О Бадњем вечеру домаћин дели укућанима н. (ГЗМ, б, 385).

Њоме се нпр. посипа бадњак (ЖСС, 161). Постоји и интересантан случај обедне жртве бадњаку: у нишком округу домаћин начини сврдлом удубљење на бадњаку, па ту метне мало меда, масти и п.

Постоји и интересантан случај обедне жртве бадњаку: у нишком округу домаћин начини сврдлом удубљење на бадњаку, па ту метне мало меда, масти и п., и од тога сваки после има да лизне (Караџић, 1, 1909, 213).

Вук, Рјечн., ѕ. в. бадњак; Караџић, 1, 1899, 213; ГЗМ, 6, 379; СЕЗ, 7, 115) узима (за) бадњак. Пандан овом нормалном бадњаку је обичај у неким крајевима да о Светом Игњату [или на Бадњи дан] полаженик донесе у кућу ц.

ИИИ ПОВОДОМ ЧЛАНАКА КОЈИ НЕДОСТАЈУ У »РЕЧНИКУ« 1. Као да су у саставу речника, Чајкановић је упутио на чланке о бадњаку (у чл. Храст), о запису (ибид.), о колачу (у чл. Пшеница), о митском биљу (у чл. Вратич), о сеновитим дрветима (у чл.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности