Употреба речи банатске у књижевним делима


Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

са наслоњеним подбратком на руку и налакћен на прозору, гледао је он преко мирне реке тамо у зелено-сиви хоризонат банатске равнице.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Био је то један од оних грчева какве осећате док сањате како вас спуштају у раку. Нисам хтео да мислим о томе. С банатске стране допирао је лавеж паса и тупи звук бућкала за сомове, а Бароница је чучала на скели и певала.

Водени цветови су се рађали изнад набрекле и запаљене Тисе, а из реке, са дна, долазила је вечерња тишина. Са банатске стране враћао се последњи брод, а горе на мосту тутњао је Тауерн-експрес. Лица путника била су зелена и неиспавана.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

87. ²⁵ Димитријевић, Софија, „Обичаји у личном и породичном животу“, Банатске Хере, (Зборник), (ур.) М. С. Филиповић, Војвођански музеј, Нови Сад 1958, с. 237. ²⁶ Филиповоћ, М. С.

659. ¹³ Димитријевић, Софија, „Обичаји у личном и породичном животу“, Банатске Хере, ур. М. С. Филиповић, Војвођански музеј, Нови Сад 1958, с. 233. ¹⁴ Милићевић, М. Ђ., исто, с. 190. ¹⁵ Бота, Ђ.

150. ⁵⁴ Димитријевић, Софија, „Обичаји у личном и породичном животу“, Банатске Хере (зборник), ур. М. С. Филиповић, Војвођански музеј, Нови Сад 1958, с. 234. ⁵⁵ Грбић, С. М., исто, с.

760. 34 Драгичевић, Т., исто, с. 489; Димитријевић, Софија, „Обичаји у личном и породичном животу“, Банатске Хере, Војвођански музеј, Нови Сад 1958, С. 235.

²⁰ Тројановић, С., „Момчаник“, СКГ, 1, 1903, с. 60. ²¹ Димитријевић, Софија, „Обичаји у личном и породичном животу, Банатске Хере, Војвођански музеј, Нови Сад 1958, с. 236; Петровић, П. Ж., исто, с. 267. ²² Петровић, П. Ж., исто, с. 37.

Димитријевић, Софија, „Обичаји у личном и породичном животу“, Банатске Хере (Зборник), ур. М. С. Филиповић, Војвођански музеј, Нови Сад 1958. Драгић, М.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

1841. дошао је у Вршац на богословију, и ту био један од оснивача дружине Србске слоге банатске. 1846. постао је парох у Панчеву и учествовао у 1848. Цео свој живот провео је у Панчеву као душа ондашњег Српства.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Видим Тител! Видим Тител! — кличе шева, узлетела у плаво небо изнад банатске равнице, обрасле златним класјем. — Дуг! Дууг!, Дуг на дуууг! — гуче голуб, а ласта на то одговара: Платићемо га!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности