Употреба речи басана у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Његове књиге имају педагошки и васпитни смер. На наслову Басана Обрадовић је ставио: »Мусеј свешченик девојчицам и деци ја појем«, и цела књига је упућена »љубезној сербској

— Лукијан Мушицки је човек XВИИИ века и велики поштовалац доситеја Обрадовића. 1800. издао је у Будиму избор његових Басана, а 1811. свечано оплакао његову смрт. Сва његова поезија носи духовно обележје XВИИИ века: она је пригодна и поучна.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Први пут објављена у издању Српског ученог друштва 1868, затим у посебном издању Врчевићевих народних басана 1888. 49. ЧОЕК И ЗМИЈА: Прибележио је Вук Ст.

61. ПАС И КРМАК: Забележио Вук Врчевић и објавио у својој збирци народних басана, 1888. 62. ЗВАЛИ МАГАРЦА НА СВАДБУ: Забележио Вук Врчевић. Објављена у издању Српског ученог друштва, 1868. 63.

63. ШИЉАЛИ ВУКА НА ЋАБУ: Забележио Вук Врчевић и објавио у својој збирци народних басана, 1888. 64. ЗА НУЖДУ СЕ ЛАЖЕ: Забележио Нико Бесаровић у Сарајеву и објавио у Босанској вили за 1887, стр. 189. 65.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

). Она су жанровски хетерогена, у њима има анегдота, басана (омиљена Доситејева форма), приповедака, понекад стихова, у једном случају чак и драма (Лесинг), затим моралних есеја,

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности