Употреба речи баји у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Гледај тамо посла, немој за ме бринути!... Ето... ја ћу децу мало забављати... И приђе дечици: — Ходите баји!... Дан је пролазио у раду. Пред вече се раздаде по мало вечере, па се спустише на црну земљу... И ноћ овлада...

Црњански, Милош - Сеобе 2

Повратак са тих маневара чинио им се, као непрекидни сватови, свуд куда би пролазили – као сербски сватови у Баји, у Сиригу, у Сомбору, у Ади, Мошорину, тако да се тек у Варадину братија разилази.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Такви су рељеф и геолошки састав Бачке до линије повучене од Сенте (на Тиси) према Баји (на дунаву). Северно од ове линије се јављају песковите дуне обично поређане у правцу северозапад—југоисток.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Забележено је да је било таквих представа 1815. у Баји и Сегедину, [1820. у Будиму], 1823. у Земуну и Темишвару,47 1832. у Араду, 1835. у Панчеву.

После његове смрти умрла је и његова поезија. ЈОАКИМ ВУЈИЋ У занатлијској породици, у Баји, у Угарској, родио се Јоаким Вујић 9. септембра 1772.

септембра 1772. Српску основну школу свршио је у Баји, потом је учио месну католичку школу. У Новом Саду учио је латински и немачки, потом гимназију у Калочи и Сегедину, и

Он је отворио српску романтичку приповетку. Рођен је 10. јуна 1826. у Баји, у Бачкој, у трговачкој кући. Крштено име било му је Тимотије, али он га је посрбио у Богобој.

Крштено име било му је Тимотије, али он га је посрбио у Богобој. Основну школу и нижу гимназију свршио је у Баји, а вишу гимназију у Пешти. У Пешти је учио права, и ту узео жива учешћа у првом омладинском покрету пред 1848.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

16. О лепи ви из уста њени баји, Кад седисмо ми вако обадвоје! О њеног онда ока кра(с)ни сјаји, У срце кад си падô моје!

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

не престаје да везе, онако одоздо према горе: — А увече, увече татица попије целу целцату чашицу вина и онда буји-баји! Бакута осећа да је опасност на помолу и извлачи се из куће на прстима.

Преседала. После ти се они покрију завесом, па буји баји све до сутра по подне. У шестака по подне пробуди ти се најпре мачка из унутрашњости; неко јој, то јест, прича одмах

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

6 Бука, нина (мајка) свога сина: Спавај, спавај, ја те не дам баји! Сан у бешу, а несан под бешу, Несана ти вода однијела, За велика брда занијела, Ђе’ но нема вука ни баука,

Уроке ти вода однијела, Моме чеду здравље донијела, Донијела здравље и напредак, Да ми буде здраво и напредно. 9 Баји, буји, моје чедо мало, Баји, буји, а нарасти нани, Па ћеш ићи у сватове уји.

9 Баји, буји, моје чедо мало, Баји, буји, а нарасти нани, Па ћеш ићи у сватове уји. Мајка ће ти ујака женити, И тебе ће у сватове звати Када стану

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Умро је у Београду. Мита Поповић (Чика Мита Поповић) (1841–1888), српски песник друге половине 19. века, рођен је у Баји, а живео у Сомбору. У детињству напушта богословију у Сремским Карловцима и уписује права у Пешти.

Био је члан Преоднице и питомац Текелијанума, затим судски бележник у Баји. У младости је слабо говорио српски па је песме почео писати на мађарском, под утицајем мађарских романтичара.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности