Употреба речи бајкама у књижевним делима


Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Крваво изгрева сунце у дивљим хајкама, А још ти предачких копља има по ждрелима, О света стара реко славна у бајкама.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Њу је њена теја, Ракичка, у Вуковару, успављивала, још увек, причама, о Настрадин хоџи, и дечјим бајкама. Евдокија – коју је Ракичка звала Евђо – обично би заспала уз бајку о медведу и лисици, о гостољубљу и добром срцу

је њена тетка, Ракичка, сад, са прича о медведу и лији, била прешла на приче о браку, о порођајима, и загрљајима, у бајкама, у шумама, где су краљице остајале саме, напуштене од злог краља, са дететом, на дојкама.

Али је био заволео ту своју полегушу. Као да се био подетињио, она га је успављивала, бајкама, о неком принцу, који се, са неким аждајама, борио.

Као да се био подетињио, она га је успављивала, бајкама, о неком принцу, који се, са неким аждајама, борио. У тим бајкама Павле је, као дете, највише волео неког чичу, са седом брадом, који седи у дворцу и мота конце, а ти су конци били

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Живећемо, само она и ја, у шумској кући, а јелени ће у сутон трчати крај ње. У свим бајкама које сам читао шумске виле имале су лик моје мајке. Одавно сам престао да читам бајке и да обећавам било шта.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

симболи су плодности и промене, а саме ове животињице су готово универзални симболи мале деце и јављају се у митовима, бајкама и сновима.

Ко су и какви су узори у нашим народним бајкама и песмама? Јунак и у нашим народним бајкама јесте по правилу најмлађи, трећи син („Баш Челик“, „Чардак ни на небу ни

Ко су и какви су узори у нашим народним бајкама и песмама? Јунак и у нашим народним бајкама јесте по правилу најмлађи, трећи син („Баш Челик“, „Чардак ни на небу ни на земљи“, „Златна јабука и девет пауница“

Оно је у неким бајкама сиромашно, у неким слабашно, трапаво, ружно, и често толико добродушно да делује као будала. Као младић, ово најмлађе

књиге за децу, којима се детету намећу догматска морална правила и издају строге наредбе (под претњом казне), у бајкама, песмама и причама оно што је морално, човечно детету није просто дато, већ је пре задато.

Укратко, народна књижевност својим разноврсним формама: пословицама, загонеткама, лирским песмама, причама, бајкама итд. даје изванредну основу детету за развој богатог, правилног и лепог говора.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Једног дана, испод крошње драге, заувијек се разиђосмо, друже, по свијету, к'о ракова дјеца, са бајкама, рђавим оружјем. Оста орах, у сумрачја млака шуми лажи малог чаробњака.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Кнез, уопште, није добро мислио о тим вилинским бајкама као што су слобода, братство, једнакост; из тога се, био је уверен кнез, увек испили неки Бонапарта.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

то уметање мање јединице у већу осећа се на свим равнима, и неодољиво подсећа на обрасце које налазимо у народним бајкама.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

се врши обредно љуљање (СЕЗ, 40, 68). У народној поезији ј. се често и радо спомиње. У описима какви су у бајкама од ј. су јасле (Вук, Пјесме, 1, 23), јармови (іб.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Онај први успе да се спасе у воду, али се још и данас познају трагови оног страшног уједа. Људска уобразиља, са њеним бајкама о змајевима и аждајама, заостаје иза стварних давних догађаја.

и оставимо иза нас егзотичне пределе и чаробне шуме, настањене чудноватијим животињама него оне што се спомињу у нашим бајкама, па се зауставимо на оној тачци нашега пута где је настао први живот.

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

све се смеје и весели, Само моје срце смејања не жели. Мала звонца звоне, сјају доле цветне, Као у бајкама зборе тице сретне; Но тај говор мени нимало не годи, Ја свуд беду видим куд ме стаза води.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности