Употреба речи бденије у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Беше Велики четвртак 1849. године. Народ се искупио на бденије и побожним срцем ишчекиваше да се молитва са свећеникових усана захори.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

По цркви беше све испретурано и узорвано; три дана и три ноћи читали су три попа бденије док се црква опет очистила. Дакле, да не спомињем те личности што су вазда друштво Узловићево, него да номенем само

— Деде, попе, бекријо стара!... Знам ја тебе — ти пуну оканицу на глави... А три дана држасте оно бденије, а? Него нека, деде још по једну! — и опет се куцну.

Теодосије - ЖИТИЈА

И док су се сви одмарали, богоносни поче свеноћно бденије стојањем, и као што се први пут молио, паде на колена и поче молити милост од свемогућег Бога, говорећи:

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

А у ћелијама вашим коленопоклоњења да буду док се молите. Чуваћемо ово било када је бденије, због труда од њега, и још дванаест дана од Христовог рођења и у Новој недељи. И у отпусне дане године тако имајте.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

касателни — у вези с нечим касати се — тицати се кастел — замак, тврђава катрамунаћ — проклињање, «клетвено бденије» (Вук Караџић) качество — особина каштел — в.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

У пролеће, на Ђурђев дан, сунце, зеленило... Уочи тог дана велико бденије, пуно свештеника и народа у „Спидиној капели”... А ја и жена испод цркве одмарамо се, одмарамо...

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности