Употреба речи бећар у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

, турски празник БАТАЛИЈА, франц., битка БЕРАТ, тур., царско писмо, указ БЕЋАР, раније: војник најамник; нежења БИМБАША, БИНБАША, тур., војни старешина, отприлике у чину мајора БИНА-ЕМИН, тур.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Кад и кад дође и до доброг коња. Једаред тако седи пред биртијом, пуши, чека лађе. Дође на коњу један бећар сиђе с коња, веже га о капак дућана, па иде у биртију да пије. И он и коњ ознојени, јако је морао јурити.

— Је л’ тај коњ на продају? — За новце је све на продају! — одговори му бећар опорно. — А пошто би га дао? — Двеста форинти. — Даћу ти сто. — Ни крајцаре мање, двеста. — А где си га купио?

Латов набрзо дође, али баш малочас пре сео је бећар на коња и одјездио. Није се хтео у биртији дуго бавити. Господар Софра баш онда није био код куће, отишао је Чамчи.

Бећаров коњ уморан. Богзна откуд га већ јури. Опколе га. — Дакле, ту си ти, јуначе? Доле с коња, то је крађен коњ! Бећар видећи латова са пиштољем, није му на ино, мора да сиђе. — ’Де ти је пасош? Бећар по џеповима тражи, нема пасоша.

Доле с коња, то је крађен коњ! Бећар видећи латова са пиштољем, није му на ино, мора да сиђе. — ’Де ти је пасош? Бећар по џеповима тражи, нема пасоша. — Сад ћемо те везати коњу о реп, па ћемо те тако водити у варош, а бићеш обешен.

— Сад ћемо те везати коњу о реп, па ћемо те тако водити у варош, а бићеш обешен. Знаш да је штатаријум? Бећар призна да је краден коњ; даје коња, само моли да га не вежу, да га пусте слободно.

— рече Пера. — Па сад се одма’ чисти, јер ако те још видим, штранга ти не фали. Засад ти праштам, — рече латов. Бећар најпре лаганим, а после брзим корацима провуче се до шуме, где га и нестане. Сад се латов и Пера на коњу поделе.

Ту је шегрт, баци преки поглед и на њега. — Добро вече! Отац се не одазва. — Докле ћу ја бећар бити покрај вас? Отац ћути, прекрстио на леђима руке, па се шета. — Дакле, ја увек бећар, а Шамика господин?

— Докле ћу ја бећар бити покрај вас? Отац ћути, прекрстио на леђима руке, па се шета. — Дакле, ја увек бећар, а Шамика господин? Отац ћути. — Дајте ми новаца! Отац ћути. Сад Пера иде за тезгу и отвори чекмеџе.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Затим пред новорођенчетом подигне своје дарове увис, према тавану и каже: „Да Бог да дâ бећар (или девојка) оволики порастао!

(а) Момак. Поред највише распрострањених израза „момак“, за означавање младића у народу се користе још и ове речи: „бећар“ и „поличар“. (б) Девојка.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Носи се мимо цео свет: капут као душанка, широке »вицезуавске« панталоне, руска капа. »Бећар« је био у младости, такав је остао до краја у животу; не воли рад, не зна цену времену, неспособан је за ред и правац

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

— Шта ћемо сад, чиме да те частимо? рече Гојко нудећи га у исто време столицом, коју је Стојан изнео. — Ја сам ти бећар, додаде он гледајући Љубицу преко очију. — А што гледаш госпођицу, насмеја се гост, кад ти она не може злу помоћи.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

биле трговачке радње беар, бехар цвет(ови) на воћкама; латице од таквог цвета бедевија - кобила арапске пасмине бећар - момак, нежења; весељак, лола биљур - кристал Божо = Божић Божоле = Божић болник - болесник борна (сукња) -

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Трогодац Ширга окупио младу јуницу, хоће бећар да ашикује, а она се стиди од Сивоње у јарму, па гледа само да сакрије главу у остругу.

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

35 Откад са мном драга није, Не смијем се као прије; Многи бећар шалу збија, Али ја се не насмија'. Откад сам је изгубио, Ја ни суза нисам лио.

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

Што несам бећар, та да гу ели узнем ели отнем од татка гу“, — тол’ко што је лепотиња!... — ’Адје ћути си, несрећо! — обрецну се Јевда

! Да се зовеш, ете, мајстор-Маниница!... И она луда и брљива бећар-Дока да ти се пада тетка!... „Тија вода брег рони; као камен дубе“, вели стара, искуством освештана реч...

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности