Употреба речи бистри у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Да их претвори у бесправне паоре, или – како су изговарали – у паворе! Неуки, неписмени, али бистри, осветољубиви, Махалчани су се ноћу, на рогљу, сашаптавали и преносили вести од уста до уста, као што се преноси

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

На основи непосредног проматрања могу о њиховој даровитости утврдити ово. Несумњиво је да су људи централног типа бистри и брзе схватљивости. Увек имају при себи сва своја чула и дух; готово су увек прибрани.

На Бистри и Горњој реци су се сачувала многа аромунска имена, као Маврово, Ничпур, Петилеп, Малишор итд. Друга су таква група Ми

Превез се спушта са главе низ леђа до близу паса. Најчешћа шара, која се у разним облицима понавља, зове се бистри крст и опомиње на шаре старих свештеничких одежда.

Овде се местимично наилази на карсне појаве и на понорнице (Тонивода на Бистри). Ово је један од најзабаченијих и најскривенијих крајева на Полуострву.

Мијаци су врло интелигентни. Нисам наишао ни на једног глупог и заваљеног. Они су ведри, бистри, присебни, брзо и добро схватају; умеју да господаре собом. Ове особине не произилазе из њихова печалбарског занимања.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

— Дакле, сад смо готови. Данас ћемо раније лећи, да се испавамо, јер смо уморни, да онде будемо бистри. Легну спавати.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Жиће лепо кâно лепи санак, Добар беше ти кô добар данак, Умиљато кâно вруле јек, Ка извора што је бистри тек Потекао па запао бедно, Па да ово није пева вредно! Знаш ли оно када једном, брате, Насрнула она двој'ца на те?

мачу, — али из деснице, Паде за њим бесни Радивоје: Та чело му прснуло на троје, Зрно пусто страга му на чело, Бистри мозак и очи понело.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

дошао Вуку и позив Гримов да приступи томе раду, и упутство како га треба обављати, овај генијални и ко завичајна река бистри Подринац одмах је схватио шта се тражи и од какве му користи то може бити.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Јер сељаци испод горе Јелице Мисле да су бистри као пчелице, И да није чудо што је Весела У престоници дичној нашој успела.

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

Што ће мене од тебе одбити? Сто путах сам у мојој младости из миндера у зору хитао на твој поток бистри и чудесни, над којијем огледујеш лице љепше сунца, зоре и мјесеца.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

И када зоре зраци буду бистри Продрли варош, липе у прашини, Кад буду изашли на сунце филистри, И драге ноћи крај буде тишини, Ја ћу, к’о често,

Раичковић, Стеван - КАМЕНА УСПАВАНКА

Изван тебе: сунце, мирис, смех и вода, Неки бистри корак, лаки поток, лахор. У твојој одаји: само мрак и штакор. Иза сна, понекад: штрчиш ко слобода.

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Тешко је било не удахнути пуним грудима бистри ваздух! Изнад њих трепериле су звезде. Плачку се учини да види како се неке од њих спуштају ка земљи. Ево их, ту су!

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

“ „Знаш у хладу, испод оне гране, Бистри извор, где смо били лане; Кажу да је из вилиних двора; Од њег' болник оздравити мора“ - „Оздравити мора“...

И свуда Просуће се мирис плавих јоргована; И пахуље сн'јежне падаће са грана У наш бистри поток што баштом кривуда. Узвиће се Љељо над нашим Мостаром, И сваки ће прозор засути бехаром, Да пробуди срца што

Попа, Васко - КОРА

косу развеселио Поглед ми зачуђен листа Сенка из сунца ниче Свет на прагу срца стоји Опет обронцима плавим У глас ти бистри силазим По нашу чаробну

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Али се његов бистри разум врати на време на прави пут, и он доврши прекинуту реченицу речима: „...када сам на обали мора принашао

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

— Али.. ако те чују... — Нека ме чују. Није отаџбина само земља, територија, зелени лугови, бистри поточићи и звоници. Отаџбина је и Правда, и Управа, и Слобода и Сигурност и Благодет. И Правда.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Можда ћемо знојем писат’ Бољих дана вест, Можда ћемо сузом писат’ — Нек’ се бистри свест! Можда ћемо крвљу писат’ — И тим Србин сме — Само кавгом међусобном Не, за Бога, не!

Јовановић, Јован Змај - ЂУЛИЋИ И ЂУЛИЋИ УВЕОЦИ

“ Знаш у хладу, испод оне гране, Бистри извор, где смо били лане, Кажу да је из велиних двора, Од њег’ болник оздравити мора. „Оздравити мора...

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Небесна луча нек’ ти чисте боје разгара, Нек ти рајском росом сокови бује бистри; Анђео љубови нек’ распири т’ огањ живота, А земаљска тебе рука се коснут не сме.

Настасијевић, Момчило - ПЕСМЕ

ЧЕСМИ КРАЈ ПУТА Ронила ронила ми дробну кап у сретање. На зов мој бистри, кад зором одвијуга, туга се румена с вечери отуд огласи, сејо. Ронила ронила ми дробну кап у сретање.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Све је изгледа тамо красно, и птице, и ливаде, и дрвеће изобиљних плодова, и бистри потоци, и дани пуни усхићене светлости, и мека предвечерја, и звездане ноћи, само су људи тамо исцеђени, суви, без

за неку једнакост међу људима не разликујући добре од злих, да помажемо и непријатеље као и пријатеље, смућујемо бистри ум људи лажним причама и лицемерјем.

један, лешкарили неко време са шакама под потиљком, гледали лењо и задовољно како трне светлост и како пропланком точи бистри птичији цвркут и онда облапорно навалили да једемо оно што смо нашли у торбама.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Тако уморни путник по равни пешчаној блуди, И види кладенац бистри и травни види пôд, А сунце подневно жеже и жеђ му умара груди, И слаби његов ход. Зорице моја мила!

1892. КЛЕОН И ЊЕГОВ УЧЕНИК Ученик Честити Клеоне, кренимо се даље! Сваки жбун ме себи, сваки цветак мами, И поточић бистри што нам жубор шаље, И вис Филопапе у јутарњој тами.

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

И свуда Просуће се мирис плавих јоргована; И пахуље сњежне падаће са грана У наш бистри поток што баштом кривуда. Узвиће се Љељо над нашим Мостаром, И сваки ће прозор засути бехаром, Да пробуди срца што

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Башча је он свачим накићена, тврдо обграђена и врло закључата. Бистри свагдашњи чист извор с говеди ни с крмци не погажен.

Боље и лепше је што је мало навинуло се испраљати почвршће, неголи пало и сроњено до краја издизати. Помалу се умље бистри. Глуху на уху говорити. Боље врсни млад разуман и освестан слуга, неголи будаласти цар!

Близу је ко таме лажа и превара примесна на макарситосу а не цела јапија. По малу се умље бистри и уши се чисте! А што много да ту и преклапљем, кад слабо ко то слуша?

САМФИР ДРАГИ Јест Христос самфиром драгим. Самфир камел је очолековит: бистри очи и глед чини очима. А е да Христос не даје ли вид очима; колико је слепце просветљао с гледањем; отворио је очи

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности