Употреба речи биљка у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

! Он нема рода, он је увела, погажена биљка, играчка ветрова, сува простирка каљавим ђоновима, па му је и оно милост кад га неки сиромашак за огрев употреби;

Африка

Она је изливена у једном једином маху и углачана чврстим ваздухом и хоризонтима. То је жива бронза која расте као биљка и као звер већ четрнаест година.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Прежде. Сад их више нема. Него сматра да человјек треба да живи бесмислено, као и животиња, звер, биљка. У благополучном здрављу, пустивши да се, њиме, јутра и вечери, догађаји, и време, играју, као што се облаци, око

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

У бочним долинама, нарочито у онима према Црној Гори, су највећим делом арбанашка села. Једна културна биљка, која је готово непозната на Косову, конопља, обрађује се у овој долини.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

“ Још из антике је познато веровање да мандрагора може магијски да изазове љубав, али, истовремено, ова биљка има моћ и да нероткињу учини трудном.

због враџбина подметнутих на свадби, да би са себе скинули ове чини, купају се у води у којој се налази расковник, биљка позната по томе што може да растури, раскује мађије.

⁸³ Имена Невен, Невенка такође су заштитна с обзиром да биљка невен штити од демона. У ову групу спадају и имена: Бранета, Браниш, Бранивој итд.

¹⁴⁴ Рута, биљка са јаком апотропајском снагом, такође се веома много користи као заштита од опасног дејства вештица. Народ сматра да

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

слети, куда заљубљени не долазе да сакрију од људи своје милоште, куд пут наноси само гавране, где је шимшир једина биљка.

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

Не жалим више никога. Не жалим више ништа. Живим само својим ћелијицама, само ћелијицама. Као биљка. Муња која суво ошину небо показа одједном све обале језера до највећих прецизности.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

војка: воћка; 2. биљка у лонцима или саксијама; овде: игра речима војница - 1. војна, војска; 2. врста пореза коју плаћају мушкарци

онај који са коњима и колима превози робу уз награду кита и сватови кићени сватови кићен - леп, красан кобиље - биљка из породице трава која има у класовима врло дугачко перасто осје (Стипа и С.

роба која се продаје; 4. новац, зарада од продате робе; 5. пазарни дан пелин = пелен 1. биљка из породице главочика, јаког мириса и горког укуса, која се употребљава у медицини (Артемисиа абсинтхиум); 2.

над неколико војника у турској војсци, водник челебија - млад господин; титула младића племићког рода чемерика - биљка из породице љиљана чији је корен врло горак и отрован (Вератрум) Џаба - на поклон, на част, просто ти било џемли

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

СТИДАК Ова биљка има бијел цвијет, у сриједи мало црвен. Србљи приповиједају да је оно црвено од прије веће било, па сад сваки дан бива

чувена са свога поштења („Тврде вјере као Брајићи“) брашњеница — јело што се носи на пут брзатак — брзак броћ — биљка са жутим цветом; употребљава се и за бојење — и као заштитно средство од вампира булумаћ (ч) — јело од пшеничног

— турска заклетва: „тако ми господа бога“ варка — задњи део рибе око репа ведхе — старе вејка (веја) — грана (биљка) веле — много весељак — бадњак нет — већ већил — заступник; саветник; достојанственик вједогоња [једогоња;

-баа — бунар; студенац уборак — мера (мали суд) за жито увјела — ујела уждити — упалити узлудобар — чуваркућа (биљка) узма — одузетост, укоченост (парализа) улиште — пчеланик умар — димњак уписан — насликан урок — моћ очију да се

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Цела соба била је пуна његова сјаја и мириса, али мајка није више ништа питала. Видела је да биљка весели девојчицу и спокојније је одлазила на посао. »Хоће ли се икада распрснути?

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

мале, јадни сиротани, Прошли су ме давно моји лепи дани Увело је цвеће, одбег'о ме мај; А на души оста, к'о скрхана биљка, Ил' ко тужан мирис увела босиљка, Једна тешка рана, тежак уздисај. XЛ ИИ ПОНОЋ Поноћ је, У црном плашту нема богиња.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Ту саопшти ово своје стручно мишљење: „Код Антикире расте лековита једна биљка; њен корен, раздробљен и метнут у нос, изазива јако кијање, па тим освежава и лечи сваки изнемогли или оболели мозак.

Сваки живи створ мора се борити за свој опстанак, животиња против животиње, биљка против биљке, а само способни побеђују.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Оно је застало задихано, подигнуте главе, и њихови су се погледи сусрели. Она је витка, свежа, и као биљка сочна. Она је љупка, и сунчани зраци трепере у дубини њених зеница као две звезде.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

бођидуша — бог и душа борије — труба бошча — велики рубац брбати — тражити рукама пипајући бређа — трудна броћ — биљка од чијег се корена прави црвена боја брчак — шуштање воде, таласић бујрум — изволите ваган — житна мера; чанак

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

И новозаветни љиљан, симболички преносилац благе вести да је Христос зачет, у исти мах је само биљка израсла из земљине утробе, али је реже жртвени нож.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

А кад би јој рекао, / да сад, / од њеног страсног осмеха, / добија једна црвена биљка, / на острву Цејлону, / снаге да се отвори, / она би се загледала у даљину”.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

одбране, Залиха снаге спремна ако живи клону И то је одбрана земље Велика реч ни из срца ни из главе Већ из земље ко биљка ил цвет Расте, и то је одбрана земље Намучено зрно мисли цвет Дан мисли сунце И то је одбрана земље Колико је земље

И оплођен прахом мутни цвет објави Померање порекла, дан већи од наде. Биљка те мисли; мој ум се исели Смело у цвет који иронично гледа Лобању празну.

мењају недељу за понедељак ИВ Два света је измишљају: подземни и онај чији је дан имитација невидљивог сунца Биљка са кореном изван овог света Отвара ветар и улази у празно не куцајући Продре кроз материју и такне бескрај њен

Петровић, Растко - АФРИКА

Она је изливена у једном једином маху и углачана чврстим ваздухом и хоризонтима. То је жива бронза која расте као биљка и као звер већ четрнаест година.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

— Гентіана верна. Гентіана верна... Гентіана... Народ је назива: заспанка. Нежна биљка која има затвореноплав цвет... Расте самоникло овде, међу мртвима, када се већ људи нису сетили да им оките гробове...

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

ВЛАДИКА: У земљи, сине, Где ретка биљка братске љубави, Умилног цветка мирис небески, Жељноме чулу смртног човека На меки крили слоге доноси — Још дубље

ШУЛОВИЋ: Суха је биљка то, Згажена — Снажнога стабла само пепео, Па чека мирно да га развеје Ветрића слабог несташна ћуд. — О!

Јакшић, Ђура - ПЕСМЕ

Прошли су ме давно моји лепи дани — Увело је цвеће, одбегô ме мај; А на души оста, кô скрхана биљка, Ил’ кô тужан мирис увелог босиљка, Једна тешка рана, тежак уздисај. На Липару 1866. ПОНОЋ ...Поноћ је.

Настасијевић, Момчило - ПЕСМЕ

Сâм ја. Топле пониру реке. Миришу на љиљане што прецветали лане. Сама згажена биљка златан отвара цвет из ожиљка. Шта ли се њима снило, па теку насмехнуте у тамни дол? Сâм ја.

Сâм ја. Настајем чудно из овог нестајања, сном те дубље ме све буди. Сама згажена биљка златан отвара цвет из ожиљка. БИЉКАМА Влижи се. Златна одора на њој. Смрћу позлати.

ИВ И знам, Велико, муком једно, ту куца срце. Увору где извирало, клици утаман биљка, тврдом незнања зрну, где се знало. В И знам, Велико, тамом једно, рођају заходи сунце.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Б. игра изванредно важну улогу у магији, религији и култу, у медицини, у поезији српског народа. »Ова је биљка нашем народу осим многих других, које су раста виђенијег, цвета и мириса лепшег, најмилија, чему је зар узрок тај што

У приповетки »Сунчарева мајка« (Вук, № 66) девојка се родила из б. Пошто б. на овај начин може бити сеновита биљка, разумљиво је што је нашао примену и у врачањима за дочаравање људске плодности.

В. и Шулек и ЗНЖОЈС, 14, 77. Биљка са спасоносном магичном снагом. Њоме се ките додоле (СЕЗ, 17, 183; Караџић, 3, 1901, 203 ид), и њене гранчице потапају

, 373). Сматра се као Оракелпфланзе <= биљка за гатање>. Жене га уочи Видовдана беру и мећу под јастук, и шта те вечери сањају, то ће им се десити (ГЗМ, 6, 1894,

(јер се од потковице, и од метала уопште, а нарочито гвожђа, плаше демони: отуда, на пример, пропис да се лековита биљка не сме вадити из земље ножем, да не би демон, који је у биљци, побегао).

испирају се уста, кад боле десни (СЕЗ, 14, 228). ЗДРАВАЦ Сторцхѕцхнабел (гераніум мацроррхізум). Здравац. З. је биљка која символизира и дочарава здравље и напредак, и има у себи апотропајску моћ. Нарочиту супранормалну снагу има з.

ЈАСЕНАК Діптам (діцтамнуѕ албуѕ). Јасенак, јасенац, јасењак (Софрић, 126). У српском народу има ова биљка изванредан углед.

Бере се, уочи Ђурђевдана (понекад и пре сунца на Духове, или на Цвети), као »лековита« биљка, и њиме се ките прозори и врата (Караџић, 1, 1899, 272; З, 1901, 121; СЕЗ, 7, 103; 14, 58; 19, 53; ЗНЖОЈС, 19, 168).

позната је и другим неким ие ‹= индоевропским› народима, а пореклом је свакако из скитског истока (откуда је дошла и биљка, в. Сцхрадер, Реаллеx., ѕ. в.).

Сцхрадер, Реаллеx., ѕ. в.). Ретко је која биљка толико изложена утицајима злих демона, и, с друге стране, ретко је која биљка толико пуна нарочите снаге као к.

, ѕ. в.). Ретко је која биљка толико изложена утицајима злих демона, и, с друге стране, ретко је која биљка толико пуна нарочите снаге као к. (при чему се не сме заборавити да је, у Источној Европи, семе од к.

К. се покаткад употребљује као Лебенѕруте ‹= шибљика живота›, и уопште као биљка са магичном силом. У околини Кључа (Босна) на Ђурђевдан њоме шибају малу децу (ГЗМ, б, 1894, 375), или се одрасли

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Кад стане крај фикуса, и она је биљка која се боји да буде помакнута са свога места. Наравно да је све то знала паланка.

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Далеко је Брег Светлости... ИЗГУБЉЕНИ КЉУЧ Око дечаковог дома растао је само песак. Једва би која бодљикава биљка успела да пусти корен и донесе некакав јадан цвет или плод. На Пешчари се нису заустављали ни људи, ни облаци.

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

'' 1907. ПРЕД МОДЕЛОМ Хоћу ли тебе својим скромним кистом, О дивна жено, насликати моћи? Кô жедна биљка што мре у самоћи, За тобом и ја гинем жеђу истом.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности