Употреба речи биљу у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 1

мраку, у ком остајаху све даље брда карловачка, трезнећи се најзад сасвим, од вечерњег хлада на водама и разном биљу, Аранђел Исакович снужди се у колима, видевши да се вози кући, не знајући ни да ли је она још жива.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Сјутрадан краљица рано устала, јамила сјекиру па цијепа дрва. Удри једном, а залеће јој се сјекира, па сва упаде у биљу; окрени, обрни, не може да извади. Кад то виђе Грбо кроз кључаоницу, рече краљици: — Шта се, госпојо, мучиш!

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

прапочетка семена бубре и трепере клице јер штедар чин је љубави, зачетка силине родне; а кроз Божје лице зашуме биљу родови и врсте и пре се Крста започну да крсте.

плана да штедро проспе творитељску снагу, те сваком створу бубри нестрпљење: човèку, муњи, јастребу и жаби, и биљу сваком; свачему је време да нагон троши, некамо да граби, да дужи буде циклус, руј у зрењу, тренутак Срца који нема

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

јужни они који су сишли преко Карпата и да л се старац опет жени да ли се жене стари Словени родићемо се опет слични биљу мање сужни о благо нама и тешко мени!

Нестају уметничка дела повлачи се критика возови пробијају бране рекама не треба извор корење плази језик своме биљу нико не износи ђубре празне се последње флаше иконе по музејима и злато са купола све постаје наше наше наше!

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Још мало само, па ћемо суморни, са осмехом тужним, у страстима ружним, стати, болни, бледи, уморни. У биљу, или нечем другом, моћном, над пропланком једне шуме младе, наћи ћемо опет своје наде. У мирисном небу ноћном.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

ШТА ЈЕ БОЉЕ 154 4) ШТА ЈЕ ЗЛО 155 5) ШТА ЈЕ НАЈГОРЕ 156 6) РАЗНО 157 В) ДИЈАЛОШКЕ 164 Г) ПОСЛОВИЦЕ-ПРИЧИЦЕ 168 О БИЉУ 169 О ЖИВОТИЊАМА 170 О НАСРАДИН-ХОЏИ 173 О ТУРЦИМА 174 О ЦИГАНИМА 176 О СВЕШТЕНИМ ЛИЦИМА 178 О ЖЕНАМА 180 О НАШИМ

О БИЉУ 192 2. О ЖИВОТИЊАМА 193 3. О ТУРЦИМА 197 4. О РАЈИ 200 5. О КРАЉЕВИЋУ МАРКУ 204 6. О НАШИМ ЉУДИМА И КРАЈЕВИМА 206 7.

из живота наших људи и наших крајева (нарочито о свештеним лицима, о женама, о Турцима и Циганима, о Настрадин-оџи), о биљу, животињама и другим разним општим истинама, увек уз коментар или и читаву причицу.

злога (чира), издати, поганице (падавице), од костобоље, несанице и уједа змије; б) стоци: обично од уједа змије и в) биљу: обично поврћу, против штеточина. Бајањем се наш човек нарочито бранио од болести.

— Што чине дјеца? — Што виде од оца. Г) ПОСЛОВИЦЕ-ПРИЧИЦЕ О БИЉУ Рекла ива: „Не квари ми жила, од мртва ћу направити жива!

А он му онда одговори: „Ти ћеш, синко, свирати“. ИИИ ПИТАЛИЦЕ 1. О БИЉУ 1 Питали драчу: — Зашто свакога одиреш кад мимо тебе прође? — Даље од мене стој, пак се не бој!

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Она су ми показала како се дешавају промене на домаћим животињама и биљу. То сам већ испричао: Природа ствара индивидуалне разлике, а одгајивач одабира оне индивидуе које се одликују жељеним

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Сјутридан краљица рано устала, јамила сјекиру па цијепа дрва. Удри једном, а залеће јој се сјекира па сва упаде у биљу: окрени, обрни, не може да извади. Кад то виђе Грбо кроз кључаоницу, рече краљици: — Шта се, госпојо, мучиш!

То маје опазе, па нека за сјекиру а нека за биљу, те медвједа и лисицу протјерају из села. Они су једнако бјежали не обазирући се и мислећи да их још једнако гоне, и

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

о песничком откривању универзалних веза између човека и природе, па и „једног срећнијег облика живота“ управо „у биљу и лишћу”.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

МИЛУТИН 100 УТВА 101 ТАМНИ ВИЛАЈЕТ 102 РАВИЈОЈЛА 103 КОЛО 104 ДОДОЛЕ 105 РАСКОВНИК 106 ПОХВАЛЕ 107 ПОХВАЛА БИЉУ 108 ПОХВАЛА СВЕТУ 112 ПАРАЛЕЛНА ПЕСМА 114 ПОХВАЛА ВАТРИ 116 ПАТЕТИКА ВАТРЕ 118 ДВА ПРЕЛИДА 119 ФЕНИКС (И) 121 БОЛ И

1958. УТВА ЗЛАТОКРИЛА (1959) ФРУЛА Грознице нежне поремећеног цвета Слутиш. Гле, биљу клањаш се опет. Трагом пјаног југа и ишчезлог лета Пожури, опевај пре празника свет.

Отвори Камен што прећута звезде својој тами. Отвори пут птици, човеку и зори. ПОХВАЛЕ (1955) ПОХВАЛА БИЉУ И Дошле су из једног сажетог дана непознате и познате Снебивљиве у нашој употреби многобројне биљке Чине видљивом

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Храст), о запису (ибид.), о колачу (у чл. Пшеница), о митском биљу (у чл. Вратич), о сеновитим дрветима (у чл. (Винова) лоза), о сетви (у чл. Пшеница) и о табуираним биљкама (у чл.

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

И у мутне ноћи, када бура реже, Када нимфе ћуте у морскоме биљу, Ја ћу с вама вући ваше тешке мреже, Да, прекаљен тако напором и радом, Једном гордо пођем, с новом ватром младом,

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Ама на биљу, на дрвљу, разлико дејствује: мекша и тврди, слади и горча, бојали чини, мирис и злочест задах примеће цвећу и травама;

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности