Употреба речи богословија у књижевним делима


Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

— Баш красан, фајн млад човек! — вели гђа Сида. — Како само лепо говори, к’о из књиге. Бадава, наша Богословија може се пофалити што тако васпитана младеж излази из ње. Фини младић к’о из штифа, к’о из штифта! — понавља гђа Сида.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

трговац, основао у Карловцима српску гимназију; две године доцније је у истом месту основана прва српска богословија. Године 1810.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

1791. основана је у Карловцима гимназија, прва српска гимназија, а 1794. и богословија, прва српска богословија. То је био велики успех и значајна културна тековина.

1791. основана је у Карловцима гимназија, прва српска гимназија, а 1794. и богословија, прва српска богословија. То је био велики успех и значајна културна тековина.

1822. године је прорадила нова српска богословија у Вршцу, која је трајала до четрдесетих година. На бечком универзитету и мађарским академијама школује се све већи

Поред извеснога броја основних школа по већим местима, отворене су у Београду Велика школа (1808) и Богословија (1810), али у бродолому од 1813. са државном независношћу све је то нестало. Када је 1815.

1831. оснива се у Београду нека врста ниже средње школе, која се 1835. претвара у класичну гимназију. 1836. оснива се богословија, а 1838. лицеј, прво као неки мали филозофски факултет, а од 1841. и са правним факултетом; од 1844.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

У настојању да обави оно што је, одавно, осећао као своју прву дужност, удесио је да Богословија, коју је хтео да оснује, буде смештена у његовом дому, у самој близини Бајрам-џамије.

Изгледало је да је све подредио овом циљу и кад је, опет у септембру, али 1810. године, Богословија уистину и почела да ради у Доситејевој кући, одахнуо је: од њега, било је доста.

Није се вратио у свој дом у којем је радила Богословија, зашто да им смета? Уселио се у две собице Правитељствујушчег совјета и, тако, стигао до пете тачке свог путешествија

Петровић, Петар Његош - ЛУЧА МИКРОКОЗМА

Ви сте вјерни небесни синови, вас свјетила луче животворне носе к творцу, лучах источнику; луч је сјајна богословија вам, луч вам жертву у небо уводи, луч вам творца освјетљава душу! Гле дивнога сада видјенија!

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

сам на жалост, трезвени научник, морам поћи на другу страну, до надбискупије и манастира њеног, у којем је смештена богословија и славна толедска библиотека. Закуцам онде. Вратар, натмурени калуђер, отвара ми капију. Крстим се и улазим.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности