Употреба речи богословије у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

тесари бразлета — гривна бременица — мало пљоснато дугуљасто буре које се лако може носити на рамену бурсак — ђак богословије Вајда — корист валити — погрешити валити — недостајати ванцага — хуља ведрица — дрвени суд у који се музе млеко

Црњански, Милош - Сеобе 2

Свет је трчао да их гледа, али је био запрепашћен, кад чу да су то војници, царице – издалека. Ученици Богословије бацали су се грудама земље, за тим људима. Најгоре се провела Влашкалинова кучка, Моча.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

крају XВИИИ века, из политичких разлога, стало попуштати према Србима, добили су дозволу за оснивање своје гимназије и богословије. 1791. основана је у Карловцима гимназија, прва српска гимназија, а 1794. и богословија, прва српска богословија.

Са једним од карловачких руских учитеља бачки владика Висарион Павловић оснује неку врсту мале богословије. Доцније, у српске крајеве, у поједине веће општине, често долазе за учитеље Руси, »Московити« и »Москови«, како су их

1810, на позив свог пријатеља Доситеја Обрадовића, дође у Београд за управника и наставника новоосноване богословије. После 1813. пребегне у манастир Фенек, где је и умро 1818.

Број српских основних школа све је већи. Поред раније, у XВИИИ веку основане гимназије и богословије у Карловцима, диже се 1812, у Сентандреји, и српска учитељска школа, која се 1816.

Те године у целој Србији није било више од три основне школе, о обнављању Велике школе и Богословије није могло бити ни говора, једини српски лист тога времена, бечке Новине сербске ишао је у целој земљи свега у 5

Основну школу свршио је у месту рођења, гимназију у Карловцима, филозофију у Пешти. Једну годину богословије учио је у Карловцима. 1813. постао је професор у карловачкој богословији, а 1817. у Новом Саду. На том месту умро је 6.

До 1854. био је капелан у Пероју, у Истри, и по северној Далмацији. Од 1854. до 1863. био је професор богословије у Задру. Кратко време, 1863, уређивао је у Задру лист Звіјезду, уз главну сарадњу Стјепана Бузолића и Меда Пуцића.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

ондашње мале Саборне цркве, тамо на савској падини, једине у вароши, а започео је и своја настојања око оснивања Богословије. У сваком случају, имао је сијасет крупних послова а ти послови као да су јачали његове снаге.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

већа група старијих дечака пришла ми је и понудила помоћ да се на броду снађем; били су то ђаци славне Карловачке богословије, где је било и седиште српског патријарха.

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

Ако хоће за марвеног лекара, а може и за капелника у музици, или за професора богословије, или за апотекара. Ама, што год хоћеш, само нека буде државни питомац.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

а углавном из љубави према месном пароху Јовану Чокрљану, који се био вратио у Бечеј из Шибеника, ”гди је професором Богословије био”; тада су га мештани „особито.. дочекали, и између прочег са наштампаним стихотворенијем поздравили га”.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

и адвокат, брат Марко, назван у калуђерству Методије, као епископски протосинђел, члан частне Консисторије и професор Богословије, брат Димитрије, као први писар управитељства вароши Београда.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

код Ливна, одрастао у Имотском, умро у Котору, био је православни свештеник (прота) и песник, професор Задарске богословије и секретар црногорског кнеза Николе. Био је православни свештеник у Истри, Далмацији, Дубровнику и Задру.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности