Употреба речи богословију у књижевним делима


Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

И један и други одавно су у том селу, још откако су се оженили, а оженили су се чим су свршили у Карловцима богословију, а ову су свршили пре двадесет и више година. Оженили су се из истога места у коме данас попују.

да једва не чекају овога новога учитеља за кога су већ причали, који су га видели, да је млад и леп, па тек свршио богословију, да му одело стоји к’о катани мундир, да носи ирошки пошу, да има лепе брчиће и да лепо пева!

чим га је спазила, учтив па смеран, па косу разделио по среди; исти к’о њен попа пре толиких година кад је свршио богословију карловачку и био у њу заљубљен па јој певао: »Ах, Венеро, ужасна богињо, Над смертнима свирјепа књагињо!

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

— То ми није доста, ’оћу унапред да знам чему ћу га управити. Мислим, кад сврши више школе, да га дам у Карловце у богословију, па онда да буде калуђер; калуђери најлакше живе, а може постати владика. — Ја не би’ за то била.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Поред раније основаних српских школа оснивају и средње и стручне школе: 1791. гимназију у Карловцима, 1794. богословију у Карловцима.

Тада он почиње изводити цео један план за просветну организацију Србије, ствара 1808. Велику школу, 1810. богословију. 1810. постаје члан Правителствујушчег совјета, исте године по народном послу опет иде у Букурешт, почетком 1811.

Он је у први мах помишљао на Русију, да у Кијеву или Москви изучава богословију. Али у Далмацији се решио да изучава богословију код нових грчких учитеља.

Он је у први мах помишљао на Русију, да у Кијеву или Москви изучава богословију. Али у Далмацији се решио да изучава богословију код нових грчких учитеља.

Као његов игуман Теодосије Мркојевић у Шћепану Малом он на звездама учи богословију. Путовања по Русији, Аустрији, Италији све више су ширила његов духовни видик.

у Печуј, где је, свршивши вишу гимназију, остао до 1835. 1837. ступио је у карловачку богословију, коју је свршио 1840. 1841. покалуђерио се и до 1843. остао као искушеник у манастиру Кувеждину. Од 1843.

Од 1838. учио је права у Пешти и Пожуну. 1841. дошао је у Вршац на богословију, и ту био један од оснивача дружине Србске слоге банатске. 1846. постао је парох у Панчеву и учествовао у 1848.

Школу је почео у Имотском, код фрањеваца; потом се учио код једног православног калуђера. У задарску богословију ушао је 1843. и свршио је 1848. До 1854. био је капелан у Пероју, у Истри, и по северној Далмацији. Од 1854. до 1863.

ЖИВОТ. — Родио се 4. јуна 1831. у селу Рипњу у округу београдском, 1845. дође у Београд у гимназију, 1846. пређе у богословију, коју је свршио 1850. Отада настаје његова скоро педесетогодишња, прилично променљива чиновничка каријера.

Свршивши ту основну школу, учио је гимназију у Новом Саду и у Карловцима. Свршивши богословију у Београду,93 постао је 1861. писар духовног суда у Шапцу. 1866.

ђачка дружина на београдској Великој школи, улази у његове идеје; »нова наука« захвата средње школе београдске, чак и Богословију и Војну академију.

Нижу гимназију и богословију свршио је у Београду. 1884. отишао је у Кијево, у Духовну академију. Свршивши је, постане 1888.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

И ко је данас срећнији био од нашега Сретена при погледу на све ово!? Да нешто није свршио препарандију него богословију, јамачно би се сада послужио речима Симеуна Богопримца и рекао као и овај: »Њиње отпушчајеши раба твојего, владико,

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Па како то да ниси бија никад овди? А колико ти је година? А јеси ли већ почеја учити пастирску богословију? А је ли ти фра-Брне прави стриц, или рођак?...

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

ЦРНОГОРСКИ ПОП Кад је Црна Гора увела да свештеници морају бити изучени, бива морају свршавати богословију, а који није свршио да иде у мир, био један поп па није хтио оставити парохије.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Тај највећи и најпросвећенији архипастир карловачки основао је карловачку гимназију и карловачку богословију, волео науку и књижевност и сам се њима бавио.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

века, рођен је у Баји, а живео у Сомбору. У детињству напушта богословију у Сремским Карловцима и уписује права у Пешти. Био је члан Преоднице и питомац Текелијанума, затим судски бележник у

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Још исте зиме умро је један од оних матураната који се био уписао у богословију. А затим су се низале године које госпа Ноли нису више доносиле радости. Зет њен прогласи се атеистом.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

А ја, ето, што кажу, нисам опсовао бога све док нисам ступио у Богословију. И, молим вас, то је свештеничко дете, па ето тако.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности